Utrácet za cestování?

Od: Datum: 10.02.15 20:30 odpovědí: 23 změna: 12.02.15 15:04

Ahoj,

mám na účtu poměrně dost vydělaných peněz a tak přemýšlím, co s nimi. Jsem částečně pracující student, momentálně nemám nijak velké výdaje ani závazky.

Spoření se podle mě moc nevyplácí a často úrok stěží pokryje míru inflace. Různé formy investice už určitě zajímavé jsou, ale na to zase nemám potřebné zkušenosti.

Miluju cestování, takže samozřejmě nejvíce přemýšlím nad poznáním cizích krajů .

Mám vůči tomu docela vnitřní výčitky. Považujete např. dovolenou za 60 000,- do Karibiku pro 2 os. za nehorázné utrácení/vyhazování peněz? Nebo si mám užívat život dokud to jde?

Předem díky za názory.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.02.15 20:34

Jeďte.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.02.15 20:35
avatar

Já být částečně pracující student s vysokou částkou na účtě, tak ji tam hezky nechám. Pravděpodobně budu za pár let potřebovat auto, bydlení (bez hypotéky jde všechno lépe), a když se mi v 30 podaří mít vlastní byt, tak koupím další (zatím na pronájem). Až přijdou děti, tak 5 000,- měsíčně na přilepšení k domácímu rozpočtu se hodí.

Vyhazování peněz to není, pokud je dovolená v Karibiku to, co si přejete. Pokud tam jedu jen proto, abych mohla říct, že jsem byla v Karibiku za šedesátku, tak ano. Asi není nejlepší nápad rozfrcat za cestování všechny peníze, ale pokud jej milujete, klidně za to nějakou část svých úspor dejte. Asi to znáte, peníze budou... ale s mírou

Ohodnoceno: 3x
 
Od: tematapeak*
Datum: 10.02.15 20:44

Karibik za 60 táců? Pokud na to máte a můžete si to dovolit..leťte.Pokud je to se vším všudy,je to pěkná cena.Dneska jsou ty ceny opravdu o něčem jiném.My jsme se ženou v roce 1999 dávali skoro 105 tisíc jen za letenky na Zéland.Dneska bych za tu cenu snad viděl půl světa.Nemáte děti,nemáte závazky,jste (ikdyž částečně) pracující student,cestujte,poznávejte...třeba najdete zemi,kde se vám bude líbit natolik,že se tam rozhodnete zůstat.Jste mladý tak neváhejte.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: mmm*
Datum: 10.02.15 20:45

Vřele vám to doporučuju. Já jsem před pár roky taky začala vydělávat víc než běžně utratím a po pravdě řečeno nemám nic našetřeno. Všechny peníze jdou jen do cestování. Ty zážitky stojí za to.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: buss
Datum: 10.02.15 20:51

Jestli tě to baví a chceš cestovat, tak jeď. A ještě na tom můžeš vydělat, psát o tom, pak přednášky, radit, napsat, pak i něco zorganizovat ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.02.15 20:56
avatar

já bych si radši pořídil vlastní bydlení

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 10.02.15 22:06

Studentské cestování si představuju jinak, než se válet za 60 kolíků u moře. Navíc tím moc cizí kraj nepoznáte, jen hotel a jeho nejbližší okolí a sem tam nějaký výlet. To můžete dělat v důchodu. Osobně bych spíš doporučil něco aktivnějšího, třeba odletět do USA nebo do Austrálie, půjčit si auto a objet si kus země, nebo nějaký poznávací trek na hory do Rumunska nebo na kolech do Anglie (to by bylo jen za 15, plus za dalších 15 to kolo). Nejlépe ve dvou.

Druhá alternativa je ušetřit si to a koupit si byt a tohle použít na základ.

doplněno 10.02.15 22:22:

A ještě něco. Pokud si teď pořídíte byt a splatíte ho, o to víc peněz vám zbyde na důchod (pokud se nechystáte se v šedesáti pověsit), pak bude na válendu u moře čas i peníze. Pokud teď peníze rozfofrujete, tak si nekoupíte byt, budete bydlet v nájmu a v celkovém součtu zaplatíte mnohem víc a jezdit budete akorát k rybníku. Neříkám necestovat, ale 60k za válení umoře je prostě škoda peněz. Tři týdny cestování po nějaké zemi, ať to bude USA, Mexiko, Kanada, Austrálie, Japonsko, Evropa, to bude spíš pro Vás.

doplněno 10.02.15 22:27:

