Ochranná pomůcka v zaměstnání

Od: Datum: 27.01.15 13:48 odpovědí: 19 změna: 27.01.15 17:31

Dobrý den,

je povinností zaměstnance si na své náklady pořídit ochranný prvek oděvu?

V zaměstnání přišli s tím, že každý musí mít na hlavě antistatickou čepici. S tím problém nemám. Problém nastává v případě, že mi tatáž čepice, kterou mají všichni nejde na účes - je malá. Pracuji na jednom místě již přes 9 let, několikrát zkoušeli, abych se ostříhala, ale na toto nepřistoupím.

Zaměstnavatel teď přišel s tím, že si vyfasuji antistatický plášt a mám si čepici vyrobit své pomocí. Toto jsem odmítla, jelikož šicí nadání opravdu nemám. Již jednou jsem jim vyhověla a vytvořila si sítku. Pokud prý neumím šít, mám si čepici nechat na své náklady ušít.

Opravdu musím zaplatit za zhotovení čepice? Nebo tato povinnost je na straně zaměstnavatele?

Děkuji za rady. Hezký den.

Lucie


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 27.01.15 14:03
avatar

Zdravím,
dle mého názoru je povinností zaměstnavatele vás vybavit ochrannými pomůckami.
Pokud je potřeba atypická ochranná pomůcka a vy přistoupíte na její výrobu svépomocí, je to vaše dobrá vůle, ale ne povinnost. Pokud budete mít třeba nekonfekční velikost, tak sehnat vám oblečení potřebné velikosti je také problém (a povinnost) zaměstnavatele.
Další otázka ovšem je, že se vám zaměstnavatel může nějak mstít, pokud mu nevyjdete vstříc. A bohužel při možnostech dnešního zákoníku práce (a šikovnosti našich zaměstnavatelů při vymýšlení jak zákoník práce obejít) to může skončit i tím, že dostanete výpověď pro "hrubé porušení pracovní kázně" (§52 písm. g zákoníku práce), protože na tento paragraf se dá "pověsit" v podstatě cokoli - stačí přijít do práce o minutu déle, zpozdit se o minutu na svačině a nebo vám jednou budou kousek koukat vlasy pod čepicí, za každé dostanete varovný dopis a máte § a taky smůlu.
Držím palce.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 27.01.15 14:36

Já bych s tím obcházením Zákoníku práce trochu brzdil, protože v jeho obcházení si skutečně nemají navzájem zaměstnanci ani zaměstnavatelé co vyčítat. V každém případě je to známka toho, že se jedná o paskvil, který by měl být v ideálním případě zcela zrušen nebo alespoň zásadně přepracován, aby řešil skutečně jen ty podstatné věci. Ale to už je jiná kapitola.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 27.01.15 14:05
avatar

přečtěte si v ZP

§ 104 Osobní ochranné pracovní prostředky, pracovní oděvy a obuv, mycí, čisticí a dezinfekční prostředky a ochranné nápoje

viz

http://business.center.cz/bus…ny/zakonik-prace/cast5h2.aspx

zaměstnavatel má povinnost vybavit zaměstnance ochrannými pomůckami; pokud si část zhotovíte sama, v případě jakéhokoli úrazu, i malého, vám vyšetřující mohou říct, že jste nepoužila předepsané pomůcky a budete vinna třeba až 100%...

Ohodnoceno: 5x
 
Datum: 27.01.15 14:21
avatar

Zaměstnavatel je povinnen ochranné pomůcky zaměstnancům zajistit a ti jsou povinni je nosit. Žádné vlastní výrobky. Naopak, kdyby některou marnivou pracovnici napadlo, že se jí čepice nelíbí a ušije si vlastní, hezčí, zaměstnavatel by to neměl povolit.

U nás rozdávali všem antistatická trička, kalhoty, boty. Bylo to v pořádku až na několik pracovníků a především pracovnic *smich*, které se svými tělesnými rozměry ani do největší velikosti oděvů nevešli. Těmto lidem dala firma ušít stejné obleky přímo na míru.

Jeden kolega trpěl silnou lupénkou a antistatické oblečení z uměliny mu ji zhoršovalo. Prosil o vyjímku, že si sežene oblečení z čisté bavlny, ve stejné barvě. Nebylo mu to povoleno.

