Trávení víkendů 15 letého syna z 1.manželství

Od: Datum: 20.01.15 12:00 odpovědí: 6 změna: 22.01.15 07:01

Dobrý den, jsme manželé středního věku a manžel má z prvního manželství 15-letého syna, který u nás tráví od raného dětství 2 víkendy v měsíci. S příchodem puberty má již syn jiné zájmy, než trávit víkendy ve městě vzdáleném 40 km od svého bydliště, kde nemá žádné kamarády. Ani nechce s námi podnikat žádné "rodinné" výlety na hory či na bazén apod. a víkendy u nás tedy proleží u sebe v pokoji u TV či PC a vychází s otráveným obličejem jen na jídlo. Sám nám řekl, že se u nás nudí, oba nás vlastně nenávidí (to je tedy asi jen projev puberty)a raději by byl doma, ale jeho matka to kategoricky odmítá, nelze se s ní domluvit a trvá na tom, že ho chce mít alespoň dva víkendy v měsíci z domu. Manžel pracuje v místě jeho bydliště, tak mohou být v kontaktu, zajít si třeba i několikrát za týden na pizzu nebo zasportovat, což by bylo pro kluka snad i přínosnější. Jak se máme zachovat? Kolikrát je syn u nás celý víkend sám, protože my jsme aktivní, co se týká třeba turistiky, či lyžování, nebo v létě cyklistiky, čehož on se nechce zúčastňovat. Lze se někam obrátit a projednat trávení volného času 15 dítěte s ohledem na jeho zájmy (kamarádi v místě bydliště), nebo je nutné až do jeho plnoletosti dodržet rozhodnutí soudu (styk dítěte s otcem - 2 víkendy v týdnu a měsíc prázdnin)? Znovu zdůrazňuji, že otec se styku nebrání, mohl by s ním trávit několik hodin týdně opoledne po práci a synově škole.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: myse®
Datum: 20.01.15 12:25
avatar

Otec nemá povinnost si dítě na víkendy brát, má na to jenom právo. Takže podle zákona by se nic nedělo.

Je to jenom o domluvě mezi synem, otcem a jeho matkou. Pokud spolu vycházejí dobře, nejjednodušší je sejít se všichni spolu a domluvit se. Syn musí přijít s tím, že jezdit nechce, a vy jako rodiče musíte vymyslet, jak to bude dál.

Toto je ideální stav.

Vám jako "maceše" bych radila se do toho vůbec nemíchat!

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 20.01.15 15:09
avatar

Je od Vás hezké, že jste se o manželova syna starala a vycházela s ním. Bohužel, jak děti dospívají, začínají se jejich zájmy měnit. Syn má doma asi své koníčky, má tam kamarády ze školy a u vás se nudí. Je mu už 15 a může si rozhodnout sám, kde bude. Myslím, že není třeba dodržovat striktně soudní rozhodnutí, kluk je už velký a ať je tam, kde mu to víc vyhovuje. Klidně ať už nejezdí, když má otec zájem se scházet po vyučování a kluk s tím bude souhlasit, proč ne. A nemusí u vás dřepět o víkendech, když ho to nebaví.

Trochu by mě zabolelo, kdyby o nás dítě řeklo, že nás nenávidí. Za tu starost, poskytování stravy a zážitků. Ale snad ho to časem přejde a bude vás mít oba rád.

Co mi ale víc vadí - píšete: byl by raději doma, ale jeho matka to kategoricky odmítá, nelze se s ní domluvit a trvá na tom, že ho chce mít alespoň 2 víkendy v měsíci z domu. Co je to za matku? Proč si dítě pořizovala, když ji tolik obtěžuje jeho přítomnost? Jak to asi řeší úplné rodiny, které nemají možnost a příležitost dávat dítě na víkendy z domu?

Nechala bych to na Vašem muži a bývalé paní. Kluk už do toho může mluvit taky a jeho přání by mělo být vyhověno. Proč má trávit víkendy tam, kde nechce? To ale musí především pochopit jeho matka. Už to není pětileté děcko, které "musí". Jaga.

A ať mu taťka nabídne, že kdykoliv by zase chtěl přijet, rádi ho přijmete.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 21.01.15 06:43

Děkuji, za hezky napsanou odpověď. Manžel se pokoušel s ex domluvit, ale bylo mu řečeno, že klukovi jen pleteme hlavu, že musí poslouchat a ona ho bude posílat do 18 let Každá je nějaká matka, mají ještě 25 letou dceru a tu matka vyhodila v 18 letech, ať se stará sama o sebe, přitom ještě studovala VŠ, naštěstí má přítele, takže bydlí u něj. To víte, že to moc bolí, když na Vás výrostek křičí, jak nás oba nenávidí, ale začal dost rychle dospívat, tak si sám se sebou neví rady a takhle reaguje. Já bych asi taky všechny nenáviděla, kdyby mi přikazovali nesmysly a já nemohla mít svůj názor, jenže před 40 lety byla jiná doba a my si to k rodičům nedovolili Jinak je to moc milý citlivý kluk a je mi ho líto a nějak to snad všichni zvládneme.

Datum: 22.01.15 00:49

no, co je to za matku *nevi* otec má kluka dva víkendy v měsíci a má ho plný zuby a nejradši by se s ním setkával jenom chvilkově v průběhu týdne. matka má puberťáka doma pořád a kdo ví, co za moudra od něj pro změnu zase musí poslouchat ona, ono i doma si může stěžovat na stejně nudné víkendy (a navíc je doplňovat informací, že "ale u táty nemusí...") *nevi*

jinak to, že kluk nebude jezdit za otcem, může mít ten důsledek, že si matka z toho důvodu požádá o zvýšení výživného a je to důvod pro vyhovění.

no, já mám doma taky puberťačku a ačkoli ji mám ráda, tak klidně přiznávám, že nejlepší jsou ty víkendy, kdy jede k babičce. protože jinak se taky nudí a můžou za to všichni kolem ní *zed* (podotýkám - dříve aktivní dívka, výlety, kamarádi, tvoření... s nástupem puberty útlum zájmů a otrávený ksich a zejména jakékoli rodinné akce jsou průďa největší)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.01.15 07:01

No možná jsem to nenapsala úplně srozumitelně, manžel se pokouší vyhovět synovi, který NECHCE jezdit na víkendy, protože mu u nás chybí kamarádi a jeho aktivity,které má v místě bydliště a přímo řekl otci, že by si raději s ním zašel na pizzu, než se u něj 3 dny nudil. Není o tom, že by ho měl otec plné zuby za víkend. Už máme dva "puberťáky" odchované, takže toto období není pro nás neznámé, tak proč zbytečně "prudit", když by se věc dala vyřešit pro klid všech. Jen mě zajímalo, zda se dá vyhovět požadavku 15-letého, nebo se musí postupovat dle rozhodnutí soudu o styku s dítětem, nic víc

Datum: 20.01.15 18:52

Otec nemá povinnost stýkat se s dítětem a matka to tedy nemůže nijak po otci vynucovat, nota bene když syn už je skoro dospělý a má už svůj názor. Ona má dítě ve své péči, tak si ho musí minimálně do jeho 18. narozenin nechat doma.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.