Není vám pochmurno nejen z počasí,ale i lidí?

Od: Datum: 20.01.15 08:04 odpovědí: 21 změna: 22.01.15 14:50

Neříkáte si někdy, že žijete jenom proto, že se bojíte spáchat sebevraždu? Spíš než počasí mě trápí stav lidí. V ČR jsme na sebe víc a víc zlí, důvěru a čest jsme pohřbili s komunismem. Když člověk není "úspěšný" dle standardů vymyšlených naší kulturou, tedy nemá peníze, moc nebo tituly, tak bojuje s pohledy ostatních. Ve společnosti, kde se nůžky rozevírají (chudí se stávají chudšími, bohatí ještě bohatšími) se dle filozofů rozmáhá nespokojenost.

Podle mě za tímto sebezničujícím směrem hledejme ateistickou mysl. Ateista má jen tento život a proto musí mít heslo "chci příjemný život." Srovnává se s okolím a snaží se s ním aspoň držet krok - moje spokojenost a blaho dokonce i na úkor lidskosti. Tradiční víra (v boha) reprezentuje životní heslo "učím se snést více bolesti než ostatní, duch je důležitější než hmota." V teistické společnosti lze určitě více narazit na trpělivost, odpuštění, soucit apod. Sama se snažím žít spirituálně, ale někdy je mi z naší společnosti doslova na zvracení. Víra v sebe sama nás dovedla ke zvířecí soutěživosti. Kam jsme to dotáhli...se svobodou...

Jak to vidíte vy?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.01.15 08:30
avatar

Pochmurné lidi si nevybírám za přátele a sobce taky ne. Setkávám se s množstvím skvělých a obětavých lidí, které si mohu vybírat, nevidím důvod, proč si kazit náladu s těmi ostatními. Jsou mezi nimi většinou ateisté, kteří to dělají z nějaké přirozené laskavosti povahy, nemyslím, že by víra zrovna byla tím měřítkem, jak je nebo není člověk člověkem v tom dobrém slova smyslu.

Mimochodem, takové lidi tu najdete i zde. Je tu např. skvělý Kartagiňanec, který mnoho let nezištně a trpělivě pomáhá dětem s matikou, laskavá Babajaga, která hladí svými vzpomínkami a odzbrojuje upřímností, skvělý Milancukrar, který též roky lidem radí se stavebními a bytovými úpravami a problémy, zkušená Babkazov, která poradí se psy i kočkami, chytrá Limetka vám pomůže určit jakoukoliv rostlinu, Janplinto vám doporučí a poradí výborné filmy, veselá Faithoncemore dodá dobrou náladu a mnoho dalších. Bylo by chybou je tu nevidět a na základě třeba jednoho nepříjemného člověka odsoudit celé tyto stránky, že nestojí za nic a jsou plné zlých lidí. A stejné je to i v životě. Zlo je vždy nápadnější, hlasitější, nesmíte se jím nechat ohlušit, hledejte to nenápadné, dobré za ním.

Pokud na vás leze chandra, zkuste obrátit svou mysl od katastrofických televizních novin třeba k dobrovolnické pomoci, kdy uvidíte, že je řada lidí, kteří jsou moc fajn a i váš život možná dostane lepší smysl, než jen přežívat, protože se bojíte spáchat sebevraždu. Pokud to nestačí, pak je dobré navštívit psychiatra, deprese je mrcha a nedostatek sluníčka ji může zhoršit, nenechte ji rozjet, pak se tím déle léči.

