Co je potřeba k sepsání závěti?

Od: Datum: 18.01.15 14:02 odpovědí: 8 změna: 18.01.15 23:09

Prosím o radu. Babička by chtěla napsat závěť. Nevím, co všechno k tomu potřebuje. U sebe má pouze občanský průkaz a kartičku pojištěnce. Byla umístěna do domu pro seniory. Vlastní byt, garáž a vybavení uvnitř. Není ji umožněn přístut do vlastního bytu. Tam má všechny dokumenty a ostatní věci. Poprosila mě, abych ji zařídila notáře, aby závěť mohla provést. Jen nevím, zda k tomu nepotřebuje odhad z nemovitosti a k tomu patřičné doklady o vlastnictví bytu. Prosím o radu.

Moc Vám děkuji Veronika Černíková

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.01.15 14:11

Podle mne bude babičce stačit občanka. Ale zajímalo by mne co znamenají věty "Byla umístěna do domu pro seniory" a "Není jí umožněn přístup do vlastního bytu" ...

Odkaz: Závěť podle NOZ

Ohodnoceno: 3x

Od: veronikacernik
Datum: 18.01.15 20:15

Dobrý večer.

Babička po nemoci nemůže zůstat sama v bytě. Bydlela sama a chodila k ní ošetřovatelka. To se teď změnilo, potřebuje lékařský dozor. Bohu žel její dcera ji neumožní přístup do bytu, který je psán na babičku. O věci z bytu si musí žádat u tety. Nikdo jiný, než teta klíče nemá a není s ní řeč. Podle mého na to nemá právo, ale tím, že mi hrozí právníky, jestli do toho budu zasahovat, raději nic nenamítám a snažím se, aby babička nejdříve udělala co chce - sepsat závěť - a potom mohu řešit byt. O tom, že babička chce napsat závěť nic neví, protože si nejsem jistá, jestli by na ní netlačila ohledně přepsání většího procenta podílu z bytu na ní. Babička má dvě děti. Tetu a mého otce.

Mohla bych se zeptat, pokud by darovala někomu ještě během života svůj byt, jestli to mohou napadnout pozůstalí? Myslím tím mou tetu.

Zdravím Veronika Č.

Datum: 18.01.15 21:15

napadnout se dá všechno - viz moje předchozí odpověď - snížená příčetnost (to neberte jako odborný termín, ale zhruba o to jde) vlivem nějaké deprese, úzkostných stavů (takže netřeba demence), ale pochopitelně, tohle by se (pokud by babička byla už po smrti, a sama to nepotvrdila) dokazovalo u soudu zatraceně těžko - asi s tak malou nadějí na úspěch, že by si to nejspíš každej rozmyslel předem (ono mít na starosti takovej proces a na konci si to ještě celý zaplatit, to není žádná legrace), jiná věc je, kdyby měl v ruce nějaká jakžtakž hodnověrná svědectví, co by tvrzení o špatném psychickém stavu potvrzovala

Ohodnoceno: 0x

Datum: 18.01.15 14:19
Babička vám to může darovat ještě za života. Je to daleko jednodušší...

Od: veronikacer
Datum: 18.01.15 20:25

Ono nejde o mě. Já nic nepotřebuji, ani od ní nic nežádám. Jen za ní občas jezdím a snažím se jí pomoci, když se dostala do takové situace, že není moc mobilní a nemůže si obstarávat to, co potřebuje sama. Ale děkuji V.

Datum: 18.01.15 22:46
Babička pokud má občanku může za sebe rozhodovat sama. Svůj majetek může za života darovat komu chce a nikdo jiný s tím nic nenadělá. Je to mnohdy lepší pro klid v rodině, protože závěť se dá vždy napadnout a jakékoliv dokazování je složité, zdlouhavé a soudy stoji moc peněz. Vydedeni někoho není zrovna jednoduché.

Datum: 18.01.15 15:59

no, u takovýhle věci (s totálně omezenými informacemi) člověk nikdy neví, jestli by měl radit (takže babička versus např. vlastní děti? - kdo ví...), ale budiž: možná by pro případné budoucí spory nebylo od věci mít potvrzení od psychologa (asi) o psychickém stavu babičky v době rozhodování o závěti (samozřejmě plná příčetnost, ale i vyloučení rozhodovaní za nějaké stresující situace, úzkostných představ atd.), jistěže ani podobné potvrzení ze strany personálu ústavu by nebylo na škodu...

Datum: 18.01.15 23:09

Zdravím,
ve vašem případě bych doporučil nechat sepsat závěť formou notářského zápisu.
Postupoval bych následujícím způsobem:
1) zašel bych za notářem (notářkou) a zeptal se
a) jestli by byl ochotný (ochotná) zajít za babičkou do domu pro seniory k sepsání závěti
b) co bude potřebovat babička k tomu, aby mohla nechat sepsat závěť
c) kolik to bude stát
d) kdy by vyhovoval termín pro návštěvu u babičky
2) zjistil bych v domově pro seniory, kdy by mohl notář babičku navštivit
No a pak už bych to zkombinoval k realizaci.
Nepředpokládám, že by chtěl notář doklady k majetku, ale pokud ano, pak bych se snažil je opatřit. Vzhledem ke vztahům v rodině by o celé akci nemusela výše zmíněná teta ani vědět.

Ohodnoceno: 1x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.