A ještě k těm investicím. FioBanka (česká banka, která vznikla z burzy cenných papírů RM systém), pořádá přednášky o investování. Základní kurz je zdarma. I to stačí na to, abyste věděl, jestli to má smysl zkoušet. Ale určitě bych doporučil to směřovat k té koupi bytu. Kdo nemá svůj byt, bude v důchodu živořit.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 11.02.15 21:39
avatar

Musím chtě nechtě souhlasit, povalování na pláži za šedesát litrů pro mě neznamená "cestování" ;). Takhle vyšlápnout si do Rumunska, do hor... tak víc, jak půlku ušetřím na další super cestování.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: esme*
Datum: 10.02.15 22:09

Taky jsem před pár lety měla pocit, že jsem ještě nikde nebyla a měla bych to napravit... a jela jsem ve dvou za šedesát do Karibiku, no fakt!

Popravdě, pro mne to byly vyhozené peníze, rok potom jsme byli za 15 v Egyptě, a bylo to v podstatě stejné, neli lepší, bo už jsem tušila do čeho lezu. Jestli máte na mysli zájezd do rezortu, kde budete mít vše all incluzive a budete se válet na pláži, tak je drahý zájezd stejný jako levný - bude tam vedro, každý den moře, každý den jídlo a pití... jen jiná země a jiná vzdálenost. Po zkušenosti s šestnáctihodinovým letem do Dominikánské jsem napodruhé prohlásila, že cokoli nad několik hodin letadlem jen přes mou mrtvolu.

Takže dnes bych si penízky spíš ušetřila na bydlení. Leda byste jel někam, kam vás to prostě moc a moc táhne, bez čeho nedokážete žít... a nebo na zkušenou, třeba na rok, dva někam poznávat jiné podmínky, jiný svět, to by asi byly lépe vynaložené peníze. Záleží na tom jak dobrodružná jste povaha. ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 10.02.15 22:30

Já bych si založila (pomyslně) dva účtu. Ušetřené peníze bych podělila na půl. Jedna půlka šetření na byteček a druhou půlku bych procestovala.

To co uvidíš a zažiješ, ti žádný dnešní i budoucí režim nesebere.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.02.15 22:34
Klidně bych ty peníze vrazil do cestování a také jsme svého času s mojí současnou manželkou cestovali vždy, kdy byla příležitost. Momentálně se věnujeme ratolesti, ale už si v duchu tak trochu splétáme cestovatelské plány do budoucna. Nicméně si já pod cestováním nepředstavuji to, že se poletím vyvalit do Karibiku na pláž, ale že se seberu, dopravím se někam, kde jsem zatím nebyl a snažím se pak poznávat místa, lidi či zvyky. Mnohdy jsme se rozhodovali na poslední chvíli bez nějakých velkých příprav - tak akorát stihnout koupit letenky, vyřídit víza a případně ubytování na první noc. Zbytek jsme řešili operativně až na místě podle potřeby.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: harmstring*
Datum: 11.02.15 11:37

Ahoj,můj názor je,že cestování je ztráta času,peněz a není zcela bezpečné,osobně cestuji jen pokud musím např.z pracovních důvodů.V životě jsem nebyl u moře a myslím,že to přežiju

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.02.15 15:59
Cestování je především koníček a takto je na věc potřeba pohlížet. Jeden tráví čas třeba v dílně, jiný to považuje za ztrátu času. Lidé dokáží mařit čas i peníze různými zábavami a co je zábavné pro jednoho, není pro druhého. To je na tom to skvělé - že nejsme jeden jako druhý.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.02.15 14:41

Peníze vám patří teprve ve chvíli, kdy je za něco utratíte. 60k není na dovolenou v Karibiku příliš vysoká částka, ale pro vás je to, předpokládám, většina vašich úspor.

Pokud vám nejste nějaký lazar, který se plánuje celou dovolenou jen válet na pláži a stravovat se v hotelu, tak vám doporučuji najít si lepší alternativu. Nezapomínejte, že na dovolené budete utrácet. Teď nemluvím o suvenýrech, ale spíš o zážitcích. Kultura, akce, zapůjčení auta/motocyklu, restaurace a bary, atd. Být vámi, počítal bych s tím, že útrata na místě bude tvořit 40-50 procent z celkové ceny dovolené. Vyhlédněte se raději něco v cenovém rozmezí 30-40k pro dvě osoby a zbytek rozfofrujte za zážitky.