Proto je na zaměstnavateli, aby Vám zajistil, případně dal ušít čepici sám. Jen přímo ve firemním oblečení jste chráněna, "kdyby něco". Ve vlastním - pak to mohou různě otočit. Proto na to nepřistupujte a noste jen to, co Vám dají v práci. Jaga.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: luca8
Datum: 27.01.15 14:21

Moc děkuji za rady týkající se mého problému. Chápu, že zaměstnavatel se může mstít, naštěstí jsem z těch, která si dává sakra pozor, abych něco neprovedla co by se nemuselo líbit. Už jsem tak trošku vycvičená :)

Děkuji, budu tedy trvat na zhotovení ochranné pomůcky od nich, jelikož bych pak mohla mít problémy s tím, že pomůcka nebyla přesně daná jak velí předpis zaměstnavatele.

Od: pb®
Datum: 27.01.15 14:26

A co si z pláště udělat šátek, na to nějaké šicí nadání není potřeba. Na vystřižení kola, ušití tunýlku po obvodu a provlečení gumičky, ostatně také ne. Já bych to zas tolik neprožívala, jestli zaměstnavatel má nebo nemá povinnost. Taky se může lehce stát, že dostanete padáka kvůli hrubému porušení kázně. A pak se suďte. Třeba partner dostal v práci nařízeno nosit uniformu. Tu si musel koupit a ještě musí platit za její praní, nesmí si jí prát doma. Dělá to tak 600Kč měsíčně. Nechceš nosit uniformu? Tak nebudeš jezdit a leasing si splácej jak chceš, nás to nezajímá. Pak přišli s tím, že si musí koupit bezpečnostní přilbu, tak si koupil přilbu. Zkrátka pokud to není nějaká výrazná komplikace, tak bych zaměstnavateli neodporovala. Ono se těžko pracuje s lidmi, kteří pořád držkují a když mají něco udělat, mají tisíc keců, proč to nejde.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: luca8
Datum: 27.01.15 14:50

Šátek nelze, chtějí čepici jako mají ostatní. Zde přeci nejde o to se přít, ale já nejsem ochotna platit za něco co je povinností zaměstnavatele. Plete sem hrušky s jablky..

Datum: 27.01.15 14:35
avatar

Nejsem expert na pracovně právní vztahy, na to jsou tu jiní, ale myslím, že když zaměstnanec nemůže vykonávat danou práci z objektivních fyziologických důvodů (jako třeba značně nestandardní tělesné rozměry), tak že je to důvodem k přeřazení na jinou práci. Prostě když je někdo tak tlustý, že se nevejde do kabiny jeřábu, tak holt jeřábníka dělat nebude. Pokud na někoho nejsou ochranné prostředky, nebo by bylo obtížně pro něj něco shánět nebo dělat na míru, tak tu práci prostě dělat nebude.

Pokud by problém spočíval v něčem tak banálním, jako je účes, tak bych se nad tím jako zaměstnanec zamyslel, co jsou vlastně moje priority. Ostatně ani vojákyně nebo policistka nemůže mít účes, jaký chce. Koneckonců ani bankovní úřednice.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: luca8
Datum: 27.01.15 14:47

Ono to je těžké. Co když je účes otázkou víry? Nad tím jste se zamýšlel například? A netvrdte mi, že takový lidé neexistují..

Datum: 27.01.15 15:11
avatar

Ano, přesně tak. Pokud by mi víra nařizovala plnovous a dress code zaměstnavatele oholenou tvář, byla by to otázka mých priorit, co je pro mě důležitější. Ale domnívat se, že firma bude měnit pravidla kvůli jednomu řadovému zaměstnanci, je nerealistické.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: luca8
Datum: 27.01.15 15:42

@jethro Vy mě prostě nechápete. Nejsem ochotna se vzdát vlasů a nevidím jediného důvodu. Kdyby mohli, jistě by mě přinutili. Jenže to jaksi nejde. Nejsem v té fabrice sama s tímto problémem, je tam ještě jedna slečna. Já chtěla jen vědět nač má zaměstnavatel právo. A věřte, že já nechci, aby kvůli mě cokoli měnili. Stačí když mi seženou pomůcku a nebo onu pomůcku proplatí a já jí ráda objednám u krejčové. Ale platit za ní nebudu ze svého. O nic jiného nejde.

