Nejste přihlášen/a.
Co by jste tomu řekli. Má známá má syna,který se svoji těhotnou ženou mají hypotéku ze stavebka na dům a mají´úrok kolem 4,5 %.Uvažovali o tom,že by to doplatili už najednou,ale nechtějí se vydat ze všech úspor.Otec jeho ženy přišel s nápadem: Má naspořeno,úrok na své bance má jen 0,8 %, tak že jim to doplatí a oni budou splácet jemu ,,jen,,s 2,5% úrokem a v globále prý vydělají obě strany. Mně to tedy připadá mírně řečeno pěkně ,,vyčůrané,,chtít po vlastní dceři,která čeká jeho první vnouče úrok,když,tak měl chtít jen těch 0,8%,jako v bance,aby tedy nebyl ztrátný.
Neznáme poměry v rodině - Já od matky i od tchyně dostal nějakou část na dům, abych se nemusel tak zadlužovat. Kdyby mi nabídly, že místo hypotéky nebo stavebka s 4,5% budu platit jim při sepsání smlouvy za 2,5%, beru to všemi deseti. Ony mají povinnost dobře vychovat - ale proč by živily rodinu svého syna, který je již samostatný?
Já v tom nic špatného nevidím. Naopak - když slyším o dětech, které dostanou v 18ti auto, ve 20ti byt, ... je mi zle. Ty děti nemůžou mít žádný vztah k věci, na kterou si nevydělaly.
To není jejich případ,na vše si našetřili sami a vše si taky splácejí sami,je jim už kolem 30-ti.
Já mít takovoutu hypotéku a můj táta dát mi tuto nabídku, tak po ní hned skočím!
Mně to nijak nemorální nepřijde a navíc radši budu splácet peníze navíc za úroky (které stejně musím dávat) své rodině, než abych tím krmila nenasytnou banku. Takže mně to přijde dobré řešení.
Názory na tuto situaci mohou být samozřejmě různé a záleží hodně na tom, jaké vztahy v rodině jsou. Já osobně jsem zvyklá dětem pomáhat a nedovedu si představit, že bych jim měla půjčit nějaký obnos a chtít po nich peníze vrátit i s úroky. Když jim mohu pomoci, vždycky hledám způsob jak jim ulehčit, ne přitěžovat!
Ono je hodně těžké říct tak nebo tak. Pracuji s lidmi, kteří nemohou dostát svým finančním závazkům a ve velké části případů do toho druhého člověka namočil právě někdo z rodiny. Pomoc v rodině je krásná věc, ale za posledních pár let jsem viděla tolik lidí, co skoro skončili na dlažbě (rodiče, co zastavili dům dětem a naopak, děti pomohly rodičům v těžké životní situaci)... že rodina je jedna věc...a peníze věc druhá. Bohužel, jakmile jde o peníze, spousta lidí nezná bratra. A to doslova. Takže otec na tom může trochu vydělat ale zase podstupuje velké riziko, že zeťák dcerku zblbne a tatík skončí s prázdnýma rukama. Nebo že by snad mladý pár navrhl nějaký notářský zápis a pakliže nezaplatí, bydlení připadne rodičům? Přijde Vám nefér strana otce, ale kdo jemu zaručuje, že mu peníze splatí?
Já bych se nedivil. Když to spolu tak mají, je to jejich věc. Jak už někdo psal, otec na sebe bere určité riziko a nepohodlí (nemá své peníze k dispozici), takže není divné si říct o nějaký revanš. A mladým pomůže polovičními úroky.
U peněz se to kdekomu zdá divné, ale co kdyby si třeba půjčili auto na týden/měsíc apod. Nebylo by normální se nějak za takovou půjčku odvděčit? Vrátit auto a něco ještě přidat? Mně to divné nepřipadá. Tak proč by to mělo být u peněz jinak?
Každý podle svého nastavení.
Já kdybych měla naspořeno větší částku a věděla, že ještě další peníze přijdou, tak bych jim darovala půlku peněz, aby poplatili dluh. Tak bych jako rodič chtěla pomoci svým dětem.
Pokud bych ty peníze potřebovala, a museli mi je vrátit, tak bych jim je půjčila bezúročně. A nečekala bych žádnou vděčnost. Jednou jsou to moje děti, již jejich výchova nás stála nějakou práci, peníze, tak bych se s nimi prostě rozdělila. Je to možná tím, že mám děti hodné, neholdují alkoholu, nekouří, chodí do práce a v žádném případě bych se nechtěla domáhat nějaké vděčnosti.