Pokud se rozhodnete raději ušetřit, pak vězte, že za tyhle peníze si dneska koupíte maximálně ojeté auto. Investice je vhodné teprve, když se v tom dobře vyznáte a víte do čeho, ale i tak je to málo peněz. Na byt si začněte šetřit teprve ve chvíli, kdy budete vědět, kde chcete bydlet. Já jsem pro to si ty peníze užít. Nikdy nevíte, zda budou mít zítra alespoň nějakou cenu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: some1
Datum: 11.02.15 16:19

Zdravím,

díky za názor, víceméně s Vámi souhlasím. Ten Karibik byl pouze příklad, reálně uvažujeme s přítelkyní nad cestováním po Thajsku, kde je to cenově podobné. Máte pravdu, že budu muset asi počítat s vysokými útratami za zážitky .

Jinak je to zhruba čtvrtina úspor, takže to myslím není tak hrozné. Auto už koupené mám (stará Fabie 1.2) a šetřit na byt myslím není v tak blízké době potřeba (rád bych jel po škole pracovat do zahraničí).

Datum: 11.02.15 16:26
avatar

Já bych peníze neutrácela tak bezmyšlenkovitě za cestování, byť bych ho měla sebevíce ráda. Ale to je asi tím, že jsem v jiné finanční situaci než vy. Už naši předkové mysleli na zadní kolečka. Třeba tím, že do země zakopali zlaťáky. To, že je pak někdy nenašli, nebo na ně zapomněli, to už je věc druhá. Nyní jste částečně pracujícím studentem. V životě ale málokdy bývá setrvalý stav, někdy je život jak na houpačce. Jednou jsi nahoře, ale někdy i dole. To dole vám sice nepřeji, ale o to více je možná dobré myslet na to zadní kolečko.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.02.15 17:20

,,utratit peníze není umění,já bych tolik peněz za dovču nedala.Cestovala jsem celkem dost,ale za jednu dovču tolik peněz tak to ne.Nevíte,co bude zítra.Raději být při zemi a kouknout se v Evropě.Mi by to bylo líto ,,jen proto,že vidím moře,tam celkem nic není.Jako všude --jen to má jiný název..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.02.15 20:12

ANO!Pokud nic neni proti-JEDTE!Rady-pockej na duchod-hloupost-bude duchod,bude zdravi?A Thajsko je nadherne,byla jsem 3x i Karibik je nadherny.Doporucuji vrele!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nikc®
Datum: 11.02.15 22:53

Mě by lákalo třeba Thajsko. Není tam tak draze a pak Kuba. Já bych na Vašem místě jela. Ale vše je ve vašich rukou.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 12.02.15 09:32
avatar

Ano dovolenou na pláži miluji ale považuji za vyhozené peníze. Být vámi jela bych za těch 60 000 někam, kde bych něco viděla a nezůstalo by jen u jedné destinace. 30 000 za jednoho není přece žádná horentní suma, nerozumím tomu, že budete platit za 2 osoby. Zajímalo by mě (vím, nic mi po tom není) co je pro studenta "dost vydělaných peněz), asi bych myslela víc jak na dovolenou na vlastní byt (možná se pletu a vy už ho máte). Určitě jsem pro aby jste si užíval život a je-li Karibik váš sen, jeďte, myslete na to, že zítřek nemusí přijít a pak vám našetřené peníze nebudou už k ničemu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.02.15 10:52
avatar
Zdravim,
Jedte, ale asi se to da naplanovat i jinak, za tu castku toho muzete videt mnohem vic. Ja jsem momentalne na vic jak mesic v Indii s batohem na zadech a celkove vydaje i s letenkou cca 20k ;)
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.02.15 10:56
avatar

Nepřemýšlet, nic si nevyčítat a CESTOVAT! Člověk si taky těch peněz někdy už nemusí užít. A mají dělat radost. Někdo rád cestuje, tak ať ty prachy narve do cestování a užije si krásnou dovolenou na kterou bude vždy vzpomínat. Někdo si za našetřené peníze koupí něco jiného. Každý podle svých zájmů.

Já bych rád cestoval, ale mě drží práce. A tak si možná já těch peněz nikdy neužiju. Co snima na staré kolena, nebo když si osud bude přát co já snima pod zemí.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 12.02.15 15:04

,,Raději se kouknu na ZOOM a zařídím domáctnost a pak jedu ,a opět s rozvahou,Pořád není dobře..No ale pokud máš milion,tak bych možná jela tedy být váma.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.