Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Slováci v Česku

Od: katkavan* odpovědí: 3 změna:
Dobry den. Prosim o radu tykajici se ceske a slovenske legislativy. Muj nejlepsi kamarad je Slovak. Pracuje v Cechach, ma zde velmi slusnou praci. Trvaly pobyt stale na Slovensku. Jeho pritelkyne zije momentalne na Slovensku vedena na Uradu prace. Nyni je vsak v 5. mesici tehotenstvi a chtela by jit sem za svym pritelem, coz je logicke. On u nich doma praci nesezene a soucasne zamestnani ani opustit nechce. Chteji byt spolu jako rodina. Co vse by obnasel prichod divky do Cech? V jeji situaci bude vyzadovat lekarskou pomoc, vcetne porodu v Cechach. Co je mozne pro ni vykonat? Dekuji vsem za rady.

 

 

3 odpovědi na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

honzajs122
hodnocení

0x

Aby dostala kartu zdravotní pojišťovny musí tady mít trvalý pobyt. Pokud tady bude mít trvalý pobyt, musí si platit zdravotní pojištění ...

Zdravotní pojištění slouží k úhradě základní zdravotní péče v rámci systému veřejného zdravotního pojištění. Nevztahuje se tedy na některé léky, nebo služby, které do této základní péče nepatří, a za něž je třeba platit. Zdravotní pojištění povinně platí všichni zaměstnanci nebo osoby samostatně výdělečně činné, které trvale bydlí v České republice. Zdravotní pojištění se vztahuje i na cizince s trvalým pobytem v Česku, nebo pokud sídlí v Česku firma, v níž je zaměstnán. Za děti, studenty do 18 let, důchodce, nebo nezaměstnané hradí zdravotní pojištění stát.

zdroj: www.penize.cz

 

buss
hodnocení

0x

Projde stejnou procedurou, jako její přítel.

 

lionka*
hodnocení

0x

Teoreticky by ani nemusela mít trvalý pobyt, když je občankou EU. Jsou jistá evropská nařízení a mělo by to jít vyřídit i na přechodný pobyt, ale to by musela být nezaopatřeným rodinným příslušníkem živitele pojištěného v českém systému veřejného zdravotního pojištění (nezaopatřený rodinný příslušník je manželka bez vlastních příjmů z výdělečné činnosti, která nepobírá důchod, dávky v nezaměstnanosti ani peněžitou pomoc v mateřství podle předpisu o nemocenském pojištění). Ale pokud tihle manželé nejsou, tak to asi nepůjde. Trvalý pobyt do porodu už taky nezíská, když pro to nesplňuje podmínky (5 let přechodného pobytu nebo 2 roky přechodného pobytu, pokud je alespoň 1 rok rodinným příslušníkem občana EU).

Jedině že by si zdravotní péči hradila sama nebo musí zůstat na Slovenku nebo by se mohli vzít a časem by to pak šlo nějak vyřešit.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]