Jak získat respekt?

Od: Datum: 09.02.15 13:31 odpovědí: 12 změna: 09.02.15 21:19

Dobrý den, mám takový pracovní problém. Předem se omlouvám za délku příspěvku

Nastoupila jsem po vysoké škole na jistou pozici, kde už pracuju 2 a půl roku. Je nás na pracovišti celkem málo, řekla bych že poměrně dobrý kolektiv. Někteří kolegové jsou mi podřízeni, i když jsou třeba i dost starší něž já. Nikdy jsem se nesnažila nějak se na ně povyšovat. Naopak právě proto, že jsem přišla po škole praxí v podstatě zcela nepolíbená a přirozeně cítím respekt ke starším lidem, nechovala jsem se nikdy nějak arogantně nebo frajersky. Snažila jsem se být ke všem přátelská a prostě se nevyvyšovat. Myslím, že se to vcelku i vyplatilo, většina kolegyň mi tak předala i řadu cenných zkušeností, které se dají získat jen s časem. Ale je zde jeden kolega, s kterým začínám mít asi problém. Je mi věkově nejbližší, proto jsem myslela, že náš vztah může být přátelský. V jedné fázi našeho pracovního procesu s ním musím docela úzce spolupracovat, má mi být vlastně k ruce. Nikdy jsem s ním nejednala stylem jako že "já velím a ty mě posloucháš". Jednala jsem s ním jako rovný s rovným. Snažila jsem se být přátelská (možná až moc a to je můj problém). Má pouze základní vzdělání, ale teď si dodělává střední školu. Možná i proto mu vzrostlo sebevědomí a začal se chovat, tak jak se chová. Ale spíš jsem si to zavinila já sama, tím, že jsem byla příliš otevřená. Opravdu jsem se s ním bavila jako s kamarádem - o dovolené, o rodině, o zájmech, o partnerovi... Teď na mě začíná být poslední dobou dost drzý, při plnění některých povinností mi dává jasně najevo, že bych si to mohla udělat sama (přitom je to jeho práce), nebo že kdybych byla co k čemu a uměla do pořádně odfláknout, nemuseli bychom se tím zdržovat vůbec a on by měl víc volna. Dělá celkem osobní narážky a snaží se mě jakoby shazovat (např. chci něco ověřit a on na to : "To máte už vědět ze školy...- podotýkám, že sám přesto že studuje střední školu neví základní věci). Možná jsem si ho pustila moc k tělu, naštěstí na tykání nikdy nedošlo a to jsem docela ráda. Myslím, že jako nadřízená jsem schovívavá a nenutím nikoho dělat něco zbytečného jen abych si dokázala svou "moc" nad ním, myslím, že se vždy snažím vyjít vstříct a najít případně kompromis aby se dotyčnému třeba práce zjednodušila. Opravdu se nerada na někoho vyvyšuju, ale mám pocit že nějakou úctu bych si taky zasloužila a tohle mě celkem zklamalo, protože jsem opravdu věřila, že když se budu chovat slušně, ostatní budou slušně odplácet. Teď mi přijde, že tento kolega toho jen zneužívá a mou slušnost si vykládá jako mou "slabost". Nevím jestli to nevnímám přehnaně a jestli by se s tím dalo ještě něco dělat, získat nějaký respekt. Proto se ptám vás, co si o tom myslíte, a předem děkuji za odpovědi. M.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.02.15 13:44

Vy se do dnešního světa evidentně nehodíte.

Budete muset odhodit slušnost a zjednat si respekt z pozice nadřízené.

Pokud to po těch dvou letech ještě půjde.

Máte možnost ovlivnit pohyblivou složku jeho mzdy?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: miaw
Datum: 09.02.15 13:55

No, asi máte pravdu, rodiče mě vychovali k přílíšné slušnosti, já jiná asi být neumím...Bohužel na jeho plat zádný vliv nemám...

Od: au1
Datum: 09.02.15 13:48

já si o tom myslím, že moc mluvíte a moc přemýšlíte. V takových případech nejlepší řešení bývá vždy to nejjednodušší.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: miaw
Datum: 09.02.15 13:53

A to jest? Nemluvit?

