Podezření z černého odběru el.energie

Od: Datum: 22.01.15 19:56 odpovědí: 6 změna: 22.01.15 21:00

Máme problém:

V obecním domě, který léta obýváme, byl přidělen byt jednomu uživateli. Jeho družka je cikánka a do bytu se nastěhovala ona i její rozsáhlá rodina, takřka celý kmen. V bytě se trvale zdržuje cca desítka lidí a další desítky k nim dochází. Nikdo z obyvatel nepracuje, takže jsou víceméně stále doma. Nejstarší z nich si adoptovala kojence od své dcery, takže je téměř v šedesáti letech na MD. Dětí bydlí v bytě víc, ale se žádným z nich nikdo celé týdny i měsíce nejde ven nebo na procházku, takže děti dělají v bytě neskutečný hluk (honí se, křičí, hrají si s míčem...).

Tito obyvatelé si odmítají označit domovní zvonek, takže kdykoliv v denní i noční dobu na ně někdo troubí autem, volá do oken (2.patro), hvízdá atd.

Okolo domu se hromadí nepořádek, odložený rozbitý nábytek, odpadky. Společné domovní prostory nejsou uklizeny téměř rok, odpadky nehází do popelnic, ale na chodník. Protože byl před časem jeden byt vykraden, dohodli se nájemníci (před nastěhováním cikánů), že se bude dům v nočních hodinách 22-6hod. zamykat. Cikáni ani jejich noční návštěvníci to samozřejmě nedodržují, dochází k častým hádkám, rušení nočního klidu atd.

Jediný, kdo v domě pracuje, je můj muž (já mám 2r. ID). Pracuje v nepřetržitém provozu a prostě by se alespoň občas rád vyspal. Žádné domluvy na ně ale neplatí, naopak ještě si vždy vykoleduje ten, kdo jim domlouvá , nadávky a slovní útoky a chovají se potom ještě hůř. Prostě provokují.

Na OÚ nemá cenu si stěžovat, jsme obec vyhlášená tím, že starosta podporuje cikány (a tím pádem jeho voliče),

na PČR to také nemá smysl (MP u nás není), tady slouží pro tyto účely jeden cikánský policista a ten se s nimi vždy nějak domluví, pokud se jedná o takové "prkotiny".

Máme zjištěno, že dluží vysoké částky na nájemném (údajně více než 100tis.Kč). Žijí jen z různých dávek a práce

na černo, prostituce a také si k nim chodí různí týpci pro drogy (jsou tak drzí, že se domlouvají z chodníku do okna bytu). Od jejich nastěhování (v březnu 2014) až dodnes nemají připojený el.proud. Jejich "kamarád"-soused jim natáhnul kabel ze svojí zásuvky k nim do okna a "zásobuje" je.

Protože jsme viděli, že nemají elektroměr, ale v bytě se svítí a funguje TV, pozvali jsme kontrolu od EONu, která dopadla tak, že nám bylo sděleno, že jsme v domě pouze my a ten jejich "kamarád" , kdo máme přihlášený odběr, elektroměry že máme v pořádku a natažený kabel od legálního uživatele,

že není nic nezákonného (dokud on má platby v pořádku).

Upozornili nás ale na to, že oni (EON) mohou kontrolovat pouze jejich zařízení (elektroměry do jednotlivých bytů

v rozvodné skříni),

ale nemohou kontrolovat ostatní ( el. proud ve společných prostorách domu), protože je prý jedná o majetek obce

a tento odběr rozpočítává a účtuje si OÚ mezi všechny nájemníky.

Mám tedy dvě otázky: Prodlužovačka z okna do okna je jedna věc, ale v bytě cikánů svítí stropní osvětlení! To nám nějak nejde do hlavy. Dnes nám přišla jakási firma montovat měřiče tepla na radiátory a montéři tvrdili, že v cikánském bytě jsou spotřebiče (rádia atd.) zapojena do zásuvek!

Je něco takového technicky možné, příp.jak? Odkud mohou být připojeni (nabízí se sklepy, půda, spol. anténa atd.)

a jak se to dá zjistit a prokázat?

Spolupráce s OÚ nepřichází v úvahu, jedině v případě předložených důkazů by snad něco podnikli. Určitě nebudou zkoumat a jednat na základě nějakého oznámení.

