Pravni narok

Od: Datum: 09.02.15 06:00 odpovědí: 6 změna: 09.02.15 23:57
avatar

dobry den. mel bych takovou pravni otázecku,, jsou 4 sourozenci a rodice napsali formou dedictvi jednomu chalupu, pritom ostatni 3 sourozenci se vzorne starali o rodice/ otec uz nezije/ nebyli trestani . atd atd, jestli je dedictvi neplatne a zbytek sourozencu by melo taky narok na poddil s chaloupky,, dekuji za radu sklař

doplněno 09.02.15 19:38:

omlouvam se blbe jsem to napsal, rodice darovali jednomu se 4 sourozencu chalupu, tak se ptam jestli nahodou darovaci smlouva neni nahodou neplatna, kdyz zadny nebyl trestany a s rodici maji pekny vztah, s otcem uz ne umrel,, ja si myslim ze by je museli vydedit aby nemeli narok na chalupu...


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: sos*
Datum: 09.02.15 06:22

Pokud na tom hodně záleží a finančně to za to stojí,je lepší se obrátit na zkušeného advokáta. On to sice nový občanský zákoník řeší, ale to není vše. K tomu přistupuje ještě výklad a zažitá praxe, která se může malinko lišit. Tady si bude 10 odborníků vykládat jen své pocity.Ti sourozenci jsou sice neopomenutelní dědici, ale vůle zůstavitele může být v některých případech postavena nad jejich právo. A to skutečně chce výklad odborníka,který zná některá rozhodnutí soudů, která toto řeší.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 09.02.15 10:29

On jim to notář vysvětlí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.02.15 07:11
avatar

Děti jsou nepominutelní dědici, takže něco dostat musí. Pokud jsou sourozenci zletilí, tak musí dostat aspoň čtvrtinu zákonného podílu (§ 1643 OZ), nezletilí tři čtvrtiny. Takže jestli jsou zletilí, jestli v tom příkladu nikdo jiný nedědí a závěť je platná, tak ten jeden dostane 13/16 chalupy a ostatní tři po 1/16 (v praxi dostane chalupu celou a sourozence vyplatí).

doplněno 10.02.15 07:22:

Aha, tak to je jiná situace. Obdarovaný má chalupu, ostatní nemají nic.

Ale.

Pokud do tří let rodiče nedejbože zemřou, a bude se dědit nějaký další majetek, tak obdarovanému sourozenci se může jeho podíl krátit (a neobdarovaní dostanou o to víc). Ale pokud byla chalupa jediný majetek rodičů, a ten dali jednomu synovi, tak ostatní mají smůlu.
Koneckonců z nezávislého úhlu pohledu je to i tak dobré rozhodnutí - když jsou na nemovitosti spolumajitelé, je to vždycky jen zdroj problémů, i když to jsou bratři.

Ohodnoceno: 5x
 
Od: pravnik
Datum: 09.02.15 13:18

Pokud byli rodiče při darování svéprávní, tak mohli za svého života dělat se svým majetkem co chtěli a na názory či zásluhy třetích osob (třeba vlastních potomků) se nemuseli ohlížet. Pokud tedy svéprávní rodiče za svého života darovali jednomu ze svých potomků chalupu, tak ta chalupa už nemůže být předmětem dědisctví po nich - jednoduše proto, že ji už nevlastní... Opomenutí dědicové mohou namítat dědický zápočet, t.j. za života dědiců jimi obdarovaný potomek by obdržel z dědictví o hodnotu svého daru méně. Rozhodně by ale ostatním dědicům ze svého daru nic neplatil.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: uska®
Datum: 09.02.15 18:56

Rodiče chalupu nedarovali za svého života, ale jak píše tazatel

rodice napsali formou dedictvi jednomu ...

Dědit lze snad až po smrti.

doplněno 09.02.15 19:47:

- smlouva je platná. Za život si se svým majetkem mohou rodiče dělat co uznají za vhodné. Nemáte nárok na nic. Jiné by to bylo až po smrti, tedy nárok z dědictví.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.02.15 23:57
avatar

Dokud rodiče žijí, nejde o dědictví.

Se svým majetkem mají rodiče právo nakládat

podle svého uvážení.

Tedy jej i darovat jednomu ze svých dětí.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.