Problém s vnímáním

Od: Datum: 18.01.15 07:40 odpovědí: 4 změna: 18.01.15 11:26
Dobrý den mám takový problém a to ten že mi dělá problém vnímat ostatní. Například jdu s kamarádkama o něčem se bavíme a já si to vubec neuvědomim a přestanu je vnímat. Vždycky si to po chvíli uvědomim ale to už vubec nevim o čem se baví a připadam si hroznê blbě. Někdy se mi stava že se o něčem baví a ja se pak zeptam na to samy znova... Prostě nedokážu udržet pozornost a myslim na blbosti. To samé ve škole. Třeba vždycky učitel něco říká třeba domaci ukol atd ja z toho pochytim jenom část a pak se holky bavi no říkal že máme udělat tohle atd ale ja absolutně nevim že by to říkal...nebo když mi někdo vysvětluje nêjakou práci že mam udělat. Buď vždycky po chvilce nevim co to vlastně chtěl a nebo si uvědomim že pulku jsem zase neposlouchala...vždycky si říkam teď už musim poslouchat ale nějak to nejde :( už fakt nevim co s tim prosím poraďte :(
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.01.15 08:12

Ahoj, problém se soustředěním je něco jako novodobá psychická epidemie. Soustředění (koncentraci) narušuje kde co a hodně ho nabourává i internet. Jak sama vidíš, nestačí se okřikovat. Mysl skáče jako splašená opice z myšlenky na myšlenku, aniž by nějakou pořádně domyslela. Jako by ji někdo za zády hnal před sebou, skáče po stromech a uhýbá jako zajíc.

Je moc dobře, že si to uvědomuješ, protože soustředění lze cvičit.

1) Soustředění plyne samozřejmě z toho, co nás zajímá a motivuje myslet, soustředit se je namáhavá činnost, myšlení bolí. Takže nám to lépe jde, když nás zajímá to, čemu se věnujeme. Pokud to zajímavé není a musíš se do toho nutit, snaž se si to přiblížit, neošklivit si to, protože pak to jde ještě hůř, když člověk přemítá, jaká je otrava a opruz. Toto se zejména dostavuje při učení.

2) Je potřeba zařazovat přestávky. Takže nejen v učení zařazuj úseky, kdy se budeš soustředit s pauzami, kdy třeba cvičíš, uklízíš, nebo se fyzicky hýbeš. Zařaď procházky se psem nebo bez psa ap. Stačí 10-20 min., pak to lépe opět leze do hlavy. Pokud se ve škole nachytáš, že nedáváš pozor, odlož ty myšlenky, na které myslíš na pak, nerozvíjej je a vrať se zas k výkladu s tím, že se na příjemné myšlenky můžeš těšit o přestávce. Pokud je tak zajímavá a třeskutá myšlenka, která se nehodí a otravuje tě v mysli a máš strach, že bys na ni zapomněla, poznamenej si ji někde do notýsku nebo bokem, pak ji můžeš s klidem opustit.

V koncentraci na hovor kantora ti pomůže si psát poznámky a představovat si to, co říká. Pokud tě rozptylují vizuální vjemy, tedy myslíš spíš na to, co má kdo na sobě a kde co lítá, když sklopíš oči do sešitu. Někdo ty oči dokonce zavírá, ale to ve škole může svádět kantora k dojmu, že spíš, to ti neradím. Někdo při soustředění pochoduje. Např. můj manžel. Je to sranda, vždy si vzpomenu na ten film Marečku, podejte mi pero. :) Jakmile začne pochodovat po baráku, vím, že vymýšlí nějaký nový koncept a že je to hodně složité.

Ve vztahu ke kamarádkám: poslouchat monotónní mletí někoho, je docela náročné, proto je dobré, abys taky do hovoru přispěla něčím svým a jen nemlčela a nedělala holkám kyblík, do kterého se můžou jen vykecat. Nevykecanost je dalším morem této doby. Každý jen sedí a přijímá informace - v práci, ve škole, doma u TV a PC a když se lidi sejdou, všichni chtějí většinou povídat a nikdo poslouchat. Jsou kecací dryjáčníci a dryjáčnice, které si bezohledně celý čas zaberou pro sebe a ukecají okolí k smrti. Před takovými lidmi každý prchá a strašné je, když nelze kam utéci, třeba v nemocnici. Nedávno to tu popisovala babajaga, jak se ve špitále těšila, že si počte nové románky pro ženy a spolupacientka ji tam rušila neustálým hovorem o bulváru, až si musela dát špunty do uší, aby mohla číst. Znám to též a vždy se někdo takový na pokoji vyskytne. Takže, nenech se někým takovým zneužívat a přestávky v poslouchání zařaď i zde tím, že i ty mluvíš. Pokud ti pindalka nebo pindal skočí do řeči po pár slovech, nenech se a mluv dál, třeba se zvýšeným hlasem. I v hovoru je to souboj o nadřazenost. Kdo má víc pindacího prostoru, vítězí, tak se nenech tímto způsobem nenápadně zmanipulovat.

3) Velmi pomáhá ke zvýšení koncentrace jóga, meditace nebo autogenní trénink. Mysl se těmito cvičeními zklidní a soustředění se hodně vylepší. Autogenní trénink lze provozovat pár minut před usnutím, ale i ráno po probuzení. Naladí a zklidní mysl tak, že se lépe soustředíš pak celý den. Podívej se v okolí, jestli se tam někde necvičí jóga, pomohlo by ti to a půjde ti to v kolektivu mnohem lépe, než když začneš sama doma.

Pokud jsi dočetla můj dlouhý text až ke konci a vstřebala, co ti říkám, není to s tvou pozorností tak špatné, gratuluji. ;)

doplněno 18.01.15 08:44:

Pro zztop - přečti si, co je digitální demence, je to její průvodní jev. ;)

Ohodnoceno: 4x

Datum: 18.01.15 08:35

Tak jsem zjistil, že to mám taky Takový příspěvek přečíst to je horor *smich* Raději jsem přeskakoval slova, věty, řádky.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 18.01.15 11:26

Jsem na tom úplně stejně. Po prvním odstavci mě to přestalo bavit číst a skočil jsem na poslední větu. Hrozný jsou tyhle slohovky

Ohodnoceno: 0x

Datum: 18.01.15 08:47
To mi připomíná sebe. Ve škole jsem měla problém hlavně s některými kantory, kteří si jen monotonně odučili svou hodinu a bylo těžké soustředit se celý výklad (obzvlášť nezajímavý předmět), aby člověk odlišil důležité od nepodstatného. Naopak v hodinách, kde od nás vyžadovali během hodiny zpětnou vazbu a důležité věci zdůrazňovali, to šlo téměř samo. Chce to prostě bojovat a soustředění stále zkoušet.
No a tlachání kamarádek je podobné. Hodiny se dokáží bavit o ničem (kadeřnice, nehty, kosmetika, kluci) a mě to nebaví, takže mám problém ty "pindy" vydržet poslouchat celou dobu a pak mi může utéct něco podstatného.. Pomáhá jen sama se zapojit do rozhovoru a udržovat konverzaci na téma, které tě baví.
Kdysi jsme se s přítelem bavili o běhání. On říkal, že by se jen sám se sebou při delším běhu unudil. Já naopak vlastně pořád o něčem přemýšlím a má hlava něco řeší, takže často některé úseky trasy ani nevnímám ponořená do vlastních myšlenek.
Někdo to tak prostě má. Myslím, že třeba spousta rybářů. Proto celé dny vydrží dívat se na hladinu, ponoření do vlastních myšlenek a nic jim nechybí..
Ohodnoceno: 0x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.