Na co si dát pozor při nástupu do práce

Od: Datum: 14.02.15 00:52 odpovědí: 4 změna: 16.02.15 23:12
avatar

Dobrý den,

nastupuji do nové práce a je to první práce po dokončení školy, takže nemám žádnou zkušenost. V pondělí nastupuji na odpolední směnu a nejspíš dostanu smlouvu. Na co si mám dát pozor a na co vše se mám zeptat, než ji podepíšu? A co když mi dají méně peněz než je minimální mzda? Základ je prý 10 000 hrubého. A mohu ve zkušební době odejít kdykoliv?

Mám strach, že mi něco unikne a upíšu se něčemu, co mi později zkomplikuje život.

Díky moc za rady :)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jio
Datum: 14.02.15 01:30

Už jen to, jak popisujete nástup do práce je špatně. Pracovní smlouvu byste měl dostat předem domů, abyste ji kompletně mohl prostudovat, k čemu se zavazujete všech případných dodatků. Pokud toto není u zaměstnavatele běžné, personalista by zasluhoval nafackovat. Kolik vám dají, je jen vaše věc a méně, než minimální mzdu vám dát nemohou, proto je minimální. Můžete odejít kdykoliv po té, co zajistíte, aby vaším odchodem nedošlo ke škodě. Tedy nemůžete odejít např. z výrobní linky uprostřed směny. Počítejte, že vám unikne vše... , ale nic si z toho nedělejte. V dalším zaměstnání to bude už lepší. Doporučuji pročíst zákoník práce http://business.center.cz/bus…s/pravo/zakony/zakonik-prace/ .

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 14.02.15 09:02

Ano, bylo by hezké, kdyby uchazeči o zaměstnání dostávali návrh pracovní smlouvy domů, ale v praxi neznám nikoho,kdo by tak dělal, což samozřejmě neznamená, že to je v pořádku, zkrátka, jedná se spíše o výjimečnější než běžnou situaci. Na co si dát pozor: vycházejte z toho, že to, co je sjednáno v pracovní smlouvě,může být vždy změněno jen po dohodě stran. Je tedy pro Vás výhodnější, máte-li mzdu sjednánu přímo v pracovní smlouvě, ne ve mzdovém výměru, ale opět, běžnější je onen mzdový výměr. Mrkněte se, zda v pracovní smlouvě máte stanoven pracovní režim (40 hodin týdně nebo směnný/dvou či třísměnný/nepřetržitý), abyste věděl, kolik hodin týdně (či v průměru týdně) jste povinen odpracovat. Stanovení pracovního režimu není podstatnou součástí pracovní smlouvy, nemusí v ní být stanoven, ale bylo by to pro Vás výhodnější. Rovněž se podívejte, zda pracovní smlouva neobsahuje ustanovení o tom, že výše mzdy je sjednána již s přihlédnutím k případné práci přesčas (obvykle to bývá v rozsahu 150 hodin ročně). Není to nezákonné, jen abyste věděl, že v případě přesčasů byste neměl nárok na příplatek ke mzdě.

Já bych Vás naopak za Váš přístup pochválila, není úplně běžné, aby mladí lidé, co jdou do svého prvního zaměstnání, postupovali takhle zodpovědně.

Budete-li mít sjednáno zkušební dobu, ano, můžete během ní ukončit pracovní poměr,písemně, bez udání důvodů, Totéž právo má samozřejmě i zaměstnavatel.

Pokud máte v pracovní smlouvě uvedeny pokuty - je to nezákonné, tedy, i kdybyste takovou pracovní smlouvu podepsal, nezavazuje Vás to, naopak velké problémy by s tímto měl při kontrole zaměstnavatel.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 16.02.15 23:12
avatar

Tak mi dnes návrh domů dali a je v něm vše, co by mělo. Ke smlouvě mi dali onen mzdový výměr. Na všechny dotatzy ohledně soc. a zdr. pojištění odpovídali, byli vstřícní a milý. Takže děkuji za rady :)

Datum: 14.02.15 11:01
avatar

Také jsem podepisovala první smlouvu stylem "tady je smluva, tady to podepište", ihned mi podali tužku... a já si sedla, smlouvu vzala do ruky a četla a přemýšlela, dokud jsem neměla ve všem 100% jasno. Nedejte se při podpisu honit a když potřebujete, ptejte se! Za mě bylo důležité místo práce, škola měla dvě pracoviště, na druhém jsem pracovat nechtěla, ale ve smlouvě byla obě. Požádala jsem je, jeslti by tam nemohlo být jen to jedno, na které momentálně nastupuji; prý ne. Ale aspoň jsem to zkusila, zase taková věc, abych nepodepisovala, to nebyla, a koneckonců vždycky, když mě chtěli na druhé pracoviště, se mě předem zeptali. Pamatujte na to, že VŠE, co ve smlouvě je, po Vás mají právo vyžadovat, takže když se Vám tam něco nelíbí, aspoň to zkuste. Třeba náplň práce (možná už zmiňovala aella, v tom případě se omlouvám) - musí být co nejvíc konkrétní, aby po Vás nemohli chtít vytírání podlah nebo práci v kanceláři. Nebo teď při podepisování DPP byla fráze "vykonává tuto činnost v termínech dle požadavků zaměstnavatele" - takže by mi mohli de facto říct, běžte tam učit ten a ten den v tu a tu hodinu jak se jim zlíbí - požádala jsem o změnu v "dle dohody mezi zaměstnancem a zamětnavatelem".

Snad nekecám blbosti, vycházím z toho, čím jsem prošla při pracovních zkušenostech já...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.