Takže záleží na rodinných vztazích a možnostech, stylu hospodaření s penězi apod. I podle reakcí zde vidíte, že každý má na to jiný názor.
Jak si to každý v rodině udělá, tak to má. Syn vaší známé na toto nemusí přistupovat a může nadále řádně splácet svoji hypotéku. V čem je tedy problém? Nechápu.
Přesně , otec je nějaký vychcánek a chce vydělávat na vlastní rodině , v rodině by se mělo pomáhat a ne vydělávat .
doplněno 12.02.15 18:22:camilla - přečtě te si pozorně otázku , píšete nesmysly .
Co když je vychcánek zeťák a klidně i dcerka, otec doplatí, oni zabouchou dveře a nedají mu ani kačku zpět? :-o
Zdravím, tohle přeci není žádná pomoc. Že se otec nestydí nabídnou takovou pomoc. Není tu možnost, aby dlužníci požádali o refinancování hypotéky? Pokusit se vyjednat se stavebkou výhodnější podmínky, třeba by jim to vyšlo, ale museli by si to vyběhat. Otce bych slušně odmítl a řekl mu, že o takovou nabídku nestojím, sice by něco ušetřili, ale vydělal by na tom on. Pokud by jim chtěl pomoct měl by jim nabídnout tuto půjčku bez úroků, tohle se v rodině přeci nedělá.
sice by něco ušetřili, ale vydělal by na tom on...
a v čem byste byste byl lepší, než onen nestydatý otec?Mně zas přijde nestydaté myšlení dítěte, že raději bude platit víc peněz a cizím, než míň peněz a rodičům, kteří ho vychovali a starali se o něj. Nebo toto myšlení je dle Vás v rodině normální?
Spořádaná rodina si má vždycky pomáhat a ne na sobě vydělávat, samotný návrh mi nepřijde v pořádku, Vám dokonce i takto vysoký úrok ano. Proč jim nabízí úrok 2,5% a ne méně? A když tady mluvíte o tom placení, tak Vám mohu říci, že člověk se své rodině může odvděčit jinak, třeba po splacení svého dluhu rodině a stabilizaci své finanční situace, nabídnou rodině určitý finanční obnos jako poděkování a v případě, že odmítnou peníze, tak třeba nějakou dovolenou atd. Co až jmenovaný otec zestárne, co když mu tuto nabídku bude mít manžel oné ženy za zlé, každý to nemusí dávat najevo, ale taková nabídka by leckoho urazila. Zkrátka si každý může říkat co chce, ale podle mě by rodina neměla být banka!
Jedná se o velice dobrou nabídku! Dokážu Vám to. Pohled z úhlu obchodu: syn ušetří 2,5% tedy "půlku" což je nějaká suma a na tuto sumu neměl žádné další náklady, byla pro něj zdarma. Otec jeho ženy si polepší jen o 1,7% což je menší suma a navíc k tomu má náklady : přijde o likviditu a získá riziko = je na tom podstatně hůř.
Je to určitě věc osobního názoru. Ale chtít po vlastních dětech úroky,je mi fakt "proti srti". A jsem vděčný za své rodiče,kteří mi finančně hodně pomáhali,když jsem z důvodu vážného úrazu a vyčůranosti bank a pojišťoven,byl opravdu ve velké tísni. Půjčené peníze jsem jsem jim postupně vrátil a naopak mi byl i nějaký ten tisic "odpuštěn",natož platit úroky,byť sebemenší. A stejně tak se chovám i já k vlastním dětem. Když dcera nemoha sehnat práci a potřebovala zaplatit nájem, peníze jsem ji dal,ani ne půjčil. A vůbec mi to morálně neublížilo. Ale jiný kraj,jiný mrav.
Vyčůrané jen na první pohled. Dceři ušetří pár peněz a za to pár peněz získá, ten zisk beztak nejspíš skončí v rodině. Ale s tím co půjčí nebude moct nakládat a taky riskuje že mu dcera nebude splácet a už to neuvidí. Kdo nepůjčí zadarmo ten je vychcánek? Pokud se to dceři nelíbí tak to brát nemusí.
Hypotéka 4.5% je poměrně dost, pokud jim končí fixace, ať refinancují za 2.5% ne od tatíka, ale od banky, hypotéky jsou dnes nižší. Ovšem pokud mají úspory na to, aby to zaplatili celé a nemají je kde investovat s lepším úrokem než dostanou na hypotéce, tak je lepší prostě tu hypotéku uhradit, než je nechávat někde hnít. Tatíka bych poslal k šípku, takovýhle úrok je dnes už běžný a v rámci rodiny bych to považoval za lichvu.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.