Uhrazení nákupu z osobního účtu

Od: Datum: 11.02.15 14:52 odpovědí: 11 změna: 11.02.15 19:14
Zdravím,
mám dva účty. Jeden hlavní na který mi chodí příjmy za podnikání. Ten mám zároveň nahlášený a uvedený na fin. úřadě. Pak mám ještě jeden "osobní".
Potřebuji zakoupit fotky ze zahraniční fotobanky. Fotky budu využívat při práci pro klienta, takže je asi musím koupit jako podnikatel.
Můžu je ale zaplatit z toho "osobního účtu"? Nechci totiž platit kartou z toho hlavního účtu a taky ten osobní mám napojený na paypal který bych pro platbu volil, pokud to bude možné.
Nebude s tím mít ale FÚ problém? Nemusím vše hradit z toho podnikatelského účtu, zvlášť když jde o věci spojené s podnikáním.
Děkuji

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.02.15 15:54
avatar

Podle mě je úplně jedno, z jakého účtu to budete platit. Jde o to, že nákup řádně zaevidujete v účetnictví, a to asi uděláte, ne?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: navstevnik
Datum: 11.02.15 16:07
Jj, samozřejmě. I když výdaje budu stejně uvádět asi paušálně.
Jde i o to, že jde o přijetí služby ze zahraničí, takže ještě budu muset řešit identifikovanou osobu a přiznání.
Datum: 11.02.15 16:34

Pokud budete uplatňovat výdaje paušálně, tak se na to vyflákněte a kupte to jako soukromá osoba. O patřičnou částku navyšte klientovi fakturu, ať se vám ten výdaj vrátí a vůbec to netahejte přes firmu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: navstevnik
Datum: 11.02.15 16:42

Jsem neplátce DPH. To je taky možnost, ale nevím jak moc je to košer způsob. Přeci jen fotky budu využívat v rámci podnikání. Aby na to fin. uřad zpětně třeba nepřišel. I když z toho papírování moc radost sám nemám.

Datum: 11.02.15 16:37
avatar

Když to budete kupovat, tak stejně budete prodejci uvádět svoje data - (VAT), nebo ne? Z jakého zahraničí to bude?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: navstevnik
Datum: 11.02.15 16:45

Nevím teď kde má daná fotobanka sídlo. Pravděpodobně to bude USA nebo něco mimo EU. To ale podle mě nehraje roli. Identifikovanou osobou se musím stát při jakémkoliv přijetí služby odkudkoli ze zahraničí. Rozlišuje se to myslím jen při poskytování služeb.

Datum: 11.02.15 16:45

Žádný zákon Vám neukládá vést si speciální "podnikatelský" účet pro OSVČ.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: navstevnik
Datum: 11.02.15 16:55

Jj, to vím. Šlo mi o to, že jde o výdaj v rámci podnikání a nevím, jestli není nutné mít všechny podnikatelské výdaje hrazené z toho účtu, který mám nahlášený na FU.

Datum: 11.02.15 17:54

ne, není to potřeba.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: navstevnik
Datum: 11.02.15 19:13

Viz. příspěvek níže.

Omlouvám se za double post, menší chyba.

Od: navstevnik
Datum: 11.02.15 19:14

Při registraci identifikované osoby je např. ve formuláři uvedeno toto:

" Uveďte čísla všech svých účtů u poskytovatelů platebních služeb, které jsou používány pro ekonomickou činnost. Vždy vyznačte, zda má být zveřejněn v registru plátců a identifikovaných osob.Upozorňujeme, že tato skutečnost souvisí s případným ručením (příjemce plnění ručí za daň nezaplacenou poskytovatelem plnění, pokud je úhrada provedena na jiný než zveřejněný účet - § 109 odst. 2 písm. c).Dále upozorňujeme, že sice není omezena možnost zveřejnit účet vedený v zahraničí, jeho zveřejnění však nebrání vzniku ručení. Jedná se o samostatný případ ručení, upravený v § 109 odst. 2 písm. b) zákona o DPH, podle kterého ručí příjemce plnění, který poskytovateli uhradil za zdanitelné plnění na účet vedený mimo tuzemsko, a to bez ohledu na skutečnost, zda šlo o účet zveřejněný v registru plátců či nikoliv. "

Není mi úplně jasné, jak mám tomu rozumět. Kdo za co ručí? Stačí tam uvést jen ten jeden hlavní účet, který mám pro podnikání? (i když fotky budu platit z toho osobního)

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.