Zaměstnání vs živnostňák?

Od: Datum: 25.01.15 14:52 odpovědí: 3 změna: 01.02.15 17:51

Ahoj chci se zeptat jestli mám vzít práci na živnostňák...

Mám práci ale "zaměstnavatel" nechce lidi zaměstnávat (každý ví proč) a tak se chci zeptat jestli není nějaké jiné řešení aby měl "zaměstnavatel" výhody jako u lidí na živnostňáku ale abych nebyl na pracáku a odpracované dny se mi počítaly do "důchodu"? nějaká smlouva není?Raději bych pracoval legálně a ne na švarc systém nebo to ŠS není? "zaměstnavatel" je živnostník a dělal bych pro něj,respektive s ním

díky za rady

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.01.15 15:00

1. být zaměstnanec, případně pracovat na DPČ - to ale pro zaměstnavatele není příliš výhodné a podle to co jsi napsal to zaměstnavatel nechce.

2. být OSVČ, to znamená podnikat na živnosák a platit si socku a zdrávku

Jiná varianta není.

ŠS je to v případě, kdy pro zaměstnavatele soustavně vykonávᚠčinnost, která je předmětem podnikání zaměstnavatele. Například - zaměstnavatel má zednickou firmu a ty pro něj budeš pracovat jako zedník. Pokud pro něj udělᚠjednu zakázku, je to OK, pokud se bude jednat o soustavnou činnost, je to ŠS a tudíš nelegální.

Pokud bys pro zaměstnavatele dělal něco, co není předmětem jeho podnikání... například - má zednickou firmu a ty pro něj budeš dělat účetnictví - pak se o ŠS nejedná a je to z tohoto pohledu OK.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 25.01.15 17:20

"Prčáce na živnosák" neexistuje. Buď budete pro živnostníka práci vykonávat na základě pracovní smlouvy, DPČ nebo DPP, pak budete zaměstnanec, nebo budete podnikat jako OSVČ (a sociální + zdravotní pojištění si budete hradit sám).

Rozlišit závislou činnost (práci) od SVČ není vždy snadné. Webbiecz Vám napsal jedno možné kritérium, které není úplně spolehlivé, i stavební firmy často zaměstnávají účetní. (Vedení účetnictví stavební firmy v její kanceláři na jejím PC by bylo ŠS.)

Spolehlivější rozlišení podle mne je, jestli budete práci vykonávat v době, kterou určí "zaměstnavatel", v jeho prostorách, případně jestli budete používat jeho výrobní prostředky. V takovém případě by šlo o závislou práci a Švarc systém.

Nebo budete pracovat na základě objednávky, budete používat vlastní výrobní prostředky a pracovní dobu si budete určovat sám. Pak by šlo o SVČ. Ani toto nemusí být spolehlivé, mohou být různé výjimky.

Pokud budete pracovat na základě živnostenského oprávnění, budete muset hradit sociální pojištění. V takovém případě se i SVČ započte do odpracovaných let.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 01.02.15 17:51

Ok díky tak konkrétně bych dělal s zedníkem který dělá zámkovky a ploty no a já bych mu byl k ruce (přidávání,řezání dlažby atd.) byl by to ŠC? a na koho pak psát faktury?Na něj nebo na člověka(zákazníka)u kterého by jsme dělaly?

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright Š 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.