Slováci v Česku

Od: Datum: 29.01.15 01:36 odpovědí: 3 změna: 29.01.15 12:22
Dobry den. Prosim o radu tykajici se ceske a slovenske legislativy. Muj nejlepsi kamarad je Slovak. Pracuje v Cechach, ma zde velmi slusnou praci. Trvaly pobyt stale na Slovensku. Jeho pritelkyne zije momentalne na Slovensku vedena na Uradu prace. Nyni je vsak v 5. mesici tehotenstvi a chtela by jit sem za svym pritelem, coz je logicke. On u nich doma praci nesezene a soucasne zamestnani ani opustit nechce. Chteji byt spolu jako rodina. Co vse by obnasel prichod divky do Cech? V jeji situaci bude vyzadovat lekarskou pomoc, vcetne porodu v Cechach. Co je mozne pro ni vykonat? Dekuji vsem za rady.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: honzajs122
Datum: 29.01.15 07:48

Aby dostala kartu zdravotní pojišťovny musí tady mít trvalý pobyt. Pokud tady bude mít trvalý pobyt, musí si platit zdravotní pojištění ...

Zdravotní pojištění slouží k úhradě základní zdravotní péče v rámci systému veřejného zdravotního pojištění. Nevztahuje se tedy na některé léky, nebo služby, které do této základní péče nepatří, a za něž je třeba platit. Zdravotní pojištění povinně platí všichni zaměstnanci nebo osoby samostatně výdělečně činné, které trvale bydlí v České republice. Zdravotní pojištění se vztahuje i na cizince s trvalým pobytem v Česku, nebo pokud sídlí v Česku firma, v níž je zaměstnán. Za děti, studenty do 18 let, důchodce, nebo nezaměstnané hradí zdravotní pojištění stát.

zdroj: www.penize.cz

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 29.01.15 09:31

Projde stejnou procedurou, jako její přítel.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lionka*
Datum: 29.01.15 12:22

Teoreticky by ani nemusela mít trvalý pobyt, když je občankou EU. Jsou jistá evropská nařízení a mělo by to jít vyřídit i na přechodný pobyt, ale to by musela být nezaopatřeným rodinným příslušníkem živitele pojištěného v českém systému veřejného zdravotního pojištění (nezaopatřený rodinný příslušník je manželka bez vlastních příjmů z výdělečné činnosti, která nepobírá důchod, dávky v nezaměstnanosti ani peněžitou pomoc v mateřství podle předpisu o nemocenském pojištění). Ale pokud tihle manželé nejsou, tak to asi nepůjde. Trvalý pobyt do porodu už taky nezíská, když pro to nesplňuje podmínky (5 let přechodného pobytu nebo 2 roky přechodného pobytu, pokud je alespoň 1 rok rodinným příslušníkem občana EU).

Jedině že by si zdravotní péči hradila sama nebo musí zůstat na Slovenku nebo by se mohli vzít a časem by to pak šlo nějak vyřešit.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.