Pečovatelka pro rodiče

Od: Datum: 06.02.15 14:47 odpovědí: 10 změna: 07.02.15 20:03
avatar

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli nemáte přehled nebo na kterých stránkách jsou správně napsané to, co bych potřebovala vědět. Rodiče jsou oba dva už delší dobu nemocní, napřed pomáhalí jeden druhému, no a teď jsou rádi, když se minimálně obslouží sami sebe, bydlí s něma moje sestra, ale přes den je v práci a já bydlím dál a taky chodím do práce. Máme strach přes den, jak se jim daří. Jedna žena bydlí vedle a je v invalidním důchodu a nabídla se, že by je hlídala, pomohla, prostě dala na ně pozor. Jaký je postup při zažádání o nějaké peníze pro tuto ženu? Mám dojem, že je to nějak ze sociálního zabezpečení, ale nevíme jak na to.

Děkuji za případné odpovědi.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.02.15 15:13
avatar

Oba rodiče si zažádají o příspěvek na péči http://portal.mpsv.cz/soc/ssl/prispevek, vyřízení chvíli trvá ale vyplácí se zpětně.

doplněno 06.02.15 15:26:

Paní v ID bych do toho netahala, jako pečující osobu uveďte sebe nebo sestru, nikde se nedokládá využití peněz (zatím) a paní v ID z nich v pohodě zaplatíte a ona nebude muset čelit nějakému byrokratovi, že bere důchod, sama je nemocná a o někoho pečuje. Na uvedených stránkách MPSV máte vše potřebné, tiskopis si vyplníte za rodiče na internetu, vytisknete, oni každý ten svůj podepíší a podáte to na ÚP, u praktického lékaře musí být dokumentace a on na vyžádání úřadu vyplní potřebné papíry, pak příjde domů soc. prac. na šetření (v tuto dobu bude někdo doma (vy) a nenechá rodiče říct, že toho spoustu zvládají samy, pak proběhne LPK (většinou jen na základě papírů) a nakonec obdrží rodiče každý své rozhodnutí. Peníze na jejich ména jdou složenkou nebo na účet ( klidně i váš).

doplněno 06.02.15 15:59:

Bene to není "ojeb" to je zkušenost, staří lidé a bohužel i já na některou otázku např, zvládnete schody, odpoví ano ale ta socka už se neptala, že těch schodů co vylezu je 5, prostě odškrtla ano. Nebýt toho, že u toho byl manžel a uvedl vše na správnou míru, tedy odpověď zněla ne, pouze s pomocí, tak ty body nenasbírám a totéž je u ostatních otázek. Prostě je třeba zdůraznit dopomoc druhé osoby. Babička vám řekne, že na wc dojde sama ale jaksi zapomene, že se cestou počůra, čurá mimo mísu a podobně a už vůbec nezmíní (nikdo se ji na to neptá), že po sobě nevytře, nevleze do vany...

Ohodnoceno: 9x
 
Od: ben®
Datum: 06.02.15 15:15
avatar

Dobrý den, myslím, že informaci najdete také viz odkaz. Zdravím!

http://socialnipece.brno.cz/t…eci-a-kdo-je-pecujici-osoba-/

doplněno 06.02.15 15:41:

Ano, poradit "ojeb" a potom se rozčilovat, jaká je zde korupce, zneužívání soc. dávek a vůbec vše špatně. Citát: "Žižkovský lid je k drobným podvodům tolerantní - zvláště, když se vydaří."

doplněno 06.02.15 16:11:

lidus - asi jsem to psal moc unáhleně. Já jen, že tu máme např. velké množství matek-samoživitelek, které žijí v normálním vztahu a tvoří rodinu, ale z ekonomických důvodů to nepřiznávájí a jejich partner není hlášen do domácnosti. Potom je stát "dojná kráva", platíme za to všichni a ještě možná ty matky brblají, jak je vše špatně. Jinak, je to každého věc, jak si to zařídí a srovna se svým svědomím.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 06.02.15 15:17
Rodiče si musí zažádat o příspěvek na péči. Každý sám na sebe zvlášt. Příslušné formuláře můžete zanést na úřad i vy, musí byt podepsane rodiči a vzít si jejich občanky. T
Ovšem mohou tam zajít sami, pokud jsou schopni. Do formuláře se musí zadat pečující osoba - může byt sousedka ale spíš bych dala Vás nebo sestru a sousedce zaplatila. Záleží na Vás. ..penize dostanou rodiče a voli si pečující osobu/agsnturu kterd budou z tohoto příspěvku platit. 4. Stupně 800kc 4000kc 8000kc 12000kc. 3 a 4. Stupně pro těžce nemocné, lezaky apod. Důležitéh pečující osoba od 2.stupne má hrazene zdravotní pojištění státem a doba peče se započítává pro účely důchodového pojištění. ...teoreticky nemusí chodit do prace. Máte v rodině někoho kdo by chtěl byl pečující osobou?
doplněno 06.02.15 15:31: Lidus -----souhlas. Napsat někoho z rodiny jako pečující osobu. Sousedce zaplatit na ruku a neplést ji do oficiální byrokracie. Dobře napsané
doplněno 06.02.15 15:35: A samozřejme při návštěvě paní z úřadu říkat co nejvíce. ...nemůžu dělat tohle a tamto...poucte rodiče. Ať si nevymysli co všechno dokážou sami bez pomoci. Starší lidé mají tendenci vykládat že v podstatě dokážou vše sami
Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 06.02.15 16:15

