Invalida neplatí soudní výlohy?

Od: Datum: 18.01.15 08:53 odpovědí: 8 změna: 18.01.15 12:32

Dobrý den. Poprvé v životě se chystám s někým soudit. Jde o pána invalidu, který mě záměrně ošidil o několik tisíc. Jelikož to se soudy neumím, chtěla bych si vzít advokáta, aby jednal za mě. Vím, že soud vyhraji, právo je jednoznačně na mé straně. Chci si zažádat, aby mě obžalovaná strana zaplatila všechny soudní výlohy. Někdo mi však říkal, že když je ten pán invalida (bere jen invalidní důchod), tak mu soudce může odpustit zaplacení mých výloh spojených se soudem. Tomu tedy nerozumím, protože když mi ten "hříšník" nezaplatí mé soudní výlohy, tak asi pro mě ani nemá smysl se soudit, protože sice dostanu zpět peníze, o které mě invalida okradl, ale hned ty peníze budu muset dát mému advokátovi. Takže budu nakonec stejně tratná jako kdybych se nesoudila. Já taky nejsem žádný boháč, jsem pracující žena. Vždyť by to byla holá a ošklivá nespravedlnost, aby invalidé si mohli v pohodě okrádat poctivé lidi!


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.01.15 09:31
avatar

No tak já bych se na tuto možnost zeptala přímo právníka. Ten to bude vědět s určitostí. Ale podle mne to není logické. Byť invalida, dopustil se přestupku. To by tady potom mohli invalidé okrádat, či páchat jiné trestné činy beztrestně. To se mi nějak nezdá.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 18.01.15 10:29

Dle mého názoru a rozhodnutí některých kauz, není jistota že spor vyhrajete, soused dodal v Banánové republice

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.01.15 11:11

Nikdy si nemužeš být 100% jistá, že soudní spor vyhraješ. I tzv. předem vyhraný spor se dá prohrát.

Občas dávám věci lidem na splátky a moje zkušenost je taková.

Zažaloval jsem pani, které jsem prodal věc za 15tis Kč a ona mi nezaplatila ani jednu splátku. 100% žaloby soud uznal, ale soudkyně mi nepřiznala soudní výlohy. Na chodbě mi potom řekla, že sám má dost a ta pani má 3 malé děti...

I když ve většině případů v případě výhry platí soudní výlohy protistrana, tak to určitě není pravidlo. Záleží jak se soudce vyspí. V případě invalidy bych zde viděl velké riziko, že soudní výlohy nedostaneš.

Jakým způsobem tě ošidil?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.01.15 12:27
avatar

Andelck, to chcete říci, že Vám soudkyně na chodbě řekla do očí, že Vy sám máte dost, nebo že on má dost? Jako že třeba dostala nějaký trest. Nevím jestli Vám tam vypadlo jen písmenko, nebo to myslíte tak, že Vám přímo řekla, že Vy peníze máte a tak máte držet zobec a nechat se dál klidně okrádat? Tak k čemu jsou potom dobré tyto instituce. To to můžou rovnou zabalit a ať nechají lidi řešit takovéto problémy po svém. To to bude vypadat. Vůbec mi nejde na rozum, že vysvětlení znělo, že má paní tři děti. Takže ona z toho důvodu může okrádat dál?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: erik14
Datum: 18.01.15 11:14

Vážená pani nevím kde jste vzala tuhle informaci dnes je zcela běžné že jsou uvaleny exekuce na důchody ap. a tady hledejte odpověd na svoji otázku

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 18.01.15 11:52

Erik14. Exekuce a soudní výlohy jsou dvě naprosto odlišné věci. Soudní výlohy můžou zaplatit dvě strany - ten kdo vyhraje, či ten kdo prohraje. Exekuci platí jen jeden člověk, tady není na výběr.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 18.01.15 11:19
avatar

Každý žije v domění, že strana co prohraje platí veškeré náklady protistraně. Je to praxe běžná, ale nevychází ze zákona. Ten to nepředpisuje, ale je to vždy na rozhodnutí soudce. Takže i ten kdo vyhraje nemusí dostat zaplacené níklady. Vzhleden k okolnostem (invalida má malý příjem) nemusí mu soud nařídit úhradu nákladů protistrany. Tudíž je dobré se poradit s advokátem, který zná praxi daného soudu a správně vyhodnotí celé riziko.

doplněno 18.01.15 14:22:

Soudce je všemocný a neplatí pro něj ani ústava. To mám z vlastní praxe. Jen se trošku vyznám v zákonech a tak krajský soud 3x vrátil moji kauzu na začátek pro porušení procesního postupu a to v prním případě pořušení §33 tr.ř. práva na obhajobu (a ústava nám obhajobu zaručuje). Prostě jsem neměl advokáta a tak si soud myslel, že člověka oblbne. Tady je paradox v tom, že i když soud poruší zákony, ústavu, listinu lidských práv a dojde k nabytí právvní moci rozsudku, tak je platný i když je v rozporu se zákony. Pak je jediná možnost v samostatném procesu napadnout rozsudek, ale to už pro velice schopné právníky.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 18.01.15 12:32
avatar

A co když je soudce nějak zaujatý, třeba mu nesednu svým vzhledem, ráno vstane, má blbou náladu a na mně si vyleje vztek? Tohle snad nemá s justicí nic společného. To není žádného odvolání? Tomu se mi věřit nechce.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.