Jak dostávat důchod z Německa

Od: Datum: 22.01.15 20:54 odpovědí: 4 změna: 23.01.15 07:21

Pracuji v Německu na A1- tj 75% času v cizině a 25 v ČR. Platím tedy odvody v ČR. Kde se nejlépe dozvím, co bych musela splnit, abych mohla dostávat na stará kolena důchod i z Německa. Je mi 53 let. Je to reálné a smysluplné?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 22.01.15 21:01
avatar

Musela byste platit důchodové pojištění v Německu.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: jara®
Datum: 22.01.15 21:14

Dekuji za odpověď, je mi jasné, že bych musela platit důchodové pojištění v Německu. Chtěla bych si jen někde v rodné řeči, abych měla jistotu, že jsem nic nezanedbala, nastudovat co pro to musím všechno udělat a kde.

doplněno 23.01.15 10:33:

Děkuji za odpověď, ale stále nejsem spokojena. Pracuji v Německu prostřednictvím české agentury, ale jako OSVČ. Prosím o polopatické vysvětlení, jestli v případě, že si budu platit v Německu důchodové pojištění, musím v Německu platit i nemocenské pojištění, zdravotní pojištění a odvádět v Německu daň z příjmů. Na některých stránkách ČSSZ jsem se dočetla, že české úřednice nejsou povinny poskytovat informace o důchodovém zabezpečení v jiném státě. Přeji hezký den a děkuji za trpělivou odpověď. Jara.

Datum: 22.01.15 22:03
avatar

Zeptejte se na důchodovém oddělení Vaší OSSZ. Mívají tam referenta, který se zabývá agendou zaměstnávání v zahraničí a zná podmínky, všechno Vám vysvětlí.

doplněno 23.01.15 16:51:

To, že úřednice nejsou povinny něco dělat, neznamená, že to nedělají. Okresní správy jsou obecně ke klientům mimořádně vstřícné. Vím to, protože na jedné z nich pracuji, a vím dobře, co všechno děláme nad rámec našich zákonných povinností. Důchodovou agendu ale neznám tak dobře, abych Vám mohla v této věci říci něco víc než jen doporučit, abyste se obrátila na odborníky.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: naseduchodycz*
Datum: 23.01.15 07:21
Předchozí odpovědi jsou správné. Pokud víte, že v Německu musíte být účastna důchodového (sociálního) pojištění, potom nevím, na do se ptáte? Nic jiného v tom totiž není.
Podle toho, co píšete, tak jste k práci v Německu pouze vyslaná svým českým zaměstnavatelem a jste stále účastna sociálního pojištění v Česku. Abyste jednou měla nárok na dílčí důchod z Německa, musela byste pracovat Německu pro "německého" zaměstnavatele. Učastna pojištění v Německu byste musela být alespoň jeden rok.
Ohodnoceno: 1x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.