Hippokratova přísaha - co dnes znamená

Od: Datum: 30.01.15 21:45 odpovědí: 3 změna: 31.01.15 00:41

Dobrý večer,

píši esej na téma Hippokratova přísaha v současnosti. Zajímaly by mě právě názory lidí (neboť všichni se s poskytováním služeb a péče zdravotních pracovníků setkáváme), jak je podle nich dnes vnímána Hippokratova přísaha. Co pro nás v dnešní společnosti znamená. Zda se jedná o pouhý slib, jež dnes ztratil na svém významu, zda lékaři berou ohled na jeho morální podstatu nebo se dnes (například i na lékařských fakultách) spíše probírá odpovědnost lékaře jen po právní stránce...

Za jakékoli Vaše poznatky budu vděčná

Děkuji

Hezký večer Vám všem


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 31.01.15 00:22
avatar

Tento tradiční slib chápu jako morální výzvu, která sice není po právní stránce vymahatelná, ale je zavazující z hlediska etiky a morálky.

btw. lékařský slib při promoci se od tradičního znění (Přísahám a volám Apollóna lékaře a Asklépia a Hygieiu a Panakín a všechny bohy a bohyně za svědky...) dost výrazně liší.

http://www.tribune.cz/clanek/14897

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ben®
Datum: 31.01.15 00:34
avatar

Dobrý den, řekl bych, že veřejnost doufá, že je tato přísaha pro lékaře stále zavazující.

Ti z lékařů, kteří nejsou lékaři jen pro peníze, prestiž nebo z rodinné tradice, si to jistě uvědomují. A snad se již na lékařské fakultě vyučuje i lékařská etika, kde se student i naučí, že pacient je také člověk a je třeba k němu přistupovat lidsky. Zdravím!

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 31.01.15 00:41
avatar
Milá kolegyně, toť otázka či slovo do pranice. Co člověk, co lékař, to individuální bytost, nadaná větší či menší mírou vnitřní morální odpovědnosti. Jistě - ta Hippokratova přísaha platí - ale pro toho, kdo ji považuje za jednou přijatý a neměnný mravní imperativ. Kdo vidí do svědomí jiného a jak lze závazky svědomí vymáhat? - to platí nejen pro lékaře. Kolik manželů, sezdaných ať církevně či civilně, vyslovuje slib věrnosti v dobrém i ve zlém - a jak to nakonec někdy dopadá, když se nad tím slibem jen usmějí nebo ani to ne a jak to pak odnášejí jejich děti...
Dnes jsem byl v čekárně, kde se zvedla vlna vášní nad tím, že se čekalo více, než bylo očekáváno. Lékařka ani sestra nepopíjely kávu ani nediskutovaly o včerejší televizi - odborná lékařka prostě vykonávala svou práci podle svého svědomí a vědomí a pacienta vyšetřovala tak dlouho, jak to bylo potřeba. Ta lékařka se nenechává ve svém povolání demoralizovat časovými limity zdravotních pojišťoven a postupuje tak jak jí odbornost a svědomí - chcete-li tak ten slib - zavazuje, bez ohledu na to, zda se jedná o člověka mladého či pokročilého seniora. Důsledky ovšem nese ona sama vysokým přetížením, nezaslouženou kritikou pacientů a možná i administrativními útoky pojišťoven. Současný svět je nastaven více než materiálně a promítá se to se vším všudy do zdravotnictví, práva, politiky, morálky a mezilidských vztahů. Co s tím dělat? Všichni víme, co se děje ve světě a mezi námi nesprávného - máme sílů a chuť to změnit? A existuje vůbec k tomu vůle těch, kdož mají moc a vládu, to změnit.
Snad to můžeme ukončit přáním a přesvědčením, že ať je ten či onen lékař takový či makový, tak alespoň tu část Hippokratovy přísahy - totiž Nihil nocere (nikdy neškodit)dodržuje a nikdy ji vědomě neporuší.
Ohodnoceno: 4x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.