Jak odstranit čepy na mandlích ?

Od: Datum: 12.02.15 10:38 odpovědí: 14 změna: 12.02.15 21:17

Ahoj,

mám už 6 let čepy na mandlích. Doktoři mi řekli, že jediné řešení je odstranění mandlí, protože mám chronický zánět, se kterým ani antibiotika nic neudělají. Odstranění mandlí jsem zavrhl, protože mi pomáhají přečkat alergie (to mi doporučil i alergolog - nevyndáva je).

Občas nějaké čepy jakoby vylezou samy, ale drtivá většina jich je schovaná někde v těch dírkách na mandlích.
Chci se zeptat těch, kteří s čepy bojují - jak je vyndáváte vy? Četl jsem v diskuzích, že to jde prý nějak lžičkou, ale musí se to umět - já na to ještě nepřišel, však lžička se do těch děr nedostane... nebo spíš na to nemám techniku.

Další možností je kloktání solného roztoku, ale hodně lidí trvrdí, že jim to nijak nepomohlo - navíc se to musí klokat aspoň 2x denně - a já bývám často na cestách a asi tu příležitost mít nebudu - jedině si s sebou vzít třeba PETku s tím roztokem.

Máte nějaké nápady, rady nebo tipy? Budu moc rád, dost mi ten zápach z čepů překáží i v intimním životě.

Děkuji mnohokrát

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: pb®
Datum: 12.02.15 11:30

Do větší stříkačky tak na 20ml vlažnou vodu třeba s pár kapkami peroxinu nebo ústní vody, strčit do díry v mandli a pěkně proudem vody vypláchnout. Když se to dělá často, třeba každý den, čepy se vypláchnou a pak se neuvolňují.

Taky mi na ORL doporučili odstranění mandlí a naopak na alergologii ne. Tam mi udělali testy a řekli, že kdyby byly mandle na odstranění, byl by z krve poznat zánět a tyhle testy mám čisté. Taktéž při "angíně" mi na ORL dělali výtěr z krku a bez nálezu, to prý není možné, kdyby to byl bakteriální zánět mandlí, něco by našli. Takže můj zánět mandlí a moje v poslední, roce časté amgíny jsou od něčehp jiného, než od bakterií sídlících v mandlích.

Ohodnoceno: 2x

Od: rostislavtrebes
Datum: 12.02.15 11:33

Děkuji

Já nemocný nejsem skoro vůbec, ale ten zápach mi hodně vadí, obtěžuje mě i to neustále "škrábání"..

Od: jmlc®
Datum: 12.02.15 11:35

V rodině všichni (rodiče a sourozenci) přišli o mandle. Já jsem poslední, na koho to čeká. Poslední roky však spíš zkoušíme posílit imunitu a mandle nechat na svém místě - odstranění mandlí totiž nikomu v rodině až tak moc nepomohlo - nemoci se nevyhnuli a nemoc samotná má horší průběh-průdušky :(

Posilování imunity - imunologie nebo doporučení alergologa...

Na denní prevenci je dobré kloktat ústní vodu - já mám listerin 2-3x denně.

doplněno 12.02.15 15:08:

ústní voda je antiseptická - neuškodí, pokud ji nevypijete - mně to pomáhá...

Ohodnoceno: 0x

Datum: 12.02.15 11:52

Listerinka se může kloktat? Já ji používal jen na dočištění zubů... však tam je fluor, neublíží to těm mandlím? :-O

Datum: 12.02.15 11:50

Ahoj,na desinfekci v krku je vynikající propolis sprey.Pokuď nejsi na něj alergický.

Datum: 12.02.15 11:53

Zdravím,

ten neznám, ale zkusím se poptat v lékarně, díky za tip!

Datum: 12.02.15 12:08

Dobrý den, zamlada jsem tím velmi trpěla, ve 28 jsem si nechala mandle vyndat. Dnes se to již nedělá, jistě jsou mandle pro tělo důležité. Ale pamatuju si ty obtíže. Čepy jsem vyšťouchávala ven špejlí obalenou vatou a namočenou v jodisolu. Dnes bych přidala ještě časté kloktání Florsalminem - ten jsem tehdy neznala - je výborný na jakékoli onemocnění či zranění v ústní dutině.

doplněno 12.02.15 15:18:

Těžko říct - celoživotně trpím na klouby, ale na tom se spíš podepsaly ty četné angíny před vyndáním mandlí. No s klouby mám potíže od 20 let, ale ty mandle jsem si nechala vyndat až ve 28. Ale například mne čas od času pobolívá slezina, což vždy beru jako svoji dietní chybu, ale třeba by mne nebolela, kdybych měla mandle...to nevím.

doplněno 12.02.15 15:21:

Ale za sebe toho zákroku rozhodně nelituju - nemám angíny a nesmrdí mi z úst.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 12.02.15 12:26

Můžete mi prosím říct, jestli se něco změnilo k horšímu po odstranění mandlí?

Datum: 12.02.15 14:08

Já mandle nemám už několik desítek let. Před jejich odstraněním časté nemoci, několikrát ročně angíny, … Po jejich odstranění jsem angínu měla jen jednou (po asi 29 letech). Alergie a chřipky (dokonce ani nachlazení – ale to s mandlemi nesouvisí) neznám vůbec …

Datum: 12.02.15 12:32

Ahoj.

