Placeni vyzivneho po dovrseni plnoletosti

Od: Datum: 28.01.15 20:10 odpovědí: 6 změna: 31.01.15 11:38

Dobry den,

mam dotaz tykajici se placeni vyzivneho po dovrseni plnoletosti.

Doposud bylo hrazeno vyzivne byvalym manzelem na ucet matky nezletile dcery.

Pristi mesic (v unoru) dcera dovrsi plnoletosti a nyni prisla s tim, ze otec chce dceri zalozit ucet a cele vyzivne ji zasilat na jeji ucet.

Chtel bych se zeptat, zda je tento postup spravny a byvaly manzel takto muze postupovat i pres to, ze se dcera bude i nadale bydlet a stravovat se u matky. Nebo je nejaka moznost po byvalem manzelovi vymahat placeni vyzivneho i nadale matce?

Jeste doplnim, ze dcera studuje a chysta se do budoucna na vysokou skolu.

V pripade, ze toto je legalni, muze si dcera samovolne nakladat s vyzivnym?

Predem dekuji za jakoukoliv dopoved.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.01.15 20:21
avatar

Zdravím, můžete to zkusit, ale myslím, že jste bez šance. Úderem dceřiny plnoletosti má ona plné právo nechat si zasílat výživné na svůj účet/do svých rukou.

doplněno 28.01.15 20:46:

Jmlc - pokud bude dcera studovat déle, než do 26, tak jí otec bude zřejmě muset platit výživné i nadále. Není to omezeno věkem 26 let.

doplněno 28.01.15 20:59:

Taky se to pořád mění, aby se v tom pase vyznalo ;)


doplněno 31.01.15 11:44:

Majster, není. To bývalo dřív. A jsou tam různé kličky, aby se nemuselo platit až do 40 let, to se nebojte;).

http://www.bezplatnapravnipor…arok-na-alimenty-vyzivne.html

Jak dlouho trvá vyživovací povinnost k potomkovi?

vyživovací povinnost trvá do doby než je potomek schopen se sám živit - není tedy omezena věkem dítěte (je-li vyživovací povinnost stanovena soudem, v případě že je to zapotřebí, doporučujeme podat soudní návrh na její zrušení),

potomek (nezletilý i zletilý) je schopen sám se živit až po dokončení přípravy na své povolání tak, že může začít pracovat,

vyživovací povinnost zpravidla zaniká ukončením studia, kdy potomek nebude již studovat dál na vyšším stupni vzdělávání (studium na druhé vysoké škole již není zapotřebí k tomu, aby se potomek byl schopen sám živit a o zrušení povinnosti hradit výživné by měl v takovém případě rozhodnout na návrh povinného rodiče soud)

pokud potomek nemůže studovat nebo pracovat z důvodu nemoci nebo zdravotního postižení a není zabezpečeno důchodem, vyživovací povinnost trvá.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.01.15 22:51
avatar

Je to opravdu do 26 let v případě studia. Martino, představ si vyčůránka, který bude studovat třeba do 40 let. Připadalo by ti fér na takové dítě platit?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 28.01.15 20:21
avatar

Tak nějak logicky bych to vzal za správný postup. Dcera je plnoletá, ale výživné do doby 26ti let (pokud bude studovat) bude dostávat ona. Vy můžete po dceři požadovat příspěvek na bydlení a stravu. Nevidím v tom nic špatného.

doplněno 28.01.15 20:54:

asi mne zmátl článek http://www.adikia.cz/news/do-…yzivovaci-povinnost-k-detem-/

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.01.15 20:36
avatar

Samozřejmě, že výživné je možné po dovršení zletilosti dítěte posílat na jeho vlastní účet. Ale pozor, výživné není kapesné. Takže matka má určitě nárok na to, aby z výživného dcera si hradila nájemné, jídlo apod. u matky. Jmenuje se to snad výživné, ne? Jestli není s otcem dcery rozumná domluva, aby nadále peníze posílal matce, pak se musí matka domluvit s dcerou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: webbiecz*
Datum: 28.01.15 22:45

Ano, po dovršení plnoletosti může být výživné předáváno do rukou dcery. Pokud dcera bydlí doma, řeší se to obvykle dohodou zúčastněných. Tedy tak, že otec zasílá peníze nadále matce, která se s dcerou domluví na tom, kolik si matka nechá na úhradu potřeb domácnosti a kolik případně dá dceři na její potřeby. Pokud se nejsou schopni domluvit, bývá to problém...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.01.15 11:38

Výživné na nezletilé dítě se platí tomu, kdo má dítě ve výchově, ve Vašem případě je to matka. Po dovršení zletilosti jste povinen hradit výživné k rukám samotného dítěte, ledaže s ním, doporučuji písemně, uzavřete dohodu, že i nadále budete výživné posílat k rukám matky či na určité číslo účtu. Dcera má do určité míry právo libovolně nakládat s výživným, poskytnuté výživné však musí použít na své potřeby, nikoliv například na drogy, tudíž, pokud by poskytnuté výživné nepoužívala na své potřeby (strava, bydlení, ošacení, apod.), má otec, který výživné poskytuje, právo domáhat se určení snížení či zániku výživného. Na okraj ještě dodávám, že i dcera, žije-li ve společné domácnosti s matkou, má vůči ní určité povinnosti:

§ 886 obč.zákoník

[Podíl dítěte na péči o chod domácnosti]

(1) Žije-li dítě s rodiči nebo s některým z nich v rodinné domácnosti a je-li o ně řádně pečováno, podílí se i ono na péči o chod domácnosti. Tato povinnost dítěte zaniká zároveň s poskytováním výživy rodičů dítěti.

(2) Dítě se podílí na péči o chod rodinné domácnosti vlastní prací, popřípadě peněžitými příspěvky, má-li vlastní příjem, anebo oběma způsoby. Pro určení rozsahu podílu dítěte na péči o chod rodinné domácnosti jsou rozhodné schopnosti a možnosti dítěte i odůvodněné potřeby členů rodiny.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.