Nabytí právní moci rozsudku

Od: Datum: 05.02.15 16:53 odpovědí: 2 změna: 06.02.15 19:08

Dobrý večer, nevíte náhodou, jak je to s nabytím právní moci rozsudku soudu I. stupně, když se někdo odvolá ve lhůtě a další nadřízený soud rozhodne, že původní rozsudek potvrzuje v jedné části a v druhé jej mění a že proti tomuto rozsudku II. stupně již nelze se odvolat? Bude to nabytí stejně jako nabytí právní moci rozsudku II. stupně?

Moc díky za odpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.02.15 17:20

Pokud bylo proti rozsudku soudu prvního stupně podáno řádné odvolání, tak tento rozsudek nenabude právní moci, protože o tom bude rozhodovat odvolací soud. Když soud druhého stupně rozhodne tak, že rozhodnutí soudu prvního stupně potvrzuje nebo mění, tak nabývá rozhodnutí soudu druhého stupně nabývá právní moci dnem doručení rozsudku poslednímu z účastníků. Den nabytí právní moci vám sdělí na informačním oddělení na soudě. Na soudě si pak můžete nechat vyznačit doložku právní moci a vykonatelnosti, což je potřeba například k exekuci.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.02.15 19:08

Rozsudek soudu I. stupně nabude právní moci okamžikem, kdy je usnesení odvolacího soudu doručeno poslednímu z účastníků sporu (nebo jeho zástupci). Příklad: Rozsudek soudu I. stupně vydán 1.1.2014, poté proběhlo odvolání a odvolací soud dne 1.12.2014 rozhodl o změně původního rozsudku, tak jak je uvedeno v dotazu. Usnesení o svém rozhodnutí doručil oběma stranám sporu, přičemž jedna strana rozsudek převzala dne 28.12.2014, druhá 2.1.2015. Rozsudek soudu I.stupně nabude právní moci dne 2.1.2015. Respektive ty výroky, proti nimž bylo podáno odvolání (bez ohledu na to, zda byly odvolacím soudem potvrzeny či změněny).

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.