Jak vymazat obraz z hlavy?

Od: Datum: 18.01.15 05:58 odpovědí: 6 změna: 27.01.15 23:21

Dobrý den,

mám celkem problém s přecitlivělostí. Nedávno mi někdo poslal husí kůži nahánějící obraz znetvořeného člověka a já se ho stále nemůžu zbavit. Nemůžu se soustřeídit na čtení, nemůžu spát, Musím neustále s někým mluvit a snažím se to vypudit. Ta husí kůže je už opravdu nepříjemná.

Děkuji předem za vaše odpovědi.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 18.01.15 07:04
avatar

To znám, je to dost nepříjemné. Musí se to tzv. "vydýchat", u vás to bude trvat tak tejden.

Jednou jsem měl v mejlu (pracovním!) dost velký obrázek ve vysokém rozlišení nějakého soustružníka, kterého namotalo vřeteno. Normálně z něj vytekly voči. Taky jsem to dlouho nemohl vydýchat, mejl měl název "šikula". Od tý doby to slovo nesnáším, když mi třeba partnerka řekne "šikulo", tak jí říkám, radši šikulu ne.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: trubka*
Datum: 18.01.15 07:32

Děkuji moc za odpověď. Já jsem teď také citlivější na nějaká slova. No jo no. Tak to musím vydýchat.

Datum: 18.01.15 07:37
avatar

Milá trubko,

podobných obrázků je plný internet a – bohužel – i když se většina lidí snaží jim vyhýbat, čas od času nějaký stejně uvidí. Některé z nich nás znechutí, některé šokují, vyděsí a některé připomenou třeba skryté strachy, obavy, úzkosti, fobie, nebo dokonce dávno zasunutou vzpomínku a strach. Někdy se skrz takový obraz dokonce zrcadlí nějaká naše obava z něčeho, co se dostává mimo naši kontrolu. Po šokujících, život ohrožujících zážitcích se dokonce může dostavit posttraumatická stresová porucha, kterou dobře znají oběti trestných činů, neštěstí, katastrof, ale též vojáci, kdy se jim vzpomínky přehrávají stále ve snech, derou se do vědomí.

Patrně se něco podobného stalo i u tebe, když tě to tak rozhodilo. Když už se to stalo, nezbývá, než si promyslet do konce to, jak se cítíš, jaké myšlenky tě u toho napadají, čím přesně tě to vyděsilo... prostě s tím pracovat, aby ten afekt odezněl a mohla sis to v hlavě srovnat.

Nejlepší je to probrat s někým osobně, může pomoci i psycholog, pokud se situace nelepší. Ale třeba by pomohlo, kdyby ses tu z toho obšírněji vypsala, co se ti honí hlavou a co tě vyděsilo, co ti to připomnělo a na co myslíš, když nemůžeš spát. Zkus si o tom, prosím, zapřemýšlet a pak to sem napiš. (Můžeš mi to napsat i do vnitřní pošty, pokud ti to bude příjemnější, ale tady máš výhodu, že ti odpoví víc lidí.)

Vím, nejlépe by bylo na to zapomenout, jít se projít a přebít to příjemnými zážitky, v tom ti může pomoci neděle, kdy je na to dostatečný čas. Příroda léčí duši a přijemné zážitky s přáteli pomohou zapomenout. Jenže když to nepomáhá a dere se to do vědomí, je lepší do toho říznout jako do boláku a tohle si uvědomit a zpracovat to. Z boláku vyteče hnis a pak se může začít hojit. S trápením a strachy je to někdy podobné, a i když to bolí a je to nepříjemné, je potřeba ty emoce nechat proběhnout, uvědomit si souvislosti, uzavřít to a pak to může odeznít.

Pokud se ti o tom psát nechce, aspoň si o tom s někým popovídej, kdo tě nebude zakřikovat, ať o tom nemluvíš a nemyslíš na to a vyslechne tě.

Ohodnoceno: 5x
 
Od: trubec
Datum: 18.01.15 16:14

Zkus sem ten obrázek vložit, posoudíme

Ohodnoceno: 0x
 
Od: trubka*
Datum: 27.01.15 23:21

V žádném případě. To bych ho viděla ještě jednou. Byl to člověk s rozežraným obličejem, který měl v těch dírách nakladená hmyzí vajíčka!

Od: faithoncemore*
Datum: 18.01.15 16:17

Já bych radila ho sem ani jinam rozhodně nevkládat, nepřipomínat si ho.

Vím přesně o čem mluvíš, stalo se mi to třikrát - člověk náhodně zahlédne nějakou fotku a ta ho zasáhne. Dvakrát se to týkalo zvířat a jedna fotka byla z války v Kosovu, trvalo mi týdny, než jsem na to přestala myslet denně.

Takže nevkládat, nekoukat se již na to.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.