Pomoci nějaké rodině přistěhovalců do ČR

Od: Datum: 16.01.15 01:16 odpovědí: 3 změna: 16.01.15 16:58

Ahoj/Dobrý den.

Mám asi poměrně zvláštní dotaz. Na úvod bych ráda uvedla, že jsem pravičák, nějak nejsem šťastná z muslimských přistěhovalců v Evropě, jsem kapitalista atd atd. Ne, že by to bylo tak důležité, ale rovnou chci předejít případným hloupým diskuzím, narážkám, komentářům...

K věci. Cca před dvěma lety jsem si zařizovala novou občanku a když jsem si ji šla vyzvednout na úřad, mimo jiné jsem na chodbě potkala manžele cca kolem 35 let, s dítětem v kočárku. Očividně cizinci, velmi špatná ČJ i AJ, vzhledově bych tipla nějaký jihovýchod Evropy (zřejmě, nejsem si jistá). Manželé velmi špatně rozumněli příkazům úředníků (na jaké dveře mají zaklepat, kde čekat atd., koneckonců i já sama, Češka, jsem tam byla celkem zmatená, navíc prostředí, jako bych se ocitla tak v sedmdesátých letech v ČSSR). Bylo mi těch manželů dost líto, protože vypadali děsně sympaticky, hrozně se snažili rozumět a zkrátka mi nějak padli do oka, což se mi jen tak u cizích lidí nestává. Bohužel jsem tehdy docela pospíchala, ale dost jsem si tehdy vyčítala, že jsem jim na sebe nedala nějaký kontakt, kdyby s něčím v Praze potřebovali poradit, pomoct, aby se mi ozvali. Předpokládám, že šlo o nějaké uprchlíky/imigranty z chudé země. A občas si na ně vzpomenu, jak se asi mají a jestli se zvládli v ČR adaptovat.

A tak mě napadlo, že bych opravdu nějaké mladé rodině, uprchlíkům, chtěla případně pomoci. Nemyslím tím všeobecně dát se na všeobecné dobrovolnictví apod., na to nemám kvůli práci čas a ani mě to nějak nezajímá, spíš si vybrat jednu rodinu a pomoci v začátcích jim. Vysvětlit jim, co kde najdou, kde a co v Praze je, co je/není v české kultuře normální, případně jim třeba pomoci hledat práci apod. Samozřejmě za předpokladu, že by to byla nějaká rodina, která je mi sympatická, asi bych neměla náladu pomáhat někomu, kdo se mi hnusí, bere pomoc jako samozřejmost a do práce se nehrne.

Akorát nějak nevím, jak na to. Kde takhle nějaké uprchlíky/imigranty najít, jakým způsobem se člověk může dostat k někomu, kdo se potřebuje v ČR adaptovat a pomoci. Budu ráda za všechny tipy. V podstatě jedinou protislužbou, za kterou bych byla na oplátku od nich vděčná, by byla možnost focení jejich prvních týdnů, měsíců, v ČR. Baví mě analogová černobílá fotografie, a tak bych byla vděčná, kdybych je mohla dokumentovat a pak jim třeba výsledné fotky klidně darovat.

Díky, Alena


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.01.15 08:04
avatar

Pravděpodobně jste se setkala s rodinou z Barmy.

Pokud si do Googlu zadáte "barmští uprchlíci", objeví se mnoho odkazů. Vybírám z nich stránky Barmského centra Praha, kde vám na vaše otázky jistě nejlépe odpoví.

http://www.burma-center.org/c…-setkani-barmskych-uprchliku/

A přidám několik neuspořádaných vzpomínek na začleňování jedné rodiny v našem městě v roce 2009 (asi). Byli to manželé s ročním dítětem. Nyní zde (asi) žijí už tři rodiny. Jsou to křesťané, nejblíže mají k evangelíkům. Proto se na ně místní evangelíci v tom nejlepším slova smyslu ihned "vrhli" a všemožně jim začali pomáhat.

Nějaký čas tráví tito Barmánci ve Stráži pod Ralskem. V tu dobu jim Barmské centrum hledá budoucí domov. Hledá se mimo jiné tak, aby vždy alespoň tři rodiny žily v jednom regionu a mohly se občas navštěvovat.

Ti naši první byli velmi milí, skromní, ostýchaví. Dostali od města maličký byt se základním vybavením. Nábytek z bazaru, jen rýžovar se kupoval