Běžný účet - kontokorent

Od: Datum: 08.02.15 23:20 odpovědí: 20 změna: 09.02.15 22:23

Dobrý den, zřizoval jsem si nový účet, kdy mi paní z banky vyloženě vnucovala kontokorent, kdy bych mohl jít na účtě do mínusu. Na otázku, kolik bych zaplatil např. při kontokorentu 5000,- pokud bych jej během měsíce doplatil, mi nebyla schopná jednoznačně odpovědět. V ceníku služeb jsem to také nenašel. Chtěl bych se zeptat, zda je někdo schopný mi říct, kolik si banky cca. můžou ta toto účtovat ( je mi jasný, že to má každá banka jinak, ale zhruba kolik to dělá u vás). díky


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: faithoncemore*
Datum: 08.02.15 23:26

Banky se snaží
a) vydělat
b) své klienty si zaháčkovat.

Když budete mít na svém účtu kontokorent (povolený debet), bude se Vám hůř utíkat, respektive pro případnou další banku to bude obtížnější Vás vysekat z té staré banky - oni to dobře vědí a proto Vám to nutí. Za využití kontokorentu platíte vždy - ceny si jistě vyhledáte u té které banky, která Vás zajímá. Pokud ale jste případně vypůjčené peníze schopen splatit do měsíce, pak je výhodnější kreditní karta, kde za dodržení jistých podmínek neplatíte za půjčení nic.

Zde ale platí, že KK je dobrý sluha, ale patný pán - abyste to ustál a stihl vždy využít bezúročné období kreditní karty, pk je potřeba vzít si kreditní kartu jen na částku, kolik měsíčně berete čistého. CCa.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jenn*
Datum: 08.02.15 23:30

Peníze mám, mimo běžného účtu mám ještě účet spořící u jiné banky. na bú mi chodí výplata a platí se všechny trvalé příkazy. bohužel jsem k výši poplatku nic nenašel. ale díky za odpověď. (jinak se jedná o čsob).

Od: faithoncemore*
Datum: 08.02.15 23:31

No paní Vám to nutila, páč musela, ale pokud to nepotřebujete, tak bych na Vašem místě těmto nabídkám odolala

doplněno 08.02.15 23:36:

Taky jsem to v ceníku čsob nenašla.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pepr®
Datum: 08.02.15 23:56
avatar

Povolené přečerpání účtu je zdarma Viz Sazebník pro fyzické osoby – občany 1.tabulka 10.položka.

Je otázka zda je zdarma jeho zřízení i využívání.

doplněno 09.02.15 00:21:

Jinak mám účet u Spořky a za kontokorent v případě splacení do 30 dní neplatím nic. Samozřejmě v případě přešvihnutí lhůty je tam cca 10,3%úrok.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 09.02.15 00:00
avatar

Myslím, že se bráníte celkem praktické věci, jen se s ní musíte naučit zacházet. Přečerpání je dobré proto, že se Vám občas může stát, že na účtě nebudete mít dost peněz pro zaplacení nějaké platby a bez provoleného přečerpání se tato platba neprovede, Vy na ni zapomenete a průšvih je na cestě. Zatímco díky povolenému přečerpání se platba provede, i když půjdete do mínusu. Za to ovšem bance zaplatíte, ne pevnou sazbou, ale úrokem, který je samozřejmě vysoký, a to různě, třeba kolem 10%. Jenže, když Vám na účet pravidelně chodí Váš příjem, tak obyčejně tato "půjčka" trvá jen několik dní, s nejbližší příchozí platbou se půjčka vyrovná. Jen si člověk nesmí myslet, že přečerpání znamená "nekonečné peníze", i malý dluh je třeba co nejdříve zaplatit a je klid. Ne všechno, co banky nabízejí, je špatné .

Ohodnoceno: 2x
 
Od: jenn*
Datum: 09.02.15 00:05

V podstatě mi o tohle jde.. Přemýšlel jsem o částce cca. 5tis. Ne, že bych peníze neměl,ale ke spořícímu účtu nemám z jistých důvodů kartu. peníze by byly na účtě max. do 14dnů.

Datum: 09.02.15 00:09

Kontokorent stojí například u KB kolem 19 procent p.a., jinde je to dost podobné. Za měsíc a 5000 tedy zaplatíte cca 80 Kč na úrocích. Za rok to je 960 Kč!

Hlavní efekt KK je, že se splácí velmi těžko, ty peníze máte jakoby pořád strašně snadno k dispozici a opakované úroky vás nakonec dostanou do problémů. Vezměte si, že tenhle úrok znamená, že za 5 let vrátíte skoro 100 procent navíc a sponzorujete banku, která si půjčuje za méně než 1 procento ročně!