Od: paw®
Datum: 27.01.15 15:18
Nevim, na kolik je zohkednena otazka viry v zakoniku prace. Ze by sel zid delat na veprova jatka a pozaroval praci v kancelari, ac je reznik. Tezko rict, jestli by v CR pochodil.
Mimochodem, kdyz by to byla otazka viry a ta vam prikazovala nosit burku, co pak?
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.01.15 15:07

Jo jo srovnávat povolání vojáků, policistů a úředníků s dělnicí (počítám, že jde o nějakou dělnickou profesi) to je teda kumšt. Když půjdu dělat první tři povolání tak s tím budu počítat, ale když dělám dělníka tak jaksi nepočítám s tím, že nějakému debilovi z vedení hrábne a najednou všichni půjdete na ježka. To stejné s váhou. Taky zajímavá diskriminace.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 27.01.15 15:15
avatar

Proč ne? Pracuju ve výrobní firmě, a pokud přijde soustružník nebo frézař s vlasy po pás, které se mu nevejdou pod čepici, tak mu mistr nebo bezpečák práci prostě nedovolí - a přesně v souladu s předpisy o bezpečnosti práce.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luca8
Datum: 27.01.15 15:36

Zde není co dodat, přesně to vystihuje můj názor. Je to dělnická profese, kterou vykonávám již řadu let. Řadu let nebyl problém, vždy jsem jim se vším vyšla vstříc. Bohužel tentokrát to neudělám - nebudu platit ze své těžce vydělané mzdy zaměstnavateli pomůcku na kterou mám nárok, jak mi zde výše poradili.

 

Datum: 27.01.15 15:52
avatar

To je naprosto v pořádku. Ale vězte, že ani zaměstnavatel nemůže být nucen k tomu, aby pořizoval nestandardní pracovní pomůcky, pokud tento problém může vyřešit jinak. Každá věc má svůj rub i líc a na problém lze nahlížet ze dvou stran.

doplněno 28.01.15 07:31:

Nemyslím si, že jste potížistka a už vůbec si nemyslím, že by si měl zaměstnanec ochranné pomůcky platit. Jenom ukazuju pohled z druhé strany: nošení ochranných pomůcek je povinnost, a pokud ji zaměstnanec nemůže plnit, ať už z jakýchkoliv objektivních nebo subjektivních důvodů, tak je na zaměstnavateli, jak se s tou situací vypořádá. A je jisté, že těžko nahraditelnému zaměstnanci vyjde vstříc spíš než takovému, na jehož místo má v databázi tucet jiných. Líbit se nám to nemusí, ale to je prostě realita.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: luca8
Datum: 27.01.15 16:46

Vy si prostě myslíte, že jsem potížistka a že mi to dělá dobře :D Ale vždyt oni tu pomůcku budou muset pořídit nejen mě. Já jsem jen vzesla dotaz, zda mají právo po mě chtít si platit ochranou pomůcku. Já tu neustále tvrdím, že jsem ochotna ji nechat ušít, ale na jejich náklady. Já nemám peníze na vyhazování, aby za měsíc přišli opět s nějakou novinkou. A věřte, že toto není první změna - mění se to tam jak počasí..

Datum: 27.01.15 17:14
avatar

Lucie, podle mne (alespoň já to dělám pro svoje zaměsnance) máte nárok dostat vše co potřebujete k výkonu práce. Ochrané pomůcky jsou majettkem zaměstnavatele.

Nevím, zda Vám pomůže debata na internetu, pokud zaměstnavatel bude tvrdit něco jiného. Snad pomůže i odborná rada z

http://www.suip.cz/

dle míst bydliště.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luca8
Datum: 27.01.15 17:31

Milane moc děkuji. Určitě kontaktuji i inspektorát práce a požádám je o odbornou radu, pokud by zaměstnavatel nechtěl polevit ve svých nárocích.

Všem ještě jednou moc děkuji za rady, které zde k tomuto tématu jsou. Hezký večer přeji.

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.