Krok číslo 1- zajít na sociálku vyzvednout tiskopisy- Příspěvek na péči a a Zmocnění. Doma vyplníte, rodiče podepíší. Zmocněna budete vy nebo sestra, jak chcete. Vyzvedněte tiskopisy 2x pro maminku i pro tatínka. Úřednice vám sdělí, kdy k vám přijde na šetření.Mezitím můžet s rodiči oběhat lékaře, ke kterým chodí a oznámit jim, že žádáte příspěvek na péči, zda vám napíší své vyšetření. Odevzdáte vše na sociálce a čekáte.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 07.02.15 17:04
avatar

KDO TYTO POLOPRAVDY OBODOVAL? 1. formulář je na internetu, včetně kolonky zmocněnec, vypsat a zanést na podatelnu. 2.Kdy proběhne šetření je oznámeno písemně a teréní pracovník vám zatelefonuje a domluví si přesný čas. 3. Pokud mám u praktického lékaře veškerou dokumentaci, nikoho neobíhám ale sám úřad vyrozumí lékaře o zdr. dokumentaci k žádosti, toto má lékař zaplacené ZP cca 400Kč.Vy dostanete dopis , že lékař byl vyrozuměn a vy se k němu máte dostavit na zdr. kontrolu (mě stačilo zavolat jelikož na kontroly chodím pravidelně). 4. Když má úřad veškeré podklady, dostanete dopis s vyzváním, že si dokumentaci a posudek můžete přečíst (nemusíte, řízení bude probíhat i bez toho). 5. Příjde vám ROZHODNUTÍ a do měsíce vyplacená částka zpětně od data podání žádosti. Nebo Rozhodnutí, že nemáte nárok a lhůta na odvolání, pokud nebudete mít nějaké nové zdravotní zprávy, nemá smysl se odvolávat.

doplněno 07.02.15 19:50:

"plavest"v tomto případě je to váš nepořádek, např, propouštěcí zpráva z nemocnice říká, že je vaše povinnost odevzdat ji do 3 dnů praktickému lékaři a tak to má být u každého vyšetření, prostě veškeré zdravotní zprávy se shromažďují u praktického lékaře a ne doma v šuplíku.

Ohodnoceno: 5x
 
Datum: 07.02.15 18:18

To je možné, že jsou formuláře ne internetu, ale není nad osobní jednání. Sociální pracovnice mi vysvětlila osobně postup. To,že jste si to tak zařídila vy neznamená, že se to nedá udělat jinak.Uvedeným postupem jsem vyřídila mamce příspěvek na péči .Trvalo to přesně 2 měsíce.A kromě specialistů, ke kterým jsem zašla, k obvodnímu už nemusela.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.02.15 18:44
Veškeré podklady o odborných vyšetření má mít v kartě praktický lékař. Praktik může také chtít další doplňující vyšetření nebo osobní návštěvu kvůli posudku. K nechodícim pacientům může zajet. Nebo telefonicky pokud má všechny aktuální potrebna vyšetření a dokumentaci dostačující. Když jste obešli praktického lékaře, kdo Vám vypracoval vyjádření pro posudkoveho lékaře? Praktik je za toto placen. Nechápu. Posudkovy lékař hodnotí dle souhrnných informací od praktického lékaře. A praktický lékař hodnotí dle odborných vyšetření, ktera má mít v kartě pacienta
doplněno 07.02.15 20:34: Však to je v pořádku. Vyšetření u specialistů lze udělat dopředu a zanést praktikovi. Nebo si praktik sám vyžádá vyšetření u specialistů. To je jedno, ale praktik má vždy komplet souhrnnou zdravotní dokumentaci pro příspěvek. Když má všechny podklady a nic nepotřebuje doplnit, nemusí trvat na osobním setkání se žadatelem o příspěvek. Vyplní dle dolozene aktuální dokumentace
Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 07.02.15 19:02

Jistěže obvodní lékař nebyl obejit, jen jsem mu donesla výsledky vyšetření specialistů. Prostě jsem nemusela mamku k němu vozit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.02.15 20:03

Bohužel jsem nepochopila, o jaký ,,nepořádek" se jedná, ale to nevadí. Mea culpa. Rozhodně příspěvek na péči jsme bez jakýhkoliv složitostí obdrželi.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.02.15 13:04
avatar

Děkuji za info, jsem fakt moc ráda, že vím, jak začít a pokračovat. Moc a moc děkuji.

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.