Daň z nemovitosti při prodeji bytu

Od: Datum: 05.02.15 09:05 odpovědí: 8 změna: 24.02.15 20:04

Vloni jsem měl dva byty a jeden jsem daroval synovi. V tomto případě je nutné v lednu následujícíího roku (tj. v lednu 2015) poslat na místní FÚ oznámení o změně - snížení počtu nemovitostí. Pro jistotu jsem se byl zeptat, a paní na FÚ chtěla, abych znovu vyplnil přiznání k dani z nemovitých věcí. Vyplnil jsem tam jen ten jeden byt, co mi zůstal. Ale překvapilo mě to, že jsem vlastně znovu vyplňoval přiznání, které jsem už jednou kdysi v minulosti před mnoha lety podával.
Vím, že praxe na místních finančních úřadech je jiná, ale není to divné?
(Celé to začalo tím, že jsem se šel na FÚ zeptat, jestli na to oznámení o změně mají nějaký formulář. No a paní právě řekla, že musím vyplnit znovu celé přiznání.)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: uskaŽ
Datum: 05.02.15 10:26

Paní nepostupovala správně. Vy jste nic vypisovat neměl, žádné snížení počtu nemovitosti se neprovádí. Vᚠsyn si měl podat daň. přiznání na převedenou nemovitost a vám automaticky FÚ pošle složenku pouze na jednu nemovitost.

doplněno 05.02.15 16:02:

x- vlastní zkušenost z prosince 2014. Prodala jsem nemovitost, kupní smlouva nabyla právní moci 18.12.2014, katastr přepsal nemovitost 20.1.2015. I když jsem dle katastru byla k 1.1.2015 vlastníkem, žádné přiznání po mně FÚ nechtěl. Stačil jeden telefonát na FÚ a sdělili mně, že já již nic podávat nebudu, že je to povinnost nového majitele, jen chtěli údaje o kupujícím. Že by každý FÚ postupoval jinak? I to je možné.

Ohodnoceno: 1x
 
Od:
Datum: 05.02.15 11:44

Ano, jestliže dojde ke změně, jste povinen podat přiznání k dani z nemovitosti podle stavu k 1. lednu, viz poučení:

Dojde-li ve srovnání s předchozím zdaňovacím obdobím ke změně okolností rozhodných pro vyměření daně, je poplatník povinen daň přiznat do 31. ledna zdaňovacího období.

V těchto případech lze daň přiznat rovnocenně buď podáním řádného daňového přiznání, nebo podáním dílčího daňového přiznání.

V dílčím daňovém přiznání poplatník uvede jen nastalé změny a výpočet celkové výše daně se zahrnutím těchto změn. Při výpočtu celkové výše daně zohlední též změnu výše daně z důvodu změny koeficientů obce a místního koeficientu nebo skončení osvobození u stávajících nemovitých věcí.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: jasaŽ
Datum: 05.02.15 23:53

Po prodeji nemovitosti jsem si původně myslela, že také nic podávat, hlásit nemusím, že si to na FÚ sami ohlídají na základě přiznání k dani z nabytých nemovitostí (dříve daň z převodu nemovitostí). Byla jsem však upozorněna, že nové "prázdné" přiznání je třeba podat (konzultovala jsm to přímo na FÚ), abych neobdržela další složenku.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: karak
Datum: 08.02.15 22:23

No jo, ale v tom formuláři nikde není možnost zaškrtnout "prodal jsem nemovitost". http://www.financnisprava.cz/assets/tiskopisy/5450_14.pdf - na str. 3 je prostě jen seznam koupených nemovitostí, ale ne prodaných?

Od: jasaŽ
Datum: 23.02.15 21:33

Pokud nevlastníte jinou nemovitost, podáte prázdné daňové přiznání. S tím, že do Ostatní příloha můžete doplnit informace, kdy a co bylo prodáno.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: uskaŽ
Datum: 23.02.15 22:18

Od kdy je povinnost podávat prázdné daňové přiznání? K nám tato novinka ještě nedorazila.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: jasaŽ
Datum: 24.02.15 20:04

Pokud se změnil stav vlastněných nemovitostí, aby vám nebyla automaticky vyměřena daň z nemovitostí, jako v předešlém roce, je třeba to FÚ nahlásit. Protože jsem se nemohla dostavit na FÚ osobně a sepsat to s nimi na místě, bylo mi řečeno, že mám vyplnit a podat daňové přiznání, z kterého bude vyplývat změna stavu a 0 daň. - tj. nebude tam vyplněna žádná nemovitost.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.02.15 22:55
avatar

Už Vᚠnadpis je zavádějící a z hlediska FU zmatečný. Daroval jste byt synovi a nebo jej prodal? Od toho se potom odvíjí to ostatní. Žádné oznámění o snížení počtu nemovitostí neexistuje. Upřesněte formu převodu bytu na syna.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright Š 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.