Jak se dostat ze začarovaného kruhu?

Od: Datum: 06.02.15 17:45 odpovědí: 19 změna: 01.03.15 08:31

Dobrý den,

minulý rok jsem se vykašlal na vysokou školu a šel jsem pracovat. První práce nebyla nějak fyzicky namáhavá a byla v oboru, který jsem vystudoval. Práce mi nevadila, parta lidí byla šílená a plat taky za moc nestál (minimální mzda). Po 3. měsíci zkušební doby mi neprodloužili smlouvu. Rychle jsem si sehnal jinou práci, abych neskončil na úřadu práce. To se mi povedlo a přes dobrého kamaráda jsem se dostal do soukromé firmy, která vykonává pracovní úkony pro dráhu. Práce je fyzicky náročná a jste vystaveni změnám počasí. To mi nevadí. Pracuju rád. Před Vánocemi jsem si sehnal, ještě druhou práci přes dalšího kamaráda. Přes víkendy a volna jsme dělali řemeslné a stavební práce na rekonstrukci rodinného domu (eletrika, zedničina, malba, atd...). Barák jsme úspěšně opravili. Zase mám jedno zaměstanání, které se snažím dělat víc naplno, než předtím, ale brání mi, v tom pár věcí.

Začal bych tím, že spolupracujeme s lidmi, kteří nemají mnohdy ukončené ani základní vzdělaní (hnědočeši a narkomani). Cejtím se hrozně. Úplně mi to vzalo chuť do práce. Dokážu pochopit, že nosíme oranžové vesty, když pracujeme na dráze, ale přijde mi absurdní, abych já, jako člověk s maturitou házel lopatou a dále spolupracoval s lidmi bez vzdělání. K čemu jsem si to vzdělání dělal? Poslední dobou si přijdu, jak méněcenný.

*Spolupracujeme s nimi od Nového roku

Ve firmě mi slíbili, že po nějaké době (neupřesnili po jaké, jestli rok nebo 10 let) mě povýšejí, kvůli vzdělání a předchozím zkušenostem do projekce. Tady se ocitám v dalším problému- Projektoval jsem od prváku a přišel jsem na to, že touto prací se doopravdy celý život živit nechci. Vím že, když přežiji tenhle "křest ohněm", tak bude líp. Ale bude líp na pozici, která se mi doslova příčí. Sám zavřený v kanceláři, 8h denně koukat do monitoru. Žádný pohyb.

Samotného mě mrzí, že tahle práce má některá negativa. Na dílně mám nejvyšší dosažené vzdělání. Dokonce vyšší, než někteří mistři. Parta tam je perfektní, nikdo nikoho nepomlouvá, se všema se dá parádně pokecat. Jenže dělat za skoro minimální mzdu mi přijde jednoduše pro mě nepřípustné. I moji vyučení kamarádi berou min. o čtyři tisíce víc, jak já. Mojí povinností zde je házet lopatou, kopat krumpáčem, občas tahat kabely a konečně dělat eletriku. V podstatě se napřídklad za 2 roky praxe nic nenaučit mi přijde hrozné a sebevědomí mi to schazuje dále pod bod mrazu.

Jenže skončete. Rodiče mi sice nadávají, že jsem skončil, jako elektro-dělník, ale nadruhou stranu jsou hrdí, že ze mě jednou bude projektant. (Táta podnikatel, máma na vysoké pozici ve státní správě).

Možná si teď říkáte ten mladej neví, co chce. Vyvedu Vás z omylu. Mám svůj cíl a vím, co by mě v profesním životě mohlo bavit. Od mala jsem chtěl pracovat s auta nebo být prodejce (Obchodní zástupce, nákupčí, apod...). Scháním a koukám se po inzerátech ale, často zůstanou bez odezvy, protože na to nemám zaměřenou profesi.

Poslední dobou přemýšlím, jestli má všechno cenu. Z usměvavého a těžce pozitivního člověka se pomalu stal "bručoun" a nervák. Přestal jsem sportovat, protože na nic nemám energii ani náladu. Pracovní dobu máme denně 10h. Pátky a víkend chodíme pracovat přesčas.