Od: au1
Datum: 09.02.15 13:57

Ano, nemluvit s člověkem, kterého máte mít k ruce, a je tím pádem defakto vaším podřízeným. tím to určitě vyřešíte.
Máte nějaké postavení ve firmě, tak toho využijte vůči těm, se kterými to nejde po dobrém. Občas stačí říct, že jste v práci a ne na dovolené, a že jste tam od toho aby jste makali a ne měli co nejvíc volnýho času. Výplatu určitě nedostává za to, aby blbě mlel pantem :)

Ohodnoceno: 2x
 
Od: miaw
Datum: 09.02.15 14:05

Nejspíš to asi nepůjde jinak...Nikdy jsem teda nechtěla být na nekoho tak ostrá, ale asi není jiná možnost

Od: au1
Datum: 09.02.15 14:18

co člověk to osobnost, nejde se všema jednat v rukavičkách.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kutululu
Datum: 09.02.15 14:10

Nezajišťuje Vaše firma nějaké možnosti školení? Myslím že náplň školení o vedení lidí nebo zpětně vazbě by Vám hodně prospělo. Je sice hezké mít přátelský kolektiv a nestavět se do pozice "zlé" vedoucí, ale jak vidíte, tak někteří lidé toho mohou a umí využívat. Nastavte mu jasná pravidla, není se za co stydět, Vy jste vedoucí a Vaším úkolem a hlavně pracovní náplní je vést lidi a mít nad nimi dozor a za to se na Vás nemůže zlobit. To že si spolu povídáte o osobních věcech ještě neznamená, že nejste jeho nadřízená a on Vás nebude poslouchat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.02.15 14:45
avatar

Dobrý den. Je dobře, že se snažíte být přátelská a nad druhé se nepovyšujete. Ale na druhé straně máte určitou pozici ve firmě, jistě také zodpovědnost atd. a toto je přesně ten typ člověka, kterému byste to měla rázně připomenout párkrát, dokud nepochopí, jak se k Vám má chovat. Je to Váš podřízený, tudíž se ho nebojte odkázat do patřičných mezí. Řekněte mu párkrát - nediskutujte se mnou tímto tonem, Vaše připomínky jsou zbytečné, nepoučujte mě, bude to tak a tak, jak jsem řekla a pokud se Vám to nelíbí, požádám si o jiného spolupracovníka, kterému nedělá problém podřídit se svému nadřízenému v práci atd. Nebojte se mu slušně říci přesně to, co Vám v tu chvíli bude vadit. Víte, pokud si necháváte takovéto jednání líbit, pak k Vám takový člověk nikdy respekt cítit nebude. Takže čím dříve začnete uplatňovat svoji autoritu, tím dříve mezi vámi bude jasno.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 09.02.15 16:33
avatar

Já bych to řešila úplně stejně jako Kapička. ;) Je potřeba laskavě ukázat, kde je jeho místo. Plete si laskavost se slabostí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jofa®
Datum: 09.02.15 19:19

S Váší povahou to jako vedoucí či nadřízená nebudete mít lehké, navíc podle popisu taková "polonadřízená" bez možnosti finančních zásahů (návrhů) při odměňování. Vedoucí či mistr na pracovišti, který nemá možnost odměny či postihu pracovníka, je vedoucí k ničemu. Respekt podřízených se dá získat dvojím způsobem. Svojí odborností a znalostí zadané práce, vyřešit vzniklé problémy na pracovišti, jak odborné tak lidské, být spravedlivý k podřízeným i mít možnost finančně zasáhnout do odměny či postihu podřízeného. Respekt (strach) se dá získat i z pozice síly a to mocí rozhodnout o bytí či nebytí podřízeného pracovníka na pracovišti či firmě, bez ohledu na jeho pracovní schopnosti i osobní problémy. Je toho mnoho a nedá se vše ve zkratce popsat. Na co nejvíce musíte dbát, je být pevná ve svých rozhodnutích a nedovolit polemizovat s podřízeným o svém rozhodnutí. Ta však musí být uvážená a dobře promyšlená. Navíc ve svých rozhodnutich musíte mít podporu svého nadřízeného. Nemusí s Vámi souhlasit, ale rozhodnutí by měl také respektovat. Jinak budete vedoucím pro srandu zaměstnancům. Váš problém s kolegou se nechá vyřešit tak, jak jsem popsal výše. Teď jste vedoucí Vy a bude to tak, jak řeknu já. Až bude vedoucím on, tak to bude tak, jak nařídí kolega. Jinak ještě podotknu, že ne každý může řídit kolektiv. Je to dané takříkajíc od Boha.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 09.02.15 21:19
avatar

Super odpověď, ztotožňuji se s každým slovem *palec**palec*

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.