Živnostník a fakturace práce

Od: Datum: 19.02.15 13:15 odpovědí: 12 změna: 20.02.15 13:34

Hezký den,

dostal jsem se do diskuse o tématu,kterému nerozumíme ale přesto bychom rádi znali odpověď.

Situace 1 - živnostník s traktorem,vlastním pluhem,vlastní naftou,pracující na živnostenský list,provede soukromému zaměstnanci orbu pole.Následně svou práci vyfakturuje.

Situace 2 - živnostník,bez traktoru,bez pluhu,bez vlastní nafty,zorá soukromému zemědělci pole.Použije k tomu zemědělcův traktor,jeho pluh a jeho naftu.Potom mu vyfakturuje svou práci,tedy vlastně jen to,že řídil zemědělcův traktor.

Situace č.1 je pravděpodobně ještě možná a státem tolerovaná.Ale jak se situací 2?

Je toto vůbec možné?

Moc díky za vysvětlení.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: uhih
Datum: 19.02.15 13:20

Obě varianty jsou možné.

1. Jako živnostník vystavíte fakturu za vykonanou práci.

2. Jako živnostník vyfakturujete práci, kde vyúčtujete jen to řízení. Tedy podstatně méně, než v případě 1.

Nevím, co je na tom za problém - nebo to nechápu?

Ohodnoceno: 3x

Datum: 19.02.15 13:22

Ani v prvním ani v druhém případě nevidím sebemenší problém (pokud byla práce řádně provedená, zaplacená, příjem zdaněný atd.). Vy snad nějaký problém vidíte?

Já jsem měl loni kopáče a zedníka. Materiál jsem nakoupil a chtěl po nich jen čistě práci. Jak se to liší od uvedeného příkladu?

Ohodnoceno: 4x

Od: buss®
Datum: 19.02.15 13:28

Obě je možné, obě vyfakturuje, ve druhém případě jen sebe, Kč/hod.. Nejezdí tak třeba taxikáři? Jsou i práce, opravy bez použití materiálu.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 19.02.15 14:17

Díky všem za vysvětlení.

Datum: 20.02.15 12:08

Druhý případ je podle mne Švarc systém.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 20.02.15 12:19

Ten je brán jako šedá zóna,jestli se nemýlím...?

Nezakázán,nepovolen.

Nebo se pletu?

Datum: 20.02.15 12:24

Nemusí nutně být.

Od: jho
Datum: 20.02.15 12:27

Co je na tom švarcovského - on to zorá jednou. Nepíše, že to bude dělat pravidelně.

Datum: 20.02.15 12:42

Švarcsystém by to byl, jen kdyby to dělal pravidelně a jen (nebo převážně) pro jednoho odběratele. Pokud se takhle nechává najímat na práce podle požadavků pro různé farmáře, je to normální živnostenské podnikání.

Od: kjp
Datum: 20.02.15 12:48

Souhlas.

Datum: 20.02.15 12:53

Definice Švarc systému je natolik vágní, že úředníci v případě, kdy potřebují někomu dokázat, že se účastní této formy práce, zkoumají sadu kritérií, které mají připraveny. Jedním z nich je i to, jestli pracovník uživá prostředků zaměstnavatele. Z tohoto pohledu sice ano, nicméně je potřeba posuzovat celkovou formu spolupráce a popisovaná forma práce ve výsledku není Švarc systém. Pilot na volné noze také nebude vlastnit flotilu letadel.

Nicméně si neodpustím odbočku - pokud by stát opět nestrkal svůj nenažraný rypák někam, kam nemá a přestal odírat běžné zaměstnance a zaměstnavatele, mohl by si celou tu šaškárnu s potíráním Švarc systému odpustit a ušetřit tak dalš peníze. Od nepaměti platí, že čím větší jsou daně, tím více se vyplatí riskovat a obcházet je.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 20.02.15 13:34

Tak jsem to zvoral já :) :) :)

Dotaz měl správně znít,že ten člověk by to dělal pravidelně a jen pro jednoho farmáře.

Jednou orat,další týden sít,další týden žně atd.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.