Ohodnoceno: 6x
 
Datum: 20.01.15 08:31
avatar

Já jsem revmatik a tohle počasí mi dává, sakra, zabrat. I na psychiku, tedy mou, je tohle počasí akorát na to, abych si postěžovala: "Nejsem ráda na světě". A nevím, co je horší. Jestli bolavé tělo nebo bolavá duše. *plac* Přesto bych ti, filozofko, chtěla říci, že i my jsme lidé. Ty i já. I my tvoříme ten dav, který se nám nelíbí. I my, zahleděni do svých myšlenek, svých ambicí, svého pachtění, svého každodenního boje o chleba, o prostor, o prestiž, zapomínáme sledovat nejbližší. Nevnímáme jejich potřeby, jejich bolesti, jejich starosti. Vnímáme jen sebe a mnohdy by stačila chvilička pozornosti, krok stranou, vztažená ruka k tomu, abychom pomohli, udělali něco pro druhé. *sok* Co to blábolím? Měli bychom začít, každý z nás, u sebe!

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 20.01.15 08:55
avatar

Podvodnici, politici, pravnici, podnikatele, lobysti, zlodeji, atd. jsou verici i ateisti. Mozna ze verici skodi vice, protoze maji vyhlidku na posmrtny zivot a nezajima je tak zivot soucasny.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.01.15 08:55

Nečučím na prolhané blábolení televizí na další pohrkané divoké zprávy médií, pouštím si oblíbenou hudbu, mám solidní zaměstnání rodina a okolí je též v normě, mám mini psíka pražského krysaříka tak mu občas vypravuji o ismu kapitalismu a zbohatlé duchem chudé šlechtě, převážně si svůj majetek nevezmou na onen svět, jenom příbuzní a milenky začnou bojovat o tučnou kořist. A toho mého psíka oslovuje soused šlechetný pražský krysařík

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.01.15 09:05
avatar

Je mi z lidí zle...samozřejmě se snažím mít kolem sebe jen ty pozitivní"co stojí za to",ale i tak jsem musela několik dlouholetých přátel vymazat ze seznamu,protože dneska si chce každý jen povídat přes pc,ven s přátely se nikomu nechce,raději fb a jen se shánějí po "hmotných statcích"byt na hypotéku a kdejakou vymoženost bez které se dá žít,ale protože to mají všichni,chtějí to taky.Mi by stačilo k lepšímu pocitu ze světa kolem mě,kdyby lidé zvládali obyčejné návyky.

Škarpy kolem cest jsou plné odpadků a vždycky přemýšlím jak se tam asi dostaly?kdo je schopný to jen tak vyhodit,jak takový člověk vypadá a co ho k tomu vede?proč jsou trávníky u paneláků plné vajglů ...Tak takové jednoduché věci trápí mě,protože když lidé neumí tyhle základní návyky,kam bysme to chtěli dotáhnout?...a jestli s tím má něco společného víra,to asi těžko,ovšem pokud by si tím lidé uvědomili pravé hodnoty světa,proč né.Někteří to zvládají i bez víry,ale ti slabší to asi potřebují.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 20.01.15 09:42
avatar

Mě přijde poněkud zavádějící dělat ostrou hranici mezi věřícími - těmi dobrými a nevěřícími (nebo ateisty, chcete- li) jakožto těmi špatnými a nelidskými. Při svém povolání se denně potkávám s mnoha lidmi a můžu říct, že situace není zdaleka tak černobílá. Ani víra totiž nezabrání mnohým lidem páchat skutky, které jsou nepřípustné jak z morálního hlediska, tak i z hlediska trestního práva. Nemíním tady omílat profláknuté téma pedofilních kněží, ale mám osobní zkušenost s několika lidmi z okolí, kteří ač věřící, kradli a pod. a nakonec šli třeba i do basy.

Stejně tak znám mnoho lidí, kteří ač nevyznávají náboženství, mají srdce otevřené.

Takže já to vidím asi takhle - ano, je mezi námi určitě dost lidí, kteří vykazují vlastnosti, jaké popisujete, Filozofko. Ale vím zcela jistě, že je i mnoho lidí, kteří žijí jinak. Ne že by žili asketicky - je asi přirozené, že většina z nás chce žít příjemně. Ale to přece vůbec nemusí být na úkor kohokoliv jiného. Spíše naopak.