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 09.02.15 09:32
avatar
O našich občanech se tvrdí, ze nejsou finančně zdatní. Tohle je opět názorná ukázka. Máš spořící účet u jedné banky, ale běžný si jdeš zařídit do druhé, navíc s cenikem plným poplatků. To je ještě málo a požaduješ kontokorentní úvěr, přitom "půjčení " svých vlastních peněz by te vůbec nic nestálo. Mnoho lidí si kontokorent plete s kreditní kartou, kde může být precerpani za jistých podmínek zdarma nebo s nějakým poplatkem. Ale kontokorent je v podstatě úvěr úročení je 18.9% ročně u ČSOB. Na splacení je šest měsíců poté se uroci repo sazbou ČNB + 7% pa. Takže kolik te to bude stát uz je na tobě, stačí si vzít kalkulačku a počítat. Ještě bych do toho zapocital i poplatky u ČSOB, abys věděl, jak drahé jsou tvoje peníze. V době kdy drtivá většina bank nemá žádné poplatky za vedení, za kartu, za výběry z bankomatu atd atd. Není lepší mít spořící i běžný účet u jedné banky? Má to své výhody a když člověk opravdu potřebuje, jednoduše si převede ze spořícího účtu na běžný svoje vlastní peníze, které má zdarma a převod je okamžitý on-line.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.02.15 11:51
avatar

Štírečku, máte pravdu, ale... mluvíme stále o úhradě běžných měsíčních plateb, resp. výdajů, ne o mimořádných výdajích. Jistě spořící účet je taková "záloha" pro případ, že se nám měšíční výdaje trochu "rozkolísají" . Může se ale stát, že na spořícím účtu zrovna taky nic moc nemáme, nebo jsme si ty peníze určili na něco jiného... pak se přečerpání opravdu hodí, je ho dobré chápat jako "pojistku" pro nejhorší případy. Mimo to nám "záporná čísla" na výpisu (při realizaci přečerpání) signalizují, že bychom se měli ve výdajích krotit. No a znova, ta "půčka", která nám umožní zaplatit náš výdaj cestou přečerpání, i když tím jdeme do mínusu, trvá jen do doby, kdy nám na účet přijde pravidelná platba (mzda, důchod atd.), takže podle mých zkušeností max. 10 dní, dva týdny. Příchodem těchto peněz se půjčka automaticky vyrovná, nikdy jsem neplatila vyšší úrok než v řádu korun či desetikorun. Nemá vůbec smysl to počítat na období třeba jednoho roku, protože tak dlouho ta půjčka nikdy netrvá, za předpokladu stálého příjmu, samozřejmě. No a pak je taky dobré udržovat si přehled o svých financích, podívat se na účet každých pár dní, abych přečerpání využila jen v opravdu nutných případech, to je celé (doporučuji internetbanking). Finanční gramotnost je taky ve schopnosti využít toho, co je mi nabízeno, ve svůj prospěch, ne ke své škodě. Fakt je, že kdybych o stálý příjem přišla, tak bych určitě musela své finance přeorganizovat zcela a přečerpání bych určitě zrušila, ale to je už jiný příběh.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: jenn*
Datum: 09.02.15 12:01

Mám u ČSOB účet, vedení, platby, výběr z bankomatu zdarma. Mám ho jen proto, protože banka, u který mám spořící účet nemá takové pokrytí bankomaty. Na peníze ze spořícího účtu se snažím nešahat, takže to přesouvání peněz mě nijak moc netrápí. když už bych si kontokorent zřizoval, tak bych jej využil počítám tak dvakrát nebo třikrát do roka (uvažoval jsem o částce max. 5tis, což je zhruba šestina mého platu, takže se opravdu nebojím, že bych měl problém to do 14dnů vyrovnat).

Datum: 09.02.15 12:22
avatar

No ještě poznámka, povolené přečerpání je možné do výše limitu, ten Vám banka nabídne podle výše Vašich prostředků na účtu, tj. limit je různý, je možné, že ho lze i dohodnout, samozřejmě v nižší výši než by Vaše prostředky dovolovaly. Jinak máte pravdu, opatrnosti nikdy nezbývá.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.02.15 12:57
avatar
Výběr u ČSOB stojí 6 Kč, vedení účtu je taky zpoplatněné, i trvalé příkazy nad rámec... Manželka tam měsíčně nechala kolem 120 Kč, je ale možné, ze vám udělali nějakou akci na nějakou dobu, nevím. Bankomaty pro me nejsou důležité, jelikož platím bezhotovostne a kdyz uz, tak fio nebo equa má výběry ze všech bankomatů zdarma, jako celý účet. U equa mám několik spořících účtů, jak CZK, tak USD a EUR, taktéž běžný účet v těchto měnách. Pokud chybí hotovost na běžném účtu, půjčím si ze spořícího, jelikož je to zdarma. U mě se to ale nestává, protože vím, ze kdyz nevyjdu jeden měsíc a půjčím si pět tisíc, tak další měsíc budou chybět, takže si je budu muset půjčit znovu a treba mnohem víc.. Počítám několik měsíců dopředu a právě proto jsem nikdy nežil na dluh. Tifany to bere nějak z nadhledem, ale takhle nějak to začíná. Je pěkné vědět, ze příští měsíc to zaplatím, ale co když příští měsíc nebude? Úraz, nemoc, výpověď, krach zaměstnavatele... člověk nejen ze nemá našetřeno, ale ještě má napujcovano a za zajímavý dvaceti procentní úrok. Nakonec se to píše v příspěvku níže.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.02.15 13:09
avatar

