Prodej majetku během insolvence

Od: Datum: 26.01.15 17:02 odpovědí: 3 změna: 04.02.15 09:14

Zdravím,

Mám dotaz na erudované v tomto tématu ohledně prodeje movitého majetku, konkrétně osobního automobilu, jež byl pořizován formou leasingových splátek dlužníkem, kterému bude odsouhlasena insolvence v souvislosti s tím, že osobní automobil bude již přibližně do té doby splacen, a tímto celková dlužná částka expiruje. Bude dlužníkovi tento majetek ponechán buď, anebo bude muset převést vlastnictví na jinou osobu, a v obou případech nebude moci být prodán v souvislosti s "osobním obohacováním?"

Předem děkuji za případné odpovědi.

doplněno 26.01.15 17:06:

PS: Insolvenční řízení se týká jiných pohledávek signifikantního rozsahu a přímo ne v souvisloti s tímto majetkem, které jsou již vyčíslené, ale poslední 2 splátky konkrétně tohot majektu - automobilu budou posléze po zaplacení vyňaty, jelikož celková částka bude již zaplacena, a vozidlo nebude zpětně vráceno v prospěch poskytovatele leasingových služeb.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: lionka*
Datum: 26.01.15 18:49

Pokud bude zjištěn úpadek dlužníka a bude povoleno oddlužení splátovým kalendářem, tak se hradí pohledávky všech věřitelů přihlášených do insolvence poměrně podle výše pohledávky (vyjma pohledávek za majetkovou podstatou). Tudíž není možné, že si po oddlužení řeknete, že plně uhradíte leasing a ostatní věřitelé ať si trhnou.

Jestli bude auto ve vlastnictví dlužníka (po doplacení leasingu), tak ho ins. správce určitě sepíše do majetkové podstaty. Tím pádem s takovým majetkem nemůže dlužník nakládat (tzn. nelze ho prodat). Obecně pokud má někdo dluhy (i když ještě není v insolvenci) a snaží se svůj majetek jakkoli převést na někoho jiného, aby vydrbal s věřiteli, může to být dobrá cesta do pekel, protože takové jednání je způsobilé naplnit skutkovou podstatu nějakého trestného činu.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: traven*
Datum: 26.01.15 19:45

Aha, děkuji za odpověd. Konkrétnímu dlužníkovi bylo řečeno, že je možnost vozidlo přepsat převodem na osobu blízkou, tzn. v tomto případě z rodiny, a tento akt by byl učiněn po ratifikačním řízení u soudu ohledně té insolvence. Tak vlastně nevím, jaký z toho bude závěr a zda-li bude možnost s vozidlem fakticky nakládat, disponovat.

Od: davidvozak
Datum: 04.02.15 09:14

Dobrý den.

Dovolím si zareagovat. Pokud nabudete do vlastnictví vozidlo před zahájením insolvenčního řízení (či během něj do schválení oddlužení), pak toto bude součástí majetkové podstaty. A může být v oddlužení i prodáno (bude-li rozhodnuto například o oddlužení prodejem majetkové podstaty).

Pokud chcete ještě před zahájením insolvenčního řízení automobil převést na jinou osobu (během řízení již nesmíte nakládat s majetkem), pak doporučuji uvážit předem riziko neúčinného právního úkonu. Tedy skutečnost, že takovýto převod může být následně insolvenčním správcem napadnut (jako účelový) a prohlášen za neúčinný. Tím se Vám majetek "vrátí" do majetkové podstaty a opět může být prodán.

Hezký den JUDr. David Vozák

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.