Hypotéka - zástavní právo

Od: Datum: 01.02.15 14:35 odpovědí: 2 změna: 02.02.15 15:24

Dobrý den,

chystám se refinancovat stávající produkt bydlení hypotékou ve výši cca 700.000,- Kč. Podotýkám, že hodnota nemovitosti je cca 2 mil Kč. Jeden bankovní dům nabídl velmi zajímavý úrok, smlouvy jsou před podpisem. Trochu mě však zarazila výše požadovaného zástavního práva, která je cca požadována celkem cca 1,45 mil. Kč. To mně přijde neadekvátní vzhledem k tomu, že se jedná o hypo na 14 let fixovanou na 10 let, kdy náklady za celou hypo (když pominu období po fixaci - změna úroku) by byly cca 860 tis. Když přičtu nějaké případné sankce, úroky z prodlení apod., myslím, že férová zástava by se měla pohybovat okolo 1 mil.

Je to zjednodušeně vzato půjčená částka x2 . Pokud bych to parafrázoval z půjčkou 3 mil., byla by tedy zástava 6 mil? Těžko, protože takovou hodnotu by realizovaná nemovitost neměla... proto mi to přijde neadekvátní při hypo 700 tis mít zástavu 1,4 mil.

Co vy na to? Díky

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.02.15 19:48

Zdravím,

těžko říci,zda je požadavek banky adekvátní,je to individuální záležitost.Ale pokud Vám navrhovaný úrok vyhovuje,tak by mi bylo celkem jedno,na jakou výši chtějí mít zástavu.Anebo jim sdělte,že s tím nesouhlasíte a že v jiné bance zaástavu v takové výši nepožadují.

Ohodnoceno: 0x

Od: pravnik
Datum: 02.02.15 15:24

Zástavní právo zajišťuje Váš dluh u banky. Půjčujete si cca 700 tis.Kč, v průběhu (dlouhodobého) splácení Vašeho dluhu můžete mít problémy (se splácením, s dodržováním toho, k čemu všemu jste se v úvěrové a zástavní smlouvě zavázal) a k Vašemu dluhu mohou "naskákat" smluvní pokuty; ty chce mít banka také zajištěné, proto ta rezerva. A proč 2-násobek? A proč ne? Třeba ta banka postupuje vůči všem svým klientům stejně (říká se tomu rovný přístup ke klientům). Ta částka cca 1,5 mil.kč je horní hranice částky, která je zajištěná ("krytá") tím zástavním právem. V žádném případě to není částka, kterou by po Vás banka vymáhala či snad mohla vymáhat "bez dalšího". Hodnota zástavy je důležitá pro výši úvěru, pro nic jiného.

Ohodnoceno: 0x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.