Nechce doplatit fa a ještě chce zálohu zpět

Od: Datum: 29.01.15 08:30 odpovědí: 15 změna: 30.01.15 13:07

Dobrý den, řešíme teď problém s jedním zákazníkem.

Zákazník má na starosti stavbu. Od manžela chtěl vyrobit okna. Při příjezdu na stavbu zákazník řekl, že nemá klíče od bytu kam se budou okna montovat ,jelikož je má v kanceláři a nepojede pro ně a že se otvory zaměří o patro níž, že rozměry jsou stejné. Tak manžel okna zaměřil, zaslal cenovou nabídku a po odsouhlasení ceny zaslal zálohovou fakturu.

V den montáže kdy manžel okna přivezl na stavbu a šel je montovat se zjistilo, že okna jsou větší. Zákazník se před dalšími lidmi přiznal,že okna byla měřena v jiném bytě.

Manžel se ptal co teď, jestli je má tedy odvézt. Zákazník řekl, že ne, že se odnesou do jiného bytu který je prázdný a že sežene někoho kdo si je koupí.

Když se manžel začal schánět kde je doplatek za okna, tak zákazník začal s tím, že mu okna nedoplatí, že on nemůže za to,že tam okna nejdou a že manžel dobře věděl, že se okna měří v jiném bytě.Ano,manžel to věděl, ale bylo to na žádost zákazníka, který měl na starosti stavbu a přístup do bytů.

Teď se začal požadovat i vrácení zálohy, že mu prý manžel nedodal okna do bytu, do kterého byly okna objednány.

Manžel okna dodal, ale že rozměrově nesedí do bytu, za to on přece nemůže a nehledě na to, že zákazník okna převzal s tím, že jsou jiné rozměry a že okna prodá.

Chce řešit vrácení zálohy právně.

Co se s tím dá dělat?

Manžel zálohu použil na výrobu oken, která si on převzal a uskladnil a pokud by přistoupil na vrácení zálohy, tak nebude mít ani peníze a ani okna.

Zálohová faktura byla vystavená na zákazníka a doplatek bude vystaven také na něho.

Má právo požadovat zálohu zpět, když může za špatné zaměření on? A nebo má právo manžel požadovat doplacení oken,když si je zákazník převzal?

Děkuji moc všem za pomoc.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jmlc®
Datum: 29.01.15 08:49
avatar

Vše záleží na vašich smlouvách - pokud máte řádnou smlouvu, zaměření a parametry vč. předávacího protokolu a to vše s podpisem objednatele, můžete se soudit vy a zkusit tak vymoct částku, která vám náleží. S prohlášením svědků o přiznání objednatele, že okna byla zaměřena v jiném bytě, to už bude horší. Nicméně papírově máte vše vč. rozměrů - klient musí uhradit.

doplněno 29.01.15 08:57:

Tak to už víte, že je problém.. jak je uvedeno níže - svědky - 2-5 a čím víc tím líp. Maily vytisknout, uschovat do archívu, hlavně NEMAZAT! Je na vaší straně dokázat, že vše bylo dle vašeho popisu a soud bude rozhodovat podle toho, co mu dáte.

doplněno 29.01.15 09:05:

Zálohová faktura prokazatelně zaplacená objednatelem - lze považovat za potvrzení objednávky. Je to další plus. Pokud nechcete řešit soudně, domluvte se. Pokud domluva není možná, soud je asi nezbytné řešení.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.01.15 08:54

Nic na papíře není. Rozměry oken a cena byla zaslána emailem. Vše se řešilo přes email.

Vím, že je to chyba.

doplněno 29.01.15 09:02:

Manžel mi říkal, že by byl možná ochoten přistoupit na to,že by nepožadoval doplatek, jelikož pro tohoto zákazníka je to 4 zakázka, ale zákazník by nesměl požadovat vrácení zálohy. Manžel nemá nic písemně, ale to zákazník také ne.

Jediný doklad je vystavená zalohová faktura, která byla zaplacena převodem.

Datum: 29.01.15 09:15

Zákazník tvrdí, že si objednal okna do bytu pana a paní XY,ale že žádná okna v bytě pana a paní XY namontovaná nejsou a tudíž nebyla dodána. Na zálohové faktuře je uvedeno jako předmět Záloha na výrobu oken do bytu pana a paní XY a že je jasně viditelné že tam žádná nová okna nejsou.

Ale podle mě je přednější, kdo cenovou nabídku odsouhlasil ( i rozměry) a na koho je faktura vystavená.

Od: jmlc®
Datum: 29.01.15 09:20
avatar

[ Obsah příspěvku byl skryt moderátorem z důvodu porušení pravidel poradny. ]

avatar
Upozornění od sys strejc 29. 01. 2015 11:58:57
Skryto na žádost autora
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.01.15 09:30

Manžel také povídal, že on může tvrdit, že okna neprodal a přitom už můžou být okna prodána a bude mít v kapse peníze za okna a my mu ještě odpustíme doplatek 50.000,- a ještě mu vrátíme zálohu 50.000,-, takže on bude mít v kapse 100.000,- od nás + peníze za prodej oken. Třeba dalších 100.000,-

Datum: 29.01.15 09:48

Jenže kde je záruka, že nám okna vrátí. Zda je ještě má a v jakém jsou stavu. Mohou být poškozená, když jsou v bytě kde probíhá rekonstrukce.

A hlavně jsou to okna,která jsou pro manžela dále neprodejná. Manžel taková okna běžně nedělá. Dělají se do činžáku v Praze, kde musí být okna totožná s oknama stávajícíma.

