Co můžou u homecreditu dělat s mým RČ?

Od: Datum: 17.01.15 12:20 odpovědí: 9 změna: 17.01.15 18:34

Dobrý den, chci se zeptat, chci si vzít úvěr a dělám si průzkum... Dnes ráno jsem byl v tescu a byl jsem se zeptat, v tesco finančních službách, když jsem se podíval na leták zjistil jsem hned, že je to podvod a že se jedná o homecredit, no nic, tak jsem se zeptal alespoň na výše splátky kolik bych splácel. Paní chtěla vědět RČ, tak jsem jí ho dal. Zajímalo by mě zda-li, když ví moje rodné číslo a nic víc, zda to proti mě můžou nějak použít a zda se ze mě může stát dokonce i dlužník jenom na základě poskytnutého rodného čísla? Jak jsem již psal, hned jak jsem si uvědomil, že je to pěkný podvod, což bylo prakticky hned po tom co jsem jí dal rodné číslo, tak jsem jí nic jiného dál neposkytl...


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.01.15 12:43
avatar

A proč je to podvod? Logicky, jak se z vás může stát dlužník, aniž byste si vzal od někoho úvěr? Trochu míň paranoi by neuškodilo. A RČ chtějí kvůli nahlédnutí do registrů.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.01.15 16:21
avatar

Ani já spolurpáci firem nepovažuji za podvod. Tesco takhle spolupracovalo i s GE Money Bank, nevím, jestli i s dalšími. Tento článek popisuje, jak to funguje.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 17.01.15 16:28
avatar

Pokud chcete úvěr, musíte poskytnout informace. Pokud ho nechcete, nechte si své r.č. - nikdo vás neohrožoval na životě, aby z vás to r.č. vytáhl.

Pokud chcete někomu půjčit, chcete o něm vědět co nejvíce - to je jasné že? (i když vy jako žadatel o půjčku asi půjčit nikomu nechcete...). Když tedy ten daný podnik obdrží žádost o půjčku, musí si ověřit např. to, jestli daný žadatel není už dávno v databázi lidí, co si na sebe podali žádost oddlužení. Naopak podle popisu vidím, že právě vy můžete být podvodníkem, který záměrně bude zadávat jiná data a pak nebude splácet.

Co se týče správy osobních údajů, právě takový podnik má dostatečnou kontrolu státu, aby nic nekalého s osobními daty neprováděl. Věříte-li místnímu vymahači více, pak je to váš problém - v budoucnu velký problém...

Před poskytnutím půjčky dostanete všechny údaje, podmínky a ty také podepisujete. Pokud nečtete, opět-váš problém

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jmlc®
Datum: 17.01.15 17:10
avatar

Nikdo proti vám nemůže použít vaše r.č. - ani si tak nějak nedokážu představit, jakým způsobem by to někdo dokázal ... Vidím pouze možnost rizika zneužití osobních údajů - v případě, že jim třeba půjčíte svoji občanku... ale to je jiná písnička-to je o lidech, ne o firmách...

Je možné, že někdo sleduje registry nebankovních či bankovních žadatelů a v případě 10ti žádostí jednoho člověka (jednoho r.č.) za dané období toto může považovat za negativní informaci (zvláště, pokud si člověk chodí půjčovat a všude jinde mu půjčky zamítají, byť na jeho žádost) a případnou aktuální žádost zamítnout.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: seifert147
Datum: 17.01.15 17:03

Já jsem nežádal o půjčku, jenom si ověřuju trh a byl jsem prvně v tescu a chtěl jsem se jenom zeptat, kolik by při půjčení 100.000kč splácel měsíčně a paní hned chtěla RČ, jinak mi prý nic neřekne. Tak jsem jí ho dal... Tak by mě zajímalo, jestli to můžou nějak využít proti mě, když jsem jí dal pouze RČ a nic víc, protože jsem si to hned rozmyslel a řekl jsem si, že radši zajdu do banky, kde si k úvěru nebudu muset brát nějakou podle slov paní výhodnou kreditní kartu...

Datum: 17.01.15 17:06
avatar

Já pořád nechápu, co by proti vám měli použít.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: faithoncemore*
Datum: 17.01.15 17:14

Já Vám asi rozumím, čeho se nejspíš obáváte - toho, co se stávalo těm babičkám po telefonu, že na nějakou nabídku řekly, že teda asi jo a sdělily třeba číslo OP a obchod na základě toho byl uzavřen a cesta zpět byla obtížná.
Vy jste souhlas neprojevil, ale bojíte se asi, aby si ten souhlas někdo k Vašemu rodnému číslu nepřilhal, že? Prosím nějakého přítomného právníka o přiblížení, jak to nyní je? (zdali ještě lze takto uzavírat obchody a zdali pak přijde člověku domů písemné potvrzení apod.) - aby měl tazatel klid.
Já osobně bych se toho ale na Vašem místě neobávala - zájemců mají, myslím, dost, nemusí si je vylhávat.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: jmlc®
Datum: 17.01.15 17:20
avatar

Homecredit opravdu takto nepracuje... této varianty se tazatel obávat nemusí. Home Credit a.s. má (jak jsem psal) striktně daná pravidla, smlouva o půjčce z tesca musí být písemná a s podpisem klienta. Dokonce i to r.č. musí zadat do PC (do kontrolních systémů) až po podpisu souhlasu se zpracováním osobních údajů.

Dáte své r.č., zadavatel to napíše na papír SZOU, vy podepíšete, on pak může zadat do systému a dohledá, zda jste-nejste v databázích, které jsou uvedeny na SZOU.

Jsou dosti důkladně kontrolovaní, dané souhlasy se musí skladovat min. 6 měsíců. Kontroly podniku jsou přiměřeně časté - nejedná se jen o interní audit.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: seifert147
Datum: 17.01.15 18:34

Přesně tak to myslím! Děkuji za pochopení :)

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.