Jsme zoufalí, manžel má práci, (kterou má rád) cca 3min. pěšky, dům i byt dříve byl klidný, čistý, udržovaný. Dnes je to peklo a nevíme si rady, připadáme si jako rukojmí.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: dexx®
Datum: 22.01.15 20:14
avatar

Já vidím dvě varianty. Buďto je ten prodlužovál od souseda připojenej do rozvaděče u cikánů a proto svítí stropní světla. Nebo černý odběr který jsem například viděl připojený slabým drátkem z krabičky namontované na světlo u stropu ve sklepě, a bylo to protažené vedle trubky od topení. Stačí jen ten jeden drát, nula se už dá sebrat kdekoliv. A tu ani rozvoďáci neodpojujou. Hlídejte společnou spotřebu (elektroměr).

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 22.01.15 20:17
avatar

Dobrý večer, můžete zkusit po jednotlivých okruzích společných prostor, přes vypnutí příslušného jističe zjistit, jestli na něm není černý odběr (odběratel při vyhození jističe zhasne). Tím je zároveň prokázáno, že příslušný byt je napojený na společné rozvody, místo na vlastní elektroměr.

Je samozřejmě možné, že černá přípojka je provedena tak, že jističe obchází. Pak už je potřeba elektrikář s příslušným přístrojovým vybavením, aby to zjistil. Ten by byl schopný v těch nejištěných obvodech klešťovým ampérmetrem zjistit proudy i v nejištěných částech obvodů a posoudit, jestli odpovídají legálním odběrům (např. když si vypne všechny známé odběry, zaměřené místem, to co zbývá, je černý odběr).

Nejklasičtější černý odběr se děje tak, že místo, kde je elektroměr, kt. chybí, se přemostí (pospojují se dráty, které jsou připojeny do elektroměru spolu). Toto ale měla zjistit kontrola EONu, pokud byla správně provedena.

Prosím, ale pozor při zkoumání všeho, protože při sáhnutí si např. na nejištěnou stupačku smrdí krchovem – neodšroubovávejte žádné kryty a nesnažte se nic demontovat v rozvaděči nebo jinde).

Dalším způsobem je černý odběr pomocí speciálně upravené šňůry, kterou se z okruhu pod proudem převede proud do okruhu bez proudu, např. přes zásuvku nebo přes objímku nevyužívaného svítidla.

Všechny tyto věci jsou krajně nebezpečné a o vyhoření, speciálně ty rozvody drátky, kt. popisuje kolega nade mnou.

Já být vámi, tak se odstěhuji. Bydlela jsem v ghettu, vím, co to obnáší a vyhrát nemůžete, jen se budete ničit a bojovat s větrnými mlýny.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 22.01.15 20:36
avatar

já bych podal podnět na ČEZ at si to chlapci z NTZ přijedou prověřit

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.01.15 20:57

Prověřte a hlídejte si vlastní el. instalaci včetně rozvaděče na chodbě, jestli za "hodinama" nemáte připojeno něco podezdřelého. Pak pohledejte loňské a dřívější rozpočítání společných energií a proti skokovému zvýšení se na obci tvrdě braňte. Protože mnohem jednodušší a bezpečnější je krást elektřinu už změřenou, ČEZ to nezajímá a pak to někdo (asi vy) stejně zaplatí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 22.01.15 20:58

Zbytečně dlouhé a o věcech, které vás nemusí zajímat - dluhy, příjmy, počet děcek... Pokud jde o bordel kolem domu, čí je pozemek vlastnictví tak ať se stará. Kdy tam byla naposledy provedena revize elektřiny? Kde jsou napojeni, když uvádíte že nemají elektroměr? Kdo je dodavat elelektřiny? Obec bude reqgovat tehdy, pokud bude poškozena. Když je zásobuje soused, tak o co jde? Ujasněte si to. Je rozvaděč (na chobně s elektroměrem) zaplombován? Co ostatní nájemnícj? Stěžovat, stěžovat až je vyklidí. Podezření o černém odběru oznamte.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rv
Datum: 22.01.15 21:00
Muzou to mit normalne propojene upravenou prodluzkou ze zasuvky do zasuvku. Pres jistice v byte se to dostane do vsech spotrebicu. A plati jen jeden pausal za hodiny.
Prestehujte se, jsou v presile.
Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.