Nájemník - smlouva

Od: Datum: 09.02.15 18:15 odpovědí: 10 změna: 10.02.15 22:51

Dobrý den, prosím o radu. Máme byt v os. vlastnictví, ve kterém bydlí již jen náš syn. Našel si přítelkyni, která se k němu nyní, po zhruba dvouměsíční známosti nastěhovala. Chtěli bychom mít (nájemní smlouvou) nějak "ošetřené" to, že se bude se synem společně podílet na nákladech spojených s užíváním bytu (fond oprav, elektřina, plyn, voda). Jelikož jsou spolu jen krátce, zdá se nám zatím předčasné to, aby si do bytu hned nahlásila adresu trvalého pobytu.. Na internetu jsme ale našli informaci, že se nyní již může nájemník přihlásit k trvalému pobytu i bez souhlasu majitele nemovitosti a stačí mu pouze to, aby se prokázal nájemní smlouvou? Zajímá nás proto, zda s ní musíme uzavřít nájemní smlouvu nebo zda může bydlet v bytě "jen tak", bez nájemní smlouvy? Takovouto situaci řešíme poprvé a tak předem děkuji za radu jak toto nejlépe vyřešit.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.02.15 18:32

Jak to bylo dosud? Syn bydlí v bytě a platí vám (něco jako) nájem? Pokud ano, nechal bych na něm, jak se rozdělí s přítelkyní. Pokud ne, je to chyba výchovy - měl by vědět, že bydlení není zadarmo. O tom, jak se s ní rozdělí o náklady, by se měli domluvit oni. Bydlet tam může přitelkyně bez nájemní smlouvy, pokud ale po ní budete chtít peníze za nájem, smlouva musí být písemná. Přihlášeník trvalému pobytu není až tak důležité, bez nájemní smlouvy se tam může přihlásit jen s Vaším souhlasem, ale i tak je to jen evidenční údaj, pokud bydlet přestane, můžete jí nechat na úřadě trvalé bydliště vymazat. Trvalé bydliště ji k ničemu ve vztahu k majiteli neopravňuje.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: host*
Datum: 09.02.15 18:51

Ano, syn si platí veškeré náklady na bydlení sám. S přítelkyní se dohodli, že budou platit náklady společně, napůl... nechceme nic navíc, jen aby hradili sipo. určitě i pro ně je to výhodnější, když budou platit jeden nájem napůl, než každý svůj nájem v jiném bytě. ale nevěděli jsme, jestli je to potřeba mít na papíře nebo ne. děkuji za odpověď.

Datum: 10.02.15 22:47

Pokud se dohodnou se synem, že budou platit nájem napůl, tak nemusíte mít samozřejmě písemnou žádnou smlouvu. Jen pokud by tu smlouvu z nějakého důvodu potřebovala ona (sociální příspěvky na bydlení nebo evidence na cizinecké policii), nebo naopak vy (abyste měli s čím jít k soudu, kdybste chtěli nájem vymáhat, což ale nepředpokládám, že nastane, její půlku prostě necháte na starosti jemu a on si jí buď srovná nebo jí vystěhuje), tak by se samozřejmě musela napsat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.02.15 18:36
avatar

hoste,

syn bydlí va Vašem, nepotřebuje nájemní smlouvu. Když se k němu nastěhuje slečna, nevíme na jak dlouho, nemusí mít taky najemní smlouvu. Podílet se na nákladech může i bez nájemní smlouvy.

Bez Vašeho souhlasu, nebo bez nájemní smlouvy nemůže dostat trvalé bydliště.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: faithoncemore*
Datum: 09.02.15 22:40

Dobrý den, souhlasím s tímto názorem. Ať se slečna podílí na nákladech, dokud bude láska a spolubydlení trvat. Žádnou smlouvu bych jí nedávala a trvalé bydliště bych jí zde neumožňovala (zatím).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mp*
Datum: 09.02.15 18:50

Nájemník se nemůže přihlásit bez souhlasu majitele nemovitosti (nedávno jsem přesně toto řešil - na úřadě mě řekli, že musím přijít s výpisem z katastru, že vlastním tuto nemovitost a nájemce musí přijít se mnou s občankou a vše se vyřídí na počkání).

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 09.02.15 18:53
avatar

nebo přijde s nájemní smlouvou, a trvalé bydliště mu zapíšou.-...

Tak je to v Pardubicích. Nájemník dostane nájemní smlouvu a s tím jde na úřad. Pak mi oznámí, že již má trvalé zde, já to změním ve fakturaci..

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 09.02.15 22:47
avatar

Podle zákona stačí oprávněnost užívání bytu

(k tomu stačí platná nájemní smlouva) ...

Viz zákon o evidenci obyvatel

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 10.02.15 22:51

Podle nového občanského zákoníku není potřeba k trvalému bydlišti přímo souhlas, stačí nájemní smlouva. Nový zákon totiž pokládá trvalé bydliště za součást práva k uživání bytu k bydlení, pokud majitel souhlasí s nájemní smlouvou, pak tedy nepochybně souhlasí s "bydlením" a nevyhnutelně tedy i s trvalým bydlištěm. Samozřejmě pokud má nájemní smlouvu pouze ústní nebo jinak neformální, musí být souhlas.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 09.02.15 19:27

Vy píšete o nějakém bytě v osobním vlastnictví, které už lééta neexistuje. Ale nepíšete, čí je nemovitost. Družstva či SVJ ..? Každý typ bydlení je upraven jiným zákonem. Slečna má zřejmě někde trvalý pobyt a ten není nutné měnit. O nájmu se dozvíte v OZ. Vy jste povinen nahlásit SVJ? počet osob, protože na hlavu jdou některé platby. Jak se domluvíte, podělíte mezi sebou, je vaše věc.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.