Dědictví - maminka chce vše

Od: Datum: 22.01.15 10:55 odpovědí: 14 změna: 22.01.15 23:39

Dobrý den,

prosím o radu, jak správně postupovat v případě dědického řízení po zemřelém tatínkovi.

S bratrem jsme se vzdali svých podílů na peněžní hotovosti ve prospěch maminky. Netrváme ani na jakémkoli vyplacení podílů z nemovitostí (1/6 + 1/6). Maminka v současné době trvá na tom, že na ni máme převést ale i tyto podíly s tím, že vše bude přece naše po její smrti.

Já se obávám se situace, že bychom s bratrem mohli ve finále zjistit, že byly nemovitosti třeba prodány, darovány nebo odkázány v závěti jiným osobám, proto s převodem podílů nesouhlasím. Mamince navrhuji zřízení např. věcného břemene doživotního užívání nemovitostí - ta s tímto řešením nesouhlasí. Hrozí nám soudním projednáváním celé záležitosti.

Tato situace je pro mne krajně nepříjemná. Máte pro mne nějakou radu, jak postupovat?

Napadlo mne ještě darovat jí můj podíl s výhradou, že nebude prodán, darován, zastaven nebo odkázán, ale přijde mi to krkolomné...

Moc děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: buss®
Datum: 22.01.15 11:13

Zřejmě nebyla závěť. Máte svá práva, s čím chce jít k soudu? Možnosti jsou v OZ, klidně si trvejte na svém.

Ohodnoceno: 1x

Od: au1
Datum: 22.01.15 11:13

no, že chce... já bych toho chtěl :) K převodu vás nemůže nikdo nutit, takže asi tak.

Ohodnoceno: 2x

Od: asd*
Datum: 22.01.15 11:49

Koukněte na to z jejího pohledu - vy se zadlužíte, bude exekuce na váš podíl a nastěhuje se jí tam nový majitel ideální šestiny. Nebo to darujete milence a ta vás pak vykopne.

Vymáhat nic nemůže, leda tak vám vyplatit váš podíl, to může nařídit soud...

Je to na vaší dohodě. Pokud se rozhádáte, tak svůl podíl taky může za života převést na někoho jiného a vy utřete nos.

Maminka se poslouchá.

Datum: 22.01.15 13:24

sunny,

nejdříve sdělte, vo je podle Vás správné.

Pokud se nemůžet dohodnout nezbyde nežli nechat rozhodnout právo a soud. Ten to stejně udělá, ať se vám to líbí, či nelíbí.

Datum: 22.01.15 15:01

Nikdy nevíte co se stane v budoucnosti.

Můj otec mi umřel když jsem měl 19.let. Tudíž když máma chtěla abych se vzdal dědictví, ani mě nenapadlo nějaké požadovat. Jenže za pár let začala žít s prvním člověkem kterého jí známá představila. Dokonale si ji omotal kolem prstu, vycvičil si ji jako svoji posluhovačku a při jakémkoliv konfliktu se mnou vyhrožuje, že ji opustí.

Po deseti letech od úmrtí mého otce jsem si chtěl přestavět část domku, kde bych bydlel se svojí přítelkyní- teď již manželkou. Po projednání s mámou jsme se dohodli že v tom nevidí problém. Ale problém nastal když se to dozvěděl její přítel. On to nedovolí, on si to nepřeje a jestli máma chce žít na staveništi, tak on od ní odejde...

Takže jsem si zařídil hypotéku a koupil byt.

Na jednu stranu si říkám, že žiji v klidu, nemusím se s nikým dohadovat a za pár let až ten zmrd chcípne, tak dům stejně bude můj.

To jsem se trošku přepočítal, protože od loňského léta v mé části domku bydlí jeho synovec s manželkou a dítětem...

Na vlastní kůži jsem se přesvědčil, že pokud člověk hledí jen na sebe a neohlíží se na ostatní, tak se má dobře.

Ohodnoceno: 4x

Datum: 22.01.15 15:33

Je to smutny pribeh, ale predpokladam, ze dum je napsany stale na mamku, tudis pripadne Vam a synovec holt pujde o dum dal. Tady nebylo napsane proc si pani chce enchat dum napsany jen na sebe, Prvne by jsem se snazil zjistit co ji k tomu vede a potom by jsem hledal nejake reseni

Ohodnoceno: 2x

Datum: 22.01.15 19:54

papouchu a nejste to Vy, který zde dával otázku, jestli se do katastru zapisuje i člověk, který nemá jméno stejné s majitelem? Byla to trochu záhadná otázka. Ale v této souvislosti bych ji pochopila. Ale odpověď zůstává stejná. Pokud se ovšem Vaše matka nerozhodne jinak a neudělá něco nepředvídatelného. Ale jste její syn. Nevěřím, že by se nechala až tak zmanipulovat.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 22.01.15 23:39

To jsem nebyl já. Většinou si tady jen čtu a komentuji málo.

Datum: 22.01.15 16:12

Tady je každá rada drahá. Tak jako mamka může darované dědictví nedobře použít, tak jeden z vás, to může také udělat. Nemá se říkat nikdy. Jsem ráda, že nejsem ve vaší situaci.

Od: cuca®
Datum: 22.01.15 18:47

Když mi před 3,5 lety zemřel táta, peníze z pojistky i podíl na nemovitosti /bytu/ jsme taky nechtěly a nechaly vše se sestrou mamce.

Copak mám nárok na něco, o co jsem se nepřičinila?

Toto by bylo na diskuse co je správné a co ne. Je to složitější, případ o případu.

Datum: 22.01.15 18:56

- já bych se svého zákonného podílu na domku nevzdávala.

Datum: 22.01.15 19:24

dobrý den, jako protiargument bych asi mamince namítla, že pak jednou budete platit státu zbytečně vysokou dědickou daň - výhodnější by bylo, aby naopak ona vám darovala svůj podíl s věcným břemenem "dožití"

Od:
Datum: 22.01.15 19:42

Dědickou daň přímí potomci neplatí.

Datum: 22.01.15 19:45

Dědická daň se v přímé linii neplatí, ale odře Vás notář / odměna notáři dle výše majetku./. Na dědictví máte ze zákona nárok, žádný soud by mamince nevyhověl. Váš návrh je korektní, neustupujte. Ve vyšším věku jsou staří lidé velmi lehce ovlivnitelní a mohli byste o majetek přijít.

doplněno 22.01.15 19:46:

x mě předběhl...

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.