Podnájem více osobám

Od: Datum: 31.01.15 14:18 odpovědí: 2 změna: 31.01.15 18:02

Dobrý den,

ačkoliv jsem se snažil hledat, bohužel jsem nenašel odpověď na následující problém.

Rozhodli jsme se se spolužáky bydlet na privátu. Majtel podepsal klasickou nájemní smlouvu s jedním z nás, a ten by rád teď uzavřel podnájemní smlouvu s námi ostatními (bohužel třeba řešit smlouvu, protože jsme přibrali i 2 cizí studenty). Napadl nás buď podnájem a nebo nějaká dohoda o společném nájmu/podnájmu? Bohužel však nikde nemůžu najít, jaké naležitosti musí mít tato dohoda. Našel jsem sice vzroy podnájemních smluv, ale ta je vždy koncipována na výlučné užívání bytu pro 1 člověka. Jak je to ale v případě, kdy by v tom podnájmu bylo více lidí? S každým podepsat smlouvu o podnájmu? V tom případě ale nemůže mít každy ve výhradním užívání ten byt, nebo tam někde připsat, že byt se nedává do výlučného užívání, ale jenom do užívání s dalšími osobami a vypsat je tam?

Děkuji za odpověď :)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: buss®
Datum: 31.01.15 16:02

Vizte OZ.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.01.15 18:02

Dle platné právní úpravy můžete dát "část" bytu do podnájmu třetí osobě, i bez souhlasu majitele bytu. Tedy,musí se jednat minimálně o byt 2+kk nebo 2+1, přičemž současně platí, že v bytě může žít takový počet osob, který je přiměřený velikosti bytu. Máte rovněž oznamovací povinnost vůči majiteli bytu,a to oznámit mu počet osob v bytě bydlících. I přes tuto platnou právní úpravu, která Vám zaručuje více práv ohledně podnájmu, Vám doporučuji domluvit si vše předem s majitelem a raději si vyžádat předem jeho souhlas. Můžete sice část bytu dát do podnájmu třetí osobě bez souhlasu pronajímatele, ale pokud s tím bude majitel nesouhlasit, mohl by Vám další nájem docela znepříjemnit. Smlouvu o podnájmu můžete napsat jednotlivě s každým podnájemníkem, ve smlouvě je důležité dohodnout rozsah užívání bytu (například výlučné užívání konkrétní místnosti a spoluužívání sociálního zařízení, kuchyně, apd.)

§ 2274

[Třetí osoba v podnájmu]

Nájemce může dát třetí osobě do podnájmu část bytu, pokud v bytě sám trvale bydlí, i bez souhlasu pronajímatele. Ustanovení § 2272 se použije přiměřeně.

§ 2272

[Oznámení o zvýšení počtu osob žijících v bytě]

(1) Nájemce má právo přijímat ve své domácnosti kohokoli. Přijme-li nájemce nového člena své domácnosti, oznámí zvýšení počtu osob žijících v bytě bez zbytečného odkladu pronajímateli; neučiní-li to nájemce ani do dvou měsíců, co změna nastala, má se za to, že závažně porušil svou povinnost.

(2) Pronajímatel má právo vyhradit si ve smlouvě souhlas s přijetím nového člena do nájemcovy domácnosti. To neplatí, jedná-li se o osobu blízkou anebo další případy zvláštního zřetele hodné. Pro souhlas pronajímatele s přijetím osoby jiné než blízké za člena nájemcovy domácnosti se vyžaduje písemná forma.

(3) Pronajímatel má právo požadovat, aby v nájemcově domácnosti žil jen takový počet osob, který je přiměřený velikosti bytu a nebrání tomu, aby všechny mohly v bytě žít v obvyklých pohodlných a hygienicky vyhovujících podmínkách.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.