Váš dotaz spíše odpovídá tomu, že včera byl údajně nejdepresivnější den roku. Ale proč se trápit depresemi, vždy se dá najít něco pozitivního.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.01.15 10:40
avatar

Jezuskote, však nejdepresivnější den měl být ten včerejší, alespoň podle toho, co jsem četla kdesi na netu. Nesmíte to takto brát. Ještě existuje spousta Čechů, Moráváků i Slezanů, kterým nic neříká honba za materiálními statky. Ale nejsou tolik vidět a nikde se o nich nepíše. Kdo by taky něco psal o mně, že . Ale konec legrace. Myslíte si, že společnost v dřívějších dobách byla jiná? Nebyla, je pořád stejná, vlastnosti lidí se nemění. Nebo snad máte dojem, že ve středověku to bylo lepší? Prdlajs, nemanželské děti a svobodné matky to měly na světě velmi těžké, chlapi chodili běžně do hampejzů, pak se v kostele vyzpovídali a byli "čistí", bez hříchu. Závidělo se o sto šest... A spiritualita z vás lepšího člověka neudělá. I ateista může být slušný člověk. Věřící nejmenovaný bývalý předseda vlády zahnul manželce a opustil rodinu se 4 dětmi...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: filozofka
Datum: 20.01.15 10:54

To jo, spousta nevěřících je lepších než věřící! Ovšem nejsem si tak úplně jistá, že to vždy bylo s lidmi stejné. Třeba u nás v ČR, když se dělala anketa, co se od revoluce změnilo, tak lidi říkali: Zvětšila se životní úroveň a velmi se zhoršily mezilidské vztahy. Neznamená to, že se prvně změnili lidé? Také jsou lidé jiní i v různých národnostech. Čech, co žil 25 let v USA říkal, že češi mají za výraznou zápornou vlastnost "závist" a američaní výraznou pozitivní vlastnost "poctivost." V USA jsem byla a musím to potvrdit. Lidé tedy nemohou být všude stejní. Musí být ovlivněni něčím - především svou kulturou. Když to shrnu, myslím si, že Češi se hodně zhoršili a mohou za to především média.

Jinak je skvělé, že člověk i tu (na PORADTE) naráží na lidi, kteří pozvedají náš sociální kapitál a kterým na druhých tolik záleží! Díky za Vás!

Od: nikc®
Datum: 20.01.15 11:36

Přesně tak, zhoršili se mezilidské vztahy. Víc lidí to říká. Je velká soutěživost na pracovištích. Protože se bojí lidé o práci, tak se snaží zalíbit vedoucímu, druhého sráží před vedoucím, dělá podrazy, lže. Když práce byla, tak zas o tolik nešlo. Ale taky nebylo tolik možností cestovat a tolik nakupovat, jako dnes. Myslím, že za to jaká je situace nemůžou jen média, ale taky politická situace a ta neuvěřitelná svoboda a taky to, že používáme všichni internet a mobil. Předtím jsme měli hranice, ale teď jsme "bezhraniční". Vrazi nejsou dostatečně potrestáni a zloději, jako to bylo dříve.

doplněno 20.01.15 11:51:

Taky je možnost, že se nebudu zajímat o nic z médií a budu šťatnější. Pokud si myslíte, že za to, jak se cítíte mohou jen média, tak si zprávy nečtěte a nezajímejte se o to, co se děje a budete šťastnější. Taky je to možnost. A stýkejte se jen s lidma, kteří taky se nezajímají o to, co se děje a budete spolu šťastní.

doplněno 20.01.15 12:01:

Včera bylo v Reportéři Čt jak ti dva otec a syn vyvraždili na Šumavě rodinu skoro celou a za pár měsíců skončili na šibenici. Jak myslíte, že by dopadli dneska? Za pár let je pustí. Skáču radostí do vzduchu z představy, jak by dnes dopadli.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 20.01.15 11:38
avatar