Štírečku, asi jste přehlédl, že jsem v příspěvku výše psala, že kdybych přišla o stálý příjem, přečerpání bych zrušila (poslední věta . A jestli Vy považujete dvacetiprocentní úrok za zajímavý, tak já tedy určitě ne... také proto nežiji na dluh, ale s jistou "pojistkou".

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.02.15 22:23
avatar
Nic jsem nepřehlédl. Vzijte se do situace, ze si půjčíte a druhý den vaše firma zkrachuje nebo rozdá výpovědi. V lepším případě to splachnete z odstupneho, ale co když žádné nebude? Víte jak dvacet procent rychle naskakuje? To není pár korun nebo desetikorun a člověk na podpoře má co dělat, aby stačil uhradit bydlení, ne tak ještě nějaký dluh. Nezlobte se na me, ale půjčovat si za dvacet procent plus poplatky s tím spojené si může jen magor, kor když má své vlastní úspory, tak to uz je tuplovany. Nic ve zlém, ale slušněji nevim jak to napsat.
Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: jmlc®
Datum: 09.02.15 12:27
avatar

kontokorent je první pastí, která vás stáhne do sfér dlužníka...

Jednou jsem si také zřídil účet a bankovní poradkyně za takové kontokorenty mají své odměny, takže jsem také dostal tu nabídku. Za možnost kontokorentu byl paušál 19 Kč měsíčně (když ho nepoužíváte) - to mi zapomněla říct a já se neptal.

Kdo si jednou řekne "však tam můžu jít do mínusu, koupím si to hned", ten padá a padá... netroufám si odhadnout procento, ale ze svého zaměstnání vidím sem tam do nějakých databází. Jsou lidé, co mají 3 kreditní karty, 2 kontokorenty - vše čerpají na 90% ... měsíční poplatky jim dělají třeba 10% příjmu.

Nemusíte-li mít, zrušte ho!

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 09.02.15 13:01
avatar

Nj, jmlc, tak tady je každá rada drahá..., jenže to není chyba kreditek nebo kontokorentů, ale lidí, kteří zřejmě moc nepřemýšlí na tím, co utratí... nebo si prostě věří, že to přece všechno "utáhnou"... do hlav lidem nevidíte .

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.02.15 12:48
avatar

- já to mám zařízené jako tiffany - kontokorent do výše 10 tis. kč. na osobním účtu, na který mi chodí pravidelný důchod a ze kterého hradím veškeré výdaje. Pro mne je to velice užitečné - úroky se pohybují v řádech korun. Pokud se mi na tomto účtu nedostávají peníze, ani s využitím kontokorentu, převedu si sem potřebnou částku ze spořícího účtu a "jedu" dál.

Ale Vy se asi na toto neptáte a kontokorent potřebujete (pokud ho potřebujete) využívat jinak. Takže sorry.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.02.15 13:17
avatar

Culdabulda1, přesně tak to je myšleno, na hrazení běžných, ne mimořádných výdajů, na to kontokorent opravdu vhodný není. No a když se nám přečerpání vyskytuje až nepříjemně často, tak nezbývá, než se zamyslet a přibrzdit výdaje, jinak to prostě nejde ;), no.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.02.15 13:57
avatar

Dobry den, jestli zvazujete v blizke budoucnosti nejakou pujcku, nebo hypoteku tak to radeji neberte. Kreditni karty a kontokorent se u nekterych bank pripocitava k nakladum.

Jinak kontokorent ma smysl jen pro lidi, kteri se pohybuji pred vyplatou na nule a potrebuji kratkodobe vyresit najem a podobne vec. Vzhledem k tomu, ze zvladate sporit by jsem si na uctu nechal o neco vic penez jako pripadny polstar a kontokorent by jsem odmitl.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.02.15 21:38

Ahoj. Raděno a dobře, ti tu bylo dost. Pokud opravdu nemusíš mít zřízen KK, tak to nedělej. Začíná to na 2 tisících, pak už nestačí a stoupne to na 5, 10, a brzo ti nabínou v bance i tu 20cítku. Vyskáče to rychle a těžko se z toho potom vystupuje. Radši si uber na tom spoření, nebo sniž útraty. Ahoj.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.