Dohoda o provedení práce a odvody státu

Od: Datum: 21.11.12 15:40 odpovědí: 2 změna: 21.11.12 19:57

Dobrý den mám dotaz: od září do 21.11.2012 jsem byl v pracovní neschopnosti, v zaměstnání jsem dostal dle § 35 ZP výpověď ve zkušební době. Mám možnost nastoupit do práce na DPP. Zajímalo by mne jak je to s odvody sociálního, zdravotního a daní v mém připadě. Na ÚP registrován nejsem. Bylo mi řečeno, že pokud bych si vydělal do určité sumy neodváděl byc nic. Jak to tedy je?

Nemohu přece nastoupit na DPP a z příkladové mzdy 9800 Kč za měsíc odvést sociální, zdravotní, daně a platit si nájem 3500,- plus další výdaje. Prosím o radu a vysvětlení pro laika, který v tomto chodit neumí.


avatar
Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ron*
Datum: 21.11.12 16:45
 

Dobrý den.

Od roku 2012 se z odměn na základe dohody o provedení práce platí pojistné na sociální zabezpečení i na zdravotní pojištění, pokud příjem zaměstnance přesáhne 10 000 Kč za kalendářní měsíc. Za tento měsíc zaměstnavatel musí přihlásit pracovníka k povinnému pojištění. Ovšem pokud zaměstnanec dosáhne v kalendářním měsíci příjem maximálně ve výši 10 000 Kč a nižší, zaměstnavatel musí zaměstnace z povinného pojištění odhlásit, resp. vůbec ho nepřihlašovat.

Daň odvádíte i z dohody o provedení práce. Podepište si u zaměstnavatele daňové prohlášení, růžový formulář a můžete si uplatnit základní slevu na poplatníka, o kterou si snížite vypočítanovou daňovou zálohu.

Dohoda o provedení práce je maximálně 300 hodin ročně u jednoho zaměstnavatele.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 21.11.12 19:57
 
avatar

Dobrý večer, zrušení pracovního poměru (PP) ve zkušební době je něco jiného než výpověď.

Zkušební doba se sjednává podle § 35, zrušení PP ve zkušební době řeší § 66. (Pro úplnost: výpověď by Vám zaměstnavatel mohl dát pouze podle § 52).

Na základě DPP můžete pro jednoho zaměstnavatele odpracovat v kalendářním roce maximálně 300 hodin, což odpovídá necelým dvěma měsícům.

Bude-li odměna z DPP do 10.000 Kč měsíčně, odvede z ní zaměstnavatel pouze daň. Budete se muset přihlásit na své zdravotní pojišťovně jako osoba bez zdanitelných příjmů (OBZP) a zdravotní pojištění (1.080 Kč/měsíc) si uhradit sám.

Sociální není povinné a ani se k němu nelze dobrovolně přihlásit. To je možné pouze k jedné jeho části - důchodovému pojištění.

Doba, za niž nebude odvedeno důchodové pojištění se Vám nezapočte do odpracovaných let z hlediska nároku na starobní nebo invalidní důchod ani z hlediska případného nároku na podporu v nezaměstnanosti.

Ohodnoceno: 1x
 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.