Teď záleží v jaké míře je to pouze určitá forma přetvářky...Moje kamarádka strávila v USA delší dobu a byla znechucená z toho, jak byli lidé tam pokrytečtí. Navenek se tvářili jako největší přátelé a v soukromí se navzájem pomlouvali. Když přišla do Česka, tak byla vděčná za tu nepříjemnou upřímnost...Taky samozřejmě záleží, kde jste byla a v jaké uzavřené společnosti jste trávila čas...Určitě je to tak, jak píšete...lidi utváří společnost, ve které žijí...ale do jaké míry? A není to pouze o zvyklostech, místo utváření vlastních životních hodnot?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 20.01.15 11:22

důvěru a čest jsme pohřbili s komunismem
Já se k těmto lidem neřadím, ani má rodina a přátelé. Je na každém s jakými lidmi se v soukromí stýká. Zkuste změnit okruh svých známých a hned se vám změní pohled na svět, budete žít a ne přežívat.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 20.01.15 11:27
avatar

Já jsem jednou slyšela rozhovor s pánem, který trávil čas mezi indiány kdesi v Amazonii tuším...a hrozně mě nadchlo jeho vyprávění o nich...Oni vlastní jenom to, co nutně potřebují, nic víc. Neznají boje o vlastnictví...nejsou zafixovaní na to, aby vytvářeli nové a nové hodnoty. Prostě si žijí svůj život. Vím, že u nás to není úplně reálné, ale ta představa mě tehdy hrozně nadchla. Když nad tím teď přemýšlím, tak je to v podstatě myšlenka komunismu uvedená do praxe.

Podle mě to, co popisujete, je o jednotlivcích, ne o stavu společnosti. I v teistické společnosti, se vždycky najdou jedinci, kteří budou sobečtí, pokrytečtí atd. a ani si to neuvědomí...a budou přemýšlet o existenci boha a o tom, že jsou určitě dobří a přijdou do nebe. Narozdíl od toho v ateistické společnosti jsou lidé, kteří přemýšlí sami o sobě a snaží se být lepší, pomáhat lidem a mít s nimi soucit. Znám takových lidí spoustu...a co je na tom možná ještě lepší- dělají to z vlastního přesvědčení a ne z povinnosti k něčemu vyššímu (i když by se v tomhle případě dalo srovnat svědomí=bůh, ale to by bylo na další diskuzi...) :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fed
Datum: 20.01.15 12:11

Také kdyby lidé při revoluci věděli,jak to tu vládnoucí Pražáci schvalující si pochybné zákony rozkradou a vyprodají do zahraničí,tak by revoluce nabyla.On i ten Adamec předseda vlády komunistů na tribuně v Letné řekl,že lidi nemají blbnout a mají mít trpělivost,schválení nových zákonů nejde ze dne na den.A lidé ho vypískali.Máme co jsme chtěli.Vše vyprodané do ciziny a průmysl vlastní cizáci.Všechny zisky z výroby,továren jdou cizákům a nám dají jen almužny na výplaty.Někdo vlivný se postaral o to,aby průmysl přestal vyrábět pro Rusko a nic nebylo

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 20.01.15 12:13

Počasí je kráásné a blboni mě nezajímají. Co tak změnit názor?