On má totiž tento zákazník více nezaplacených věcí a všichni po něm chtějí peníze, tak začíná kopat kolem sebe.

Od: sos*
Datum: 29.01.15 08:54

Přeci záleží na objednávce. Manžel musel od zákazníka dostat nějakou objednávku. Podle ní vyrobil a dodal okna za které musí dostat zaplaceno. Pokud byla objednávka písemná,jak má být, pak není co řešit,resp. lze zaplacení vymáhat i soudně. Pokud byla objednávka "na dobré slovo,česky na hubu", pak si musí sehnat důvěryhodného svědka,nejlépe dva, udělt s nimi u oprávněné osoby /notáře/ pamětní zápis a pak vymáhat. Pokud nemá nikoho, má smůlu.

Doplnění - pokud je či lze získat záznam elektronické pošty, pak si jej nechat ověřit a ten má pak charakter písemné objednávky.

doplněno 29.01.15 08:59:

Ověření pochopitelně u notáře.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 29.01.15 09:09

V emailu je uveden rozměr oken která byla naměřena ( v jiném bytě) a u každého okna je cena. Byla vytvořena cenová nabídka, kde je uvedeno počet oken,rozměry, cena, požadavek na zálohu a doba zhotovení. Následně zákazník po zaslání cenové nabídky posílal email, aby mu manžel zaslal zálohovou fakturu.

Tak to beru tak,že souhlasil jak s cenou, termínem dodání, zálohou, tak ale i s rozměrama. Že on si objednal okna těchto rozměrů.

Datum: 29.01.15 09:25

A teď trochu jinak. Pokud by zákazník vymáhal vrácení zálohy právně, má nějakou šanci uspět? Co by musel on prokázat, dokázat nám?

Od: jmlc®
Datum: 29.01.15 09:26
avatar

On prokázal, že vám zaplatil zálohu. Na adrese prokazatelně nejsou okna nová. Tvrzení, že jste nedodali je prokázáno.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.01.15 09:39

To máte pravdu. Ale okna nemáme my, ale on. I když nejsou namontována, tak on si je převzal.

Nechceme nic řešit právní cestou. Jen mu prostě nedokážeme vysvětil, že není chyba na naší straně a chceme se domluvit. Ať napíšeme co chceme, on furt tvrdí stále dokola, že manžel věděl o tom, že se okna měří v jiném bytě, že okna do bytu pana a paní XY nebyla dodána a že chce vrátit zálohu. To furt argumentuje tímto.

Nevíme, co mu napsat, aby se mu "zavřela huba" a aby převzal část své zodpovědnosti na sebe. A přestal se dožadovat zálohy.

Datum: 29.01.15 10:30

dolby. Počkejte, až tu bude rádce "aaella". Nebo jí napište do vnitřní pošty. Ta Vám odpoví na profesionální úrovni. A ne nějaké nesmysly, které se tady v tom vlákně v odpovědích objevují. Sebodka

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jar®
Datum: 29.01.15 21:07

Proč vracet zálohu, vy máte odsouhlasený e-mail s velikostí a počtem oken, byl písemně odsouhlasen? Pokud ano nahrazuje to objednávku. Žádejte doplatek za okna - bez montáže. Pokud nezaplatí obraťte se na soud máte nárok na prokazatelné výdaje - výroba, doprava. V žádném případě nic nevracejte, takových chytráků je hodně. Zákazník rozhodl jakou velikost oken zadává, odsouhlasil rozpočet, kde je rovněž uvedena velikost. Pokud však uvažujete o kompromisu a máte možnost okna dát někam jinam, nebo je prodat, okna odvezte a po prodeji vraťte zálohu sníženou o prokazatelné náklady - dopravu na místo plánované realizace a zpět. Při odvozu oken doporučuji nafotit stav oken (aby nebyla poškozená). Pokud budou, budete muset snížit prodejní cenu a tuto slevu můžete požadovat na stávajím objednavateli. Vrátíte nižší zálohu. Pokud vyhrožuje už teď s další spoluprací nepočítejte. Vlastní zkušenost.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.01.15 11:48

Písemně nic nebylo, jen přes email a rozměry v něm uvedeny nejsou. Pouze počet oken a cena.

Od: cotomuzebyt
Datum: 30.01.15 13:07

Rekl bych, ze zasadni problem, ktery tady vidim je ten, ze zakaznik nepodepsal prevzeti tech oken. Pak by bylo jedno, zda je ma ve sklepe, nebo v byte. Vy nemuzete prokazat, ze jste mu je slozili nekde v byte. Na to jsou predavaci protokoly a proste penize a veci se predavaji vzdy proti podpisu, aby bylo prokazatelne, ze nekdo nekam neco dodal.

Takhle Vas opravdu utahne na to, ze jste mu zadna okna nedodali.

Jedina sance je, sehnat si svedky, kteri dosvedci, ze jste mu ty okna predali, ale vzhledem k tomu, ze je bezna praxe, ze se takove predani neceho nekam stvrzuje podpisem, tak se asi budou snazit toto zpochybnit, jako ucelove, pokud to budou napriklad svedectvi znamych, pracovniku, nebo rodiny.

Idealni by bylo svedectvi nekoho z domu, ale otazkou je, jestli budou chtit svedcit proti dodavateli, ktery jim ma jeste neco dodelavat, nebo jim treba neco dluzi.

Jinak o rozmery tady ted vubec nejde, to je az to posledni, vy mate problem, ze nemate jak prokazat, ze jste mu neco dodali, takze on vubec nemusel nic reklamovat, protoze nemel co.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.