Vzít si dovolenou nebo neschopenku?

Od: Datum: 14.02.15 08:45 odpovědí: 13 změna: 15.02.15 14:58

Zdravím. Dostal jsem chřipku. Doktorka mě napsala neschopenku. Ale teď si říkám že bych si to mohl vzít z dovolené. Neschopenku jsem ještě do zaměstnání nedonesl . Tak se ptám - když ji tam nedonesu vůbec a z vedoucím se domluvím na té dovolené...Šlo by to? Nebo to už nejde,protože ji už doktorka vypsala? Děkuji za odpověď.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: laso69
Datum: 14.02.15 08:51

Tak na to už je podle mne pozdě, Měl jsi se s doktorkou domluvit a neschopenku nechtít.

Ohodnoceno: 0x

Od: uska®
Datum: 14.02.15 08:54

Musíte se dohodnout ihned s lékařem, pokud neschopenku ještě má ještě u sebe, nikam jí neodeslala, může jí stornovat.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 14.02.15 08:57

Já bych se vykašlala na to, abych si na chřipku brala dovolenou, u nás by mi ji ostatně ani nedali. Plánujeme si dovolenou začátkem února na celý rok a pak ji takto musíme čerpat. A ještě to má jeden aspekt, o kterém pacienti obvykle nic nevědí a pak to dělá problémy - Vaši pracovní neschopnost musí lékařka nahlásit na OSSZ jedním výtiskem neschopenky (je to, jak vidíte, číslovaný - tedy někde evidovaný - doklad). Takže OSSZ Vám vede tzv. vyloučenou dobu, která tam ovšem nemá co dělat, když máte dovolenou. Buď jste si neschopenku neměl nechat vystavit, jen si dát předepsat léky a říct, že si vezmete dovolenou, nebo - pokud se rozhodnete pro dovolenou - musí lékařka neschopenku stornovat, a to tehdy, když bude mít zpátky všechny doklady (žlutý, modrý, růžový pruh). Neschopenku nelze ze systému stornovat, když se někde potuluje doklad s jejím číslem. Snad jsem to vysvětlila srozumitelně.

Ohodnoceno: 2x

Od: mot
Datum: 14.02.15 10:13
Plánujeme si dovolenou začátkem února na celý rok a pak ji takto musíme čerpat.
Tohle je strasny system, nedokazu si predstavit planovat dovolenou na cely rok v unoru...

Od: aala
Datum: 15.02.15 12:17

Já si to představit umím. A věřte, že to bylo to nejmenší, jak s námi zaměstnavatel zametal.

Náš plán dovolených sloužil jen a pouze k tomu, že jsme věděli, že jindy si ji vzít nesmíme. Naopak, kdykoli zaměstnavatel potřeboval, zrušil nám naplánovanou dovolenou pod nejrůznějšími záminkami.

Jsem ráda, že už tam nepracuji. Paradoxně tento zaměstnavatel – naše největší banka – opakovaně získával titul Nejlepší zaměstnavatel roku!

Od: wamp®
Datum: 14.02.15 09:01
Všechno jde,když se chce...
Zavolejte do práce a zřidte si tu dovolenou.Pak sypejte k lékařce a neschopenku si nechejte zrušit.
Ale pozor,chřipka je zrádná...A dovolenou bych na ní určitě nečerpala.
Před námi je pomalinku jaro a léto... ;)
Ohodnoceno: 3x

Datum: 14.02.15 09:54

Děkuji všem za rady. Už to tak nechám a pořádně se z toho vyležím.

Od: honzajs122
Datum: 14.02.15 10:17

kdybych si nezvzal dovolenou, z nemocenské hypotéku nezaplatím ...stačí týden a jsem pod mostem ...

Od: mot
Datum: 14.02.15 10:21
Mate rad adrenalinove sporty,ze? ale tak urcite mate nejake uspory,ze...

Od: honzajs122
Datum: 14.02.15 10:25

jojo, adrenalin mě žene dopředu ..kde nic není, ani smrt nebere :-D

Datum: 15.02.15 14:58

JJ jednoho takovýho znám taky,nemůžu ,marodit mám hypotéku! A pak ,protože daroval ledvinu dceři, místo aby za 1/4 roku mohl do práce jej nechtěli celý rok pustit neboť díky přecházení chřipek a nezodpovědnosti měl neustále nějaké komplikace!Akorát nevím jak to za ten rok zvládl s hypotékou!

Osobně bych to přecházení dal jako trestný čin,jednak si škodí sami sobě a druhak škodí i okolí neboť roznáší chřipajznu všude kolem sebe!

Datum: 14.02.15 10:20

A jste nemocný, nebo si budete s chřipkou užívat v posteli na Maledivách? Pokud ale budete chtít opravdu na nemoc čerpat dovolenou, tak se nejprve domluvte s lékařkou, ona totiž posílá nemocenku na zdravotní pojišťovnu, tak aby ji stáhla...

Datum: 15.02.15 08:29

Postup by musel být opačný.

Napřed by bylo nutné se dohodnout se zaměstnavatelem

a pak teprve stornovat neschopenku.

Pokud by tazatelka napřed stornovala neschopenku, mohlo by se stát, že zaměstnavatel nebude s dovolenou souhlasit (čerpání dovolené určuje zaměstnavatel) a tazatelka by buď musela s chřipkou do práce nebo znovu k lékaři pro novou neschopenku.

Lékař neschopenku předává OSSZ, nikoliv zdravotní pojišťovně. Zdravotní pojišťovna hradí lékařsé úkony, nevyplácí nemocenské. Nemocenské je dávkou nemocenského pojištění, vyplácí je OSSZ.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.