Ohodnoceno: 2x
 
Od: faithoncemore*
Datum: 20.01.15 17:57

Dobrý večer, je spousta, opravdu spousta dobrých lidí. Zlo je jen víc vidět díky médiím - jejich množství a jejich prioritám (sledovanost). Chce to nečíst bulvár, nenaslouchat brblajícím negativně nastaveným lidem, nedrbat a nepletichařit, dívat se kolem sebe, nedívat se na zprávy na Nově, neplést do problematiky "laskavosti kontra sobectví" příslušnost k církvi, ta žádnou dělící čáru netvoří. Neboť jsou i laskaví nevěřící lidé a jsou i nelaskaví věřící lidé. A hlavně jsou i věřící lidé, kteří nepotřebují církev jako prostředníka mezi sebou a Bohem, neboť drží pohromadě sami za sebe. Je mnoho lidí, kteří ve svém volném čase zdarma pracují v nízkoprahových centrech se sociálně vyloučenou mládeží, jiní zas opět zdarma ve volném čase vypomáhají v útulcích. Chodí dělat společnost do domovů seniorů jako dobrovolníci. Odchytávají do sítí a přes silnici přenášejí žáby v čase jejich pravidelné migrace, aby jich 3/4 nezůstaly pod koly aut. Vracejí kosatky uvízlé zpět do moře. Adoptují na dálku dítě, kterému pravidelně posílají prostředky na vzdělání. Darují zdarma šatstvo a obuv potřebnějším. Protestují proti týrání dětí a zvířat. Zakládají nadace a přispívají kde mohou. Trápí se kvůli zlu na tomto světě tak, jako možná Vy.
Takže Vám přeju, ať vnímáte kolem sebe více toho dobra.

Devaju, Vám v rozpacích děkuju, že jste mne zmínila - dyk jsem tady nováčkem a vůbec si to nezasloužím - jó, občas jsem držka rádobyvtipná, když se neudržím, to zas jó

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 21.01.15 06:33
avatar

Fait, mluvíte mi z duše. Pod každé slovo se s klidným svědomím mohu podepsat. *palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: faithoncemore*
Datum: 21.01.15 17:38

Pěkný den, to mne těší, milá Babkazov

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 21.01.15 17:03
avatar

hm. Budhisti říkají, že všechno co člověka potkává, to pochází z něho. A navíc, vy jako filozofka byste měla vědět další základní věc, že když na svět hledíte černě, pak taky černě vypadá. Jak jinak taky může vypadat?

Vy jste pohřbila čest a důvěru, já ne. A možná i proto se mi vede velmi dobře a jsem maximálně spokojený.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: filozofka
Datum: 22.01.15 13:37

Důvěru a čest jsem nepohřbila. Udělali to za mě jiní. SNAŽÍM se mít optimistický postoj vůči světu tak, jak se snaží i pár miliard dalších lidí. Ovšem svět mi toto snažení docela znesnadňuje. Je k ničemu naivní pohled na svět. Pro mě svět není místem ráje. Pro mě je lidskost úkol, ne fakt. Jsem přesvědčena, že základem každého člověka je sobectví. Co s ním udělá výchova, kultura jeho země a on sám je JEN na něm. Nebudu si lhát, mám v plánu pracovat s FAKTY.

Datum: 22.01.15 13:49
avatar

filosofko,

Není vám pochmurno nejen z počasí,ale i lidí?
z počasí občas, ale malinko, z lidí vůbec, páč já se stýkám, hovořím, píšu jen s hodnými lidmi. Jako zde na poradně.

doplněno 22.01.15 19:05:

Filozofko,

To jste mi udělala radost, takovou pochvalu jsem již dlouho neslyšel. Moc si toho vážím.

Děkuji

Ohodnoceno: 0x
 
Od: filozofka
Datum: 22.01.15 14:50

Pane MilaneCukrari,

kdyby všichni lidi byli jako Vy, nechtělo by se mi umřít ) Jste náš velký oblíbenec, ani netušíte kolikrát jsme využili vaše "stavební" rady a také Vás považujeme za odborníka po té, co jsme s Vámi a vašimi příspěvky učinili zkušenost! Máte pravdu, taky mám tyto stránky velice ráda, protože se to tu hemží lidmi, kterými bych se chtěla VŽDY obklopovat. Někdy to ovšem nejde - třeba v zaměstnáních jsou za šéfy často "..." a pokud člověk nemá VŠ, moc si vybírat nemůže, že. Jen jsem Vás chtěla pochválit. Také třeba Dejavu píše vždy velmi empaticky a další. Jsem za Vás vděčná )

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.