Týdenní hodinová pracovní doba a hodiny navíc

Od: Datum: 28.01.15 14:58 odpovědí: 6 změna: 29.01.15 00:51

Hezký den,

prosím o ujasnění toho, jakou povinnost, pokud vůbec nějakou, má zaměstnavatel v případě zaměstnance, jehož týdení prac. doba je 40h. - fond prac. doby za rok je 2.088h.

příklad: Jde o to, je-li v pořádku, pokud odpracuje zaměstnanec v lednu 200h., v únoru 200h., v březnu 200h. bez jakéhokoli příplatku za přesčas ... a v dubnu pouze 100h a zbytek ho zaměstnavatel nechá doma? Tak nějak podobně až do prosince, kdy bude mít zaměstnanec odpracováno z fondu prac. doby 2088h.

Co je pro zaměstnavatele rozhodující dle zákona pro vyplacení přesčasového příplatku? To, aby měl zaměstanec na konci roku 2088h a to co je nad rámec, by měl zaměstnavatel proplatit jako práci přesčas, případně umožnit zaměstnanci to, aby si vybral hodiny nad 2088 vybrat jako neplacené volno ... nebo třeba když má být za leden 168h a zaměstnanec udělá 200h proplatit práci přesčas v měsíci lednu?

Nevím, jestli je to srozumitelné :-D


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.01.15 16:05
avatar

Záleží jak to máte ve smlouvě. Tam byste měl mít i ty přesčasy.. Pokud máte ve smlouvě 40 h/týdně, musíte mít tyto hodiny za týden. Nelze to spočítat na rok. My to máme také tak, přesčasy neděláme, protože je nechtějí proplácet, tak si spočítáme hodiny vždy za měsíc a co je navíc tak si bereme náhradní volno v daném měcíci aby nám to vyšlo...

Moc tomu dotazu nerozumím, jakože budu makat skoro celý rok přesčas a pak třeba celý prosinec nepůjdu do práce?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.01.15 16:34

Dobrý den, ptáte se obecně? Pokud je dotaz konkrétní, chtělo by to asi víc údajů. Dle mého uvedený způsob přesouvání hodin (bez proplácení přesčasů) mezi obdobími je možný a to v případě zavedení konta pracovní doby.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vosikac*
Datum: 28.01.15 16:57

pro upřesnění:

Přítelkyně dělá v hypermarketu, ve smlouvě má 40h/týden. Z důvodů nemoci kolegů dělá ted 6 dní v týdnu á 8-10h. Tak jí to za měsíc, třeba leden, udělá více než 176h, než by měla za normálních podmínek, řeba 200h. Počítám, že je bude mít i ve výplatní pásce, jen bez jakýh koli příplatků. V únoru, až se vrátí lidé z nemoci, udělá místo 160h, co by vycházelo normálně na únor, o těch 24h méně, tak že 136h a ty bude mít na výplatní pásce.

Od: jar®
Datum: 28.01.15 20:11

Záleží na smlouvě, ale pokud udělá přesčasy - proplatí se jí odpracovaná doba dle smlouvy, následující měsíc si vybere přesčasy, ale dostane zaplaceno, jako by pracovala celý měsíc dle smlouvy. Vzhledem ke zkušenostem s některými řetězci a vedoucími prodejen doporučuji vést si evidenci odpracovaných hodin a vyčerpání přesčasů. Někde je možnost si vybrat přesčasy pouze do jednoho nebo dvou měsíců a pokud si je pracovník nevybere, propadnou ve prospěch zaměstnavatele, záleží na smlouvě. Určitě se nesčítají za rok, a pak by pracovník měsíc nepracoval a dostal výplatu. S tím jsem se ještě nesetkala.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vosikac*
Datum: 28.01.15 21:39

Aby se to dobře počítalo:

Únor: 160h pro zaměstnance s 40h/týdně - zaměstnanec prokazatelně odpracuje 200h. Co bude na výplatní pásce?

Nebo je možné, že zaměstnavatel zaplatí 200h bez toho, aniž by ty nad rámec 160h (40) byly bez příplatku? A prostě zaplatí jen 160h a řekne že 40h si může zaměstnanec vybrat jako nahradní volno za měsíc ... dva ... tři ...

Dle mě by mělo být zaplaceno 160h + 40h pouze příplatek přesčas a 40h by měl mít zaměstnanec jako náhradní volno, které si tedy může vybrat do určité doby nebo jak to je? Je tato doba daná zákoníkem práce nebo není? Já to z toho prostě nevyčetl :(

Chápu, že zaměstnavatel nechce proplácet hodiny přes čas, ale jak pak může nutit zaměstnance aby dělali v měsíci nad rámec pracovní doby, aniž by jim to v daném měsíci proplatil ...

Ke konci měsíce vyplňuji pro vedoucího tzv. "šichtovku" ... Máme krátký dlouhý týden a pokud jdu do práce ve volnu s tím, že si odpracovanou dobu vyberu v den, kdy mám jít na směnu, píšu do šichtovky "PNV" (přesčas náhradní volno) a v den kdy si chci hodiny vybrat napíšu "NV" (náhradní volno). A vždy mi hodiny v měsíci prostě sedí a nestane se, abych místo 160h odpracoval 200h. Pokud si "PNV" budu chtít převést do dalšího měsíce tak mohu, ale s tím, že hodiny mi jsou proplaceny v měsíci, kdy je udělám a další měsíc když si vyberu "NV" tak o to méně hodin budu mít proplaceno.

Datum: 29.01.15 00:51
avatar

Pracujete-li v kontu pracovní doby nebo v režimu s nerovnoměrně rozloženou pracovní dobou, je možné, že zaměstnavatel hodiny přesčas proplatí až po skončení vyrovnávacího období. Vyrovnávací období činí maximálně 26 týdnů, pouze v kolektivní smlouvě je možné dohodnout vyrovnávací období až na 52 týdnů.

Má te právo (nárok) na vysvětlení všeho, co se týká odměňování za práci, na předložení veškerých podkladů, na jejichž základě je Vám mzda vypočtena a na kopie těchto podkladů na náklady zaměstnavatele.

Takže doporučím obrátit se na nadřízeného nebo na mzdovou účtárnu. Jsou-li u Vás odbory, seznamte se s kolektivní smlouvou i když třeba v odborech nejste (odbory vyjednávají za všechny zaměstnance).

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.