Já mám mandle vytržené už od školních let ale na levé straně se jim to nepovedlo a to mě to dělali dvakrát!Přesto tam zůstal asi kořen a na tom se mi často dělají čepy.K doktorovi už s tím nechodím a čepy si dlabu sama špejlí.Nedávno jsem taky někde četla že se to dělá lžící ale ještě jsem to neskoušela,zatím se mi žádné neudělaly.Myslím si že na tom nic nebude.Strčila bych si lžičku na mandli jako když chci jíst pěkně u čepu a když se uvolní tak bych to podebrala a hotovo,někdy se to nepodaří podebrat a vyhodit tak to prostě spolknu.Takto bych postupovala stále až bych ty čepy co jsou vidět zlikvidovala všechny.Ty co nejsou vidět určitě po čase vylezou taky a takto bych to dělala pokaždé když se nějaký objeví.Jinak kloktám často vlažnou vodou se solí,nic lepšího neznám.Člověk si musí poradit sám a atibiotika škodí tělu.Přeji odvahu a trpělivost

Datum: 12.02.15 12:32

jj, čepy na mandlích. Si dobře pamatuji, jak mi je kdysi čistili. Dělali to tamponem na drátu. Ale tento zákrok musí dělat někdo druhý a zkušený. Proto vám radím, skočte si na krční ambulanci. Myslím, že vás nevyženou.

Od: pb®
Datum: 12.02.15 13:48

Jo, taky mi je párkrát na ORL odstraňovali. Ale nechali to padat do krku a to je s prominutím na poblití. Takže když je vidět, vytáhnu pinzetou, ale nejlepší je pravidelné vyplachování mandlí. Nic není vidět, přesto se maličkaté čepy vypláchnou bez toho aby člověk to smradlavé svinstvo polykal a ani se tak neudělá bílá koule o průměru půl centimetru, která se sama uvolní do pusy v nejméně vhodnou chvíli.

Datum: 12.02.15 15:04

Chce to zjistit si, jak moc často se vám tvoří ty mandlové kameny, tak se ty čepy na mandlích odborně nazývají. Nedoporučuje se to odstraňovat moc často, chce to vychytat správný interval. Pokud to budete dělat často, tak se budou tvořit více. Dám příklad, dejme tomu jednou za 5 dní nebo jednou za týden. Připravíte si normální uchošťoury, pak něco, co se stříká do krku, jox, betadine nebo tantum verde, nalijete do nějakého maličkého kalíšku, čistého samozřejmě. Tam budete ty uchošťoury namáčet, dezinfikovat. Pak to chce dobrou baterku, abyste mohl mandle dobře zaměřit. Netuším, jestli vám jdu ty kameny vidět. Pokud jdou vidět, máčknete uchošťourem nad kamenem, pod ním nebo vedle něho, podle toho, kde je umístěný. On vyleze. Naberete na uchošťour. Budete si pamatovat odkud vylezl, zbude po něm díra. Pak novým uchošťourem opět zmáčknete to místo, odkud vylezl, může v hloubce mandle být ukrytý další kámen. Takto ošetříte všechna místa, i když pak už kameny pouhým okem neuvidíte, tak zkuste na různých místech zatlačit na mandle, může se stát, že jsou uvnitř a vylezou napovrch. Na některé menší kameny je uchošťour moc veliký, tak párátko, opět namočené do dezinfekce. Ale s ním opatrně, velmi jednoduše si mandle poškodíte až do krve. Tak to chce mít pod kontrolou dávící reflex, přece jenom se šťouráte dost vzadu v krku. A mít po ruce sklenici s vodou, protože sliny dost často zhoustnou a na ně se lepší ty kameny. To je dost nepříjemné, takže podle potřeby vyplachovat vodou. Doporučuji tuhle proceduru dělat před čistěním zubů, protože některé kameny vám nevědomky můžou zůstat u kořene jazyka, tak abyste měl komfortní pocit v puse, tak si pak vyčistíte zuby, vykloktáte a je to. Člověk s tímto problémem je na tohle v podstatě do konce života odkázaný, stejně jako třeba diabetik na inzulín. Ano, můžete třeba párkrát vynechat, ale odměnou vám bude nepříjemný pocit v krku. Kdežto když vynechá diabetik inzulín, může i zemřít.

Od: mikes
Datum: 12.02.15 21:17

neváhejte a dejte si mandle vyndat,jakmile vznikají čepy již neplní svou funkci a budou se jen horšit.(mám to odzkoušené) čekají vás záněty ledvin,močových cest a srdce je též ohroženo.moje matka neústupností lékařky vyndat mandle málem zemřela a ostatní lékaři byli zlí,protože si s ní nevěděli rady až ji obvinily,že si do nemocnice chodí šetřit důchod.v jejich 60ti letech se jistý prim.nechal ukecat k operaci,když je vyndal konstatoval,že takové sračky ještě neviděl.matka bude mít za krátko 90let a dodnes na něj nemůže zapomenout.já jsem si je v podobném stadiu jako máte vy nechal ve 40ti let vyndat a nechybí mi.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.