Znovuotevření dědictví - odmítnutí

Od: Datum: 28.01.15 14:37 odpovědí: 3 změna: 28.01.15 18:59

Dobrý den, dostali jsme zprávu od notáře, že se znovu otevírá dědické řízení (po 8 letech), protože byl zjištěn další majetek a ať si přineseme 1000,-Kč na poplatek notáři. Tušíme, že se jedná o 1/24 polní cesty nulové hodnoty. Je možné tento dodatečný majetek odmítnout (a ušetřit 1000,-Kč)?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: notariporadna
Datum: 28.01.15 15:32

V dědickém řízení se na jeho začátku musíte rozhodnout, zda dědictví odmítáte či neodmítáte. Nemůžete odmítnout jen něco. Při dodatečném projednání dědictví se okruh dědiců nemění - t.j. ti co neodmítli, jsou tím vázání pro celé dědické řízení a tedy i při dodatečně objeveném majetku. Jiná situace by byla, kdyby původní dědické řízení byla zaszaveno z důvodů nepatrného majetku. Pak by se při dodatečně zjištěném majetku buď opět dědické řízení zastavilo a nebo by se úplně od začátku zjišťoval okruh dědiců. S tím souvisí i rozhodnutí dědice zda odmítá či neodmítá dědictví. Je třeba také vědět, že při odmítnutí dědictví přechází dědické právo na Vašeho potomka.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: aala
Datum: 28.01.15 15:59

Tohle platí i v případě, že dědic neodmítne dědictví (dejme tomu v hodnotě 10.000,-) a dodatečně se ukáže, že předmětem dědictví je i dluh (třeba jeden milion)?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: notariporadna
Datum: 28.01.15 18:59

Podle dříve platné legislativy dědic odpovídal pouze za dluhy do výše hodnoty nabytého dědictví. Nový občanský zákoník chrání dědice proti dluhům nad hodnotu zděděného podílu rovněž, ale musí uplatnit výhradu soupisu. Dodatečné projednání dědictví se nenařizuje, pokud byly objeveny jen nové dluhy, ale žádný nový majetek.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.