Jak by jste mi poradili Vy? Co mám dělat. Mám se kousnout a doufat, že u drah něco dokážu. Nebo se rychle koukat po něčem jiným, i přes to, že zklamu mistry, kamaráda a rodiče? Doopravdy nevím, co si mám počít a můj dosavadní život se mi začíná drolit mezi prsty.

Klidně napište, jestli jste měli podobné začátky nebo mám prostě jen smůlu, že bydlím v kraji s největší nezaměstnaností a nejhoršími životními podmínkami.

Děkuji za každou radu


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hm®
Datum: 06.02.15 18:39
avatar

A co vlastně chceš slyšet? Tu práci sis našel sám, tak ji děláš. Na víkendy sis našel další práci, tak nemáš už na nic čas. Dosavadní práce se ti nelíbí a možné vyhlídky postupu taky ne. No tak nezbyde, než změnit zaměstnavatele. Jsi ve stejné pozici, jako desetitisíce jiných - sháníš práci. Jestli nemáš vzdělání na to, co chceš dělat, můžeš zkusit rekvalifikační kurz (jestli nějaký je), nebo se nějak dovzdělat jiným způsobem.

Když změníš práci, nevím, proč bys tím měl zklamat rodiče. Oni si tě přejou mít u lopaty? A kamarád taky zůstane kamarádem (jestli jím je teď). Nebo máš snad pocit, že jsi zklamal všechny své spolužáky, když jsi nešel na stejnou školu, jako oni, příadně když jsi školu předčasně ukončil?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.02.15 19:01
avatar

měl sem období kdy sem měnil práci co tři měsíce akorát sem to dělal špatně vždy sem se naštval poslal někoho v rit a šel a proto ti radim nejdřív si najdi lepší práci a pak se na nic neohlížej a di za lepším vůbec si stim hlavu nelam akorát se vždy snaž odejít ve vší slušnosti

ono kamarádství je krásná věc ale to tě neuživí

doplněno 06.02.15 19:07:

já třeba taky řešim novou práci v týdle sem 10 let a nák sem nabyl dojmu že jí je třeba změnit a pokud odejdu tak se múže stát že výroba krachne neb sem jedinej kdo tam něco umí a to bez legrace a co myslíš čí je to boj? můj ne

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.02.15 19:42
avatar

Jestli tohle trápení nebude tím, že nemáš žádný život. Koníčky, kulturu, dívku, výlet, kino, divadlo, večeři, přátelé u společné činnosti, která baví všechny. Máš jen práci a myšlenky na práci. A taky strach, že někoho zklameš. A až za těmi úvahami a pochybnostmi jsi ty. Je mi jasné, že jsi hrdý, že chceš dokázat, že tě nikdo nemusí živit, ale zas až tak?! Přece o chleba nemusíš takhle bojovat. Je potřeba žít teď, ne až. Až si vyděláš, až se vypracuješ, až se usadíš, až. . . . Zapomněl jsi žít! :-D Omlouvám se za tykání, ale přišlo mi to tak. Takhle jsi jako pes, který se honí dokola za svým ocasem.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: hm®
Datum: 06.02.15 20:02
avatar

Ježkovy voči, babko, Vy jste sepsala takový výčet, že jsem právě zjistil, že nemám žádný život! *ee* Jen koníčky bych snad měl, ale nemám na ně čas, případně pak náladu (když by se náhodou trochu času našlo). Asi taky čekám "až" ... až budu v důchodu. Ale to budu mít asi zase jiné starosti, než "konečně žít".

Ale jinak dobrý.

(To byla jen taková moje reakce, nejlepší bude na ni nijak neodpovídat.)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lill
Datum: 07.02.15 09:29

Za tykání se neomlouvejte. Osobně mi přijde víc přirozené, než vykání.

Přejdu k věci. Na Vaší odpovědi je něco pravdy. Poslední dobou se doopravdy honím za mamonem. Přijdu z práce strhanej v šest hodin večer, hned jdu na pc a hledám podnikatelský nápad. Jednou, dvakrát do měsíce vypadnu někam do klubu, kde skončim do rána. A můj začarovaný kruh se znova točí. Práce, spát, práce, pařit a zase spát.

