Restituce, je to ještě možné?

Od: Datum: 28.01.15 16:26 odpovědí: 5 změna: 28.01.15 17:48
avatar

Zdravím. Podnítila mne k této otázce jiná otázka týkající se dědictví. myslíte si, že by se dnes ještě dalo zjistit a případně vymáhat odškodnění od továrny, která po sametové revoluci zabrala pole, která patřila mému dědovi. Když probíhaly restituce, já nežila v Čechách a moje matka se na to jednoduše vybodla. Pak mi o tom po letech řekla, ale v tu chvíli jsem se zase na to vybodla já, protože jsem si nedovedla představit, jakým způsobem bych to asi vymáhala. A teď jsem si na to vzpomněla. myslíte, že by to ještě šlo? Ta továrna se prostě rozšířila a zabrala ty přilehlé pole. koukám na to pokaždé z vlaku, když jedu do Kolína.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.01.15 16:45
avatar

Podívej se do katastru nemovitostí, kdo je uveden jako vlastník těch pozemků. Pokud je tam uveden ještě děda, nějaká možnost by snad byla, ale i ty restituce byly časově omezeny. Dneska už by mohlo jít i o vydržení práva ze strany uživatele.

Ohodnoceno: 3x
 
Od:
Datum: 28.01.15 17:27

Bylo nutno požádat o vydání, myslím, že do 31. 12 1992. Kdo nepožádal, došlo k zániku práva na vydání. Pro některé případy se prekluzivní lhůty prodlužovaly snad až do června 2001.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 28.01.15 17:37
avatar

No já si přesně tohle myslela, když mi o tom asi před pěti lety říkala a dávala mi k tomu rodný list dědy a svůj. Proto jsem se o to už ani nepokoušela. Tak díky, nemám nad čím přemýšlet.

Od: 111®
Datum: 28.01.15 17:45

zjistěte si na katastru kdo je majitelem...pokud někdo z rodin, máte možnost požádat o finanční náhradu toho kdo tam stojí...já momentálně vyřizuji silnici po cca 40 letech.. kupní smlouvou s magistrátem..pošlete mu návrh na odkoupení dotčené nemovitosti, tím nic nepokazíte,,,,,restitucí to zřejmě nepůjde...ale kupní smlouvu zkusit můžete, každopádně bych uplatnil neoprávněný majetkový prospěch...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.01.15 17:48
avatar

Restituce zemědělské půdy se vztahují na půdu, která přešla na stát nebo jinou právnickou osobu v době od 25. února 1948 do 1. ledna 1990 a to z důvodů uvedených v § 6 zák.č.229/1991 Sb. Těch důvodů je celá řada, zde není prostor, aby je všechny vyjmenovával. Doporučuji přečíst si uvedený zákon http://www.zakonyprolidi.cz/cs/1991-229 Pokud přešla půda na stát nebo právnickou osobu v jinou dobu, bude nutné zjistit na základě jakých okolností k přechodu přešlo. V tom případě by se nepostupovala podle tohoto restitučního zákona. Pomoci by vám mohl pozemkový úřad.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.