Omluvení z práce při účasti u porodu

Od: Datum: 04.02.15 12:51 odpovědí: 5 změna: 04.02.15 18:52

Dobrý den. Dne 21.1. jsem odvezl manželku na vyvolání porodu. Na tento den mi vycházela ranní, na kterou jsem z tohoto důvodu nešel. Dítě se však narodilo až následující den. Zaměstnavatel mi omluvil z 11hod směny jen 4hodiny s tím, že ho má účast u porodu nezajímá. Na kolik hodin volna mám v tomto případě opravdu nárok?

Děkuji za každou radu.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: buss®
Datum: 04.02.15 13:02

Podívejte se do ZP, překážky v práci.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 04.02.15 13:05
Myslím si,že že zákona je možné jen tzv.cestovne na nezbytné nutnou dobu.Zenu odvést do porodnice a zbytek řešit dovolenou.Já s mým chlapem jsme to takto měli před 4 lety u druhého dítka.Měl možnost mít paragraf na hlídání prvního dítka,ale přišli bychom o dost peněz.U každého dítka měl s námavvždy týden dovolené jak jsme se vrátili z porodnice.U obou děti jsem měla vždy vyvolavacku kvůli tlaku..

Datum: 04.02.15 13:58

Dobrý den. Těžko se asi budete dohadovat se zaměstnavatelem, ale podle mne máte nárok na to, aby Vám účast u porodu uznal. Každý porod trvá jinak dlouhou dobu.

Viz. Předpis č. 590/2006 Sb. Nařízení vlády, kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci.

Bod 6. Narození dítěte

Pracovní volno se poskytne na nezbytně nutnou dobu

a) s náhradou mzdy nebo platu k převozu manželky (družky) do zdravotnického zařízení a zpět,

b) bez náhrady mzdy nebo platu k účasti při porodu manželky (družky).

Více info např. zde: http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2006-590

Ohodnoceno: 5x

Datum: 04.02.15 14:01

Podle nařízení vlády 590/2006 se poskytuje volno s náhradou mzdy za účelem převozu do porodnice. Na samotnou účast při porodu je možné udělit volno, ale neplacené.

Já jsem si na oba "své" porody vybíral dovolenou.

Aha, kapkanadeje byla o kapku rychlejší :)

Ohodnoceno: 2x

Datum: 04.02.15 18:52

Vy jste se zaměstnavatelem nedomluvil předem? Většina zaměstnavatelů bývá v případě porodu vstřícná. Máte nárok na placené volno za dobu převozu do a z porodnice a na neplacené volno za dobu účasti u porodu.

Počet hodin není stanoven, doprava i porodu trvají různě dlouhou dobu.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.