Asi se doopravdy nezastavím, než si splním svůj cíl a to je něco dokázat. A zase jsem u toho, co jste psala. Chci se zavděčit/nezklamat svoje nejbližší a ukázat jim, že nejsem nula...

Absolutně nevím, jak se z tohoto kruhu dostat.

Datum: 06.02.15 21:19
avatar

Práce se sice nebojíte, ale dneska Vám nikdo nedá práci jenom proto, že to chcete dělat. Pokud se chcete točit kolem aut, tak si pohledejte dálkové, nebo večerní studium a doplňte si vzdělání v oboru prodejce, obchodní zástupce, automechanik, nebo nějakou dopravní školu, třeba ISŠA Brno, která na svých stránkách nabízí 3 leté dálkové nástavbové studium.

Těch škol je po celé republice celá řada, hledejte samozřejmě v oblasti svého bydliště a pracoviště.

Vím, že existuje učební obor prodavač motorových vozidel. Takže jestli to myslíte opravdu vážně, tak jistě dokážete na internetu najít všechny možné internetové stránky z tohoto oboru. Tak bych postupovala asi já, ale hledat Vám to nemohu.

Možná, že jsou někde přímo stránky škol, které nabízejí dálková studia, ale nepohybuji se v těchto sférách.

Pokud by jste si chtěl zlepšit pouze obchodní dovednosti, můžete kontaktovat Viros academy s.r.o., Perucká 7, Praha 2, Mgr. Lenku Veselou, která ve spolupráci s ÚP pořádá kurzy obchodních dovedností a získáte i na závěr certifikát od MŠMT. Je to i pro pracující, kteří si chtějí zvýšit kvalifikaci. Tedy i pro Vás. Každopádně komunikujte, oslovte, ptejte se, určitě Vám někdo poradí, nasměruje a odkáže, jak dál postupovat.

www.viros.cz

doplněno 06.02.15 21:25:

Pokud by jste se chtěl zaměřit na železnici, tak je spousta škol i tohoto směru, ale změňte svůj postoj. Odnaučte se: co by tomu řekl můj mistr, kamarád. Je to Váš život, dělejte to, co chcete Vy. Nekoukejte, aby jste se zavděčil jiným.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 06.02.15 22:14

Dokonč si školu, popripadne inú,na škole budeš v inom kolektíve a budeš ovplyvňovaný inými názormi,ktoré ženú človeka vpred a nie ako teraz,ktoré sú stagnujúce.A uvedom si jedno,že kropáčom sa dá pracovať aj so školou aj bez.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dfdfddd
Datum: 06.02.15 22:54

nejvyšší vzdělání ze všech...Jéminkote...maturitu dneska vůůůůbec nic neznamená..Nemáte být na co pišný...Máte menší nic než ti hnědočešio...Nemějte mi zazlé toto psaní...ALe pokud jste si vybral kopání lopatou..je to váš problém...Chápu na pár dní dobrý...Rozhodně bych pochyboval..že bez vejšky vás vemou tam kde jste do kanclu...

Důležité je, že chcete pracovat..ale více se ptejte svého srdce. Nebrečte...jste zdraví...máte rodiče...a dál..někteří to mají jistě daleko těžší...Chcete dělat obchodáka? prosím...hledejte... ale pokud by to šlo...vrátil bych se na vejšku...jinak budete mít častěji bolavá záda...Kdyby to šlo, tak bych si to sváma vyměnil..Držím palce.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.02.15 23:09
avatar

Musim souhlasit s nazory vyse, ze maturita dnes neznamena vcelku nic a ma to skoro kazdej.Proc byste mel proboha zklamat rodice, kamarada?!NesmyslOpet jak vyse psano, kamarad zustane kamaradem dal pokud opravdu kamarad je a rodice muzou byt radi, ze chcete mit praci lepsi nez za minimalni plat.Oni vas zivot neziji a je jen vas,,Jak se rika, zpiva,,Jaky si to udelas, takovy to mas...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.02.15 06:34
avatar

Sám píšete, že jste se vykašlal na vysokou školu. Tím jste se vlastně dobrovolně zařadil mezi dělný lid a teď na to s údivem koukáte, že takoví lidé mají jen minimální mzdu. Co jste čekal? Když jste se na tu VŠ dal, měl jste ji dokončit. Možná jste zabral místo někomu, kdo by si studií vážil a školu by dodělal. Takhle jste to stejně pohřbil.

