Koupě pozemku - je nutný znalecký posudek?

Od: Datum: 19.02.15 11:36 odpovědí: 3 změna: 19.02.15 12:34

Je nás 5 spoluvlastníků na jednom pozemku a mám v plánu koupit podíl od jednoho ze spoluvlastníků. V souvislosti s kupní cenou a hlavně odvodem daně - je třeba nechat vypracovat znalecký posudek na ocenění pozemku? Jak finanční úřad postupuje, kdyby byla cena příliš nízká?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.02.15 11:57
avatar

myslím si, že znalecký posudek již není potřeba. finanční úřad porovná s "cenou v místě obvyklou"

doplněno 19.02.15 13:06:

zvláštní, pozemek jsem kupoval naposledy v prosinci a prodávající posudek neměl. ale pravdu mají zřejmě rádci níže...

§ 36 Znalecký posudek

Přílohou daňového přiznání je znalecký posudek o zjištěné ceně, je-li nabývací hodnotou a) zjištěná cena,b) sjednaná cena, je-li porovnávána pro účely určení nabývací hodnoty se srovnávací daňovou hodnotou, pro jejíž určení se použila zjištěná cena, nebo c) srovnávací daňová hodnota, pro jejíž určení se použila zjištěná cena.

Znalecký posudek se nevyžaduje, jde-li o nabytí vlastnického práva k nemovité věci, které je osvobozeno od daně z nabytí nemovitých věcí, nebo k pozemku bez trvalého porostu, na němž není zřízena stavba a k němuž nebylo zřízeno právo stavby. Neposkytne-li poplatník údaje o nemovité věci nutné k určení směrné hodnoty, a to ani na výzvu správce daně, vyzve správce daně poplatníka k předložení znaleckého posudku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.02.15 12:04
avatar
Já ho vloni musel mít. Jinak se se se mnou vůbec na berňáku nebavili.
Samozřejmě se daň počítá z ty vyšší částky.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.02.15 12:34
avatar

si myslím, že jestli nechcete běhat po úřadech a shánět a dokládat papíry, pak byste měl postupovat cestou nejmenšího odporu a nechat si znalecký posudek udělat. Berňák při výpočtu daně postupuje tak, že porovná vaši kupní cenu a nějakou svoji tabulkovou cenou, která vychází právě z posudku. Daň vám vyměří podle té ceny, která bude vyšší. Není úniku. O tom něco vím, protože jsme nedávno prodávali pole rozdělené polní cestou na více částí, z nichž jedna měla pouhé dva čtvereční metry a proto neměla ani přidělený BPEJ. Ten kousek jsme dali zadarmo. Jenže jsme narazili na úředního šimla berňáku. Tam bylo úplně jedno, že se bavíme o dani v částce přibližně 1 KČ 20 Hal, pořádek musí být a předpisy se musí dodržovat.

Není zrovna snadné prodávat nebo kupovat pozemek.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.