A v manuální práci má daleko větší cenu třeba vyučený tesař, truhlář, zámečník, než člověk, který má jenom maturitu.

Docela je mi proti mysli, jak se prsíte vzděláním. To má dneska skoro každý. Manžel říká: už pomalu nejsou zámečníci, pekaři, ševci, kováři, každý si udělá maturitu a následně už nechce makat rukama. Tolik toho zase nemáte. Já mám maturity celkem tři. Nebýt Vašeho pochlubení, ani bych o tom nepsala. A co na tom? I já jsem na čas skončila jako dělnice u pásu. Někteří lidé měli jen základní vzdělání. Ale nos jsem nad nimi neohrnovala. Byli jsme všichni na stejné lodi, záleželo na tom, kdo byl jak šikovný, ochotný dělat a jak stíhal. Podle toho jsme ho hodnotili. A na nikoho jsem kvůli vzdělání zvysoka nekoukala.

Manuálně šikovný zřejmě jste. Co kdybyste nastoupil do firmy k tatíkovi - podnikateli? Jistě by Vám dal slušnou práci i slušný plat, určitě vyšší, než máte při tom kopání. Stejně firmu asi jednou zdědíte, tak byste se aspoň zasvětil do jejího chodu.

Byla bych i pro dokončení té VŠ. Jen se bojím, že podle Vašeho smýšlení bude už navždycky hráz mezi Vámi a mezi nevzdělanými blbci. Ale věřte, sama znám i mezi těmi "záklaďáky"dost prima lidí. A nemusí se ani ohánět potvrzením, že vystudovali práva v Plzni. *smich*

Najděte si nějaké koníčky -sport, film, četbu...Abyste po těžkém dni mohl nějak relaxovat. Nejde jenom pořád pracovat, člověk se musí i uvolnit a rozptýlit.

Prostě popřemýšlejte o svém dosavadním životě, zhodnoťte, co Vám přináší a co Vám naopak bere. A podle toho pak vyrazit dál. Jaga.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: lill
Datum: 07.02.15 09:45

Děkuji za zajímavý příspěvek.

Psala jste, abych nastoupil k tátovi do firmy. Myšlenka to neni špatná, ale táta mě do firmy nechce. Říká "nejdřív se někde něco nauč, sežen si známý a teprve potom můžeme dělat spolu. A za druhý pracovat pro něj je i mě proti srsti, protože nechci na nikom parazitovat. Nejdřív chci sám něco dokázat, a teprve po nějakém výsledku jít spolupracovat s otcem a firmu, třeba rozšířit o mé zkušenosti.

Psala jste o koníčkách. Dřív jsem hodně sportoval. Hrál hokej, posiloval, běhal, ale poslední dobou nemám chuť nic dělat. Jen přemýšlím, co udělat, abych se odrazil od dna. Proto jsem napsal i tento příspěvek, protože mě zajímali příběhy lidí, kteří začínali stejně, a kde jsou dnes, jak se s těmito pocity poprali.

Od: ria®
Datum: 07.02.15 06:49
avatar

Největší mýtus života - pilně studuj a budeš mít lepší práci a lepší peníze. Pracujte, ale hledejte jinou práci.. a půjčte si knihu Bohatý táta, chudý táta

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 07.02.15 09:57

Když chceš dělat auta, tak nečekej, kdo tě zaměstná. Zařiď si bazar, později k tomu servis.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nikc®
Datum: 07.02.15 10:13

Vždyť i někteří lidé s vysokou školou nemůžou najít práci... Končí jako prodavačky nebo jedou do Německa uklízet. Nebo dělají podřadnou práci tady.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.02.15 10:36
avatar

Nechci doplnit odpověď, tak to napíšu sem. Tak, jak si budujeme karieru, tak si budujeme celý život. Přátelé a lásky se velice špatně hledají, když už člověk dosáhl úspěchu. Nejen proto, že kapku začne fungovat stihomam (zlatokopka jde po mém kontu, atd), ale i věkově se nacházejí známí, parťáci, sparingpartneři. Tihle všichni jsou nebo nejsou, je to sice fajn když jsou, ale svět se nezboří, když nebudou. Vztahy se budují pomalu a to je potřeba si uvědomit. Vztahy se musí pěstovat, věnovat se jim, zúčastňovat se, dát kousek srdíčka. Až už všichni začnou "hnízdit", na povrchní známosti nebudou mít čas. Jen pro dobré přátelé si čas najdou. A ty získáváme a nacházíme, když jsme mladí. ;) Až budete nahoře, bude vám platprtné, že rodičům budou zářit oči obdivem nebo v nich hořkost z nedokončené školy zůstane (a to zůstane, to si pište!) *hej* Ne úspěch, ale spokojenost a hezký život, to je to, co je důležité!

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 07.02.15 11:19
avatar

Jak už tu psali rádci nade mnou, je pravda, že maturita se dnes moc necení, pokud nejste průbojný, dobrou práci vám nenajde. Dnes se víc cení vyučení v nějakém řemeslu, tihle lidé si dnes přijdou na dobré peníze, protože je jich nedostatek a my je potřebujem. K čemu nám je, že tu dnes je tolik inženýru, bakalářu, maturantu, když pro ně nemáme uplatnění? Taková je bohužel realita a abyste se mohl mít lépe, je potřeba jí nejdříve přijmout.

Momentálně děláte někde kopáče za minimální mzdu a bylo vám slíbeno, že jednou vás tam povýší. Nebuďte naivní, to opravdu může být až za deset let a možná taky nikdy. Krom toho, sám jste napsal, že ta případná pozice by vás nebavila a že to dělat nechcete. Tak proč o tom vůbec přemýšlíte? Snažte se odkud co nejrychleji dostat pryč. Dělat horší práci není žádná ostuda, je to určitě lepší, než být na pracáku, tady je vidět, že přemýšlíte správně, ale nezůstavejte tam jen ze setvačnosti a proto že byste kazil partu. Kamarád přece pochopí, že nechcete být celý život u lopaty.

Pokud chcete dělat obchoďáka, běžte do toho a zkuste třeba větší města, je tam větší poptávka po nich. Tahle pozice, pokud jste šikovný, je dobře placena. Co vás drží na vašem současném okolí? Jste mladý, nebojte se dělat velké změny, až budete starší, už si je tolik nebudete moc dovolit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.02.15 13:23

Když přijmu do zaměstnání kopáče, platím ho jako kopáče, kdyby měl pět doktorátů před a za jménem. Před pár lety jsem něco podobného řešil. Najmul jsem partu na výkop kanalizace za smluvní cenu. Po prvním dnu postávání a rýpání se v hlíně přišla delegace, že nejsou kopáči, ale jeden vyučený instalatér a jiný zedník atd. a že dohodnutá cena je na jejich kvalifikaci nízká (sami si jí navrhli a já kývl) Tak jsem je poslal do pr... do práce v jejich oboru a sehnal partu hnědočechů. Vykopali za 2/3 toho co bylo domluveno s předchozími, bez keců a rychle.

Tím chci říct, že jestli se oháníš maturitou, najdi si přiměřenou práci, protože když držíš v ruce krumpáč, má tvé maturitní vysvědčení cenu recyklovatelného papíru. Prostě zatni zuby, dělej zatím co tě živí a hledej něco k obrazu svému.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: lill
Datum: 01.03.15 08:11

Včera jsem dal výpověď ze svého současného zaměstnání. Od zítřka nastupuji dělat eletrikáře a opraváře hydraulických a pneumatických strojů, pásů, atp.. Plat se mi zvedne o necelých 10 tisíc korun. Není stanovená doba práce, takže se dře od rána do večera, skoro každý den. Přemýšlím, že opráším němčinu a po půl roce zkusím jít do příhraničí najít si práci, jako mechanik v nějaké fabrice, kde je normální pracovní doba.

Tímto bych chtěl poděkovat i Vám, že jste mi pomohli se prozatím dostat z mého začarovaného kruhu .

Datum: 01.03.15 08:31
avatar

Držím palec a přeji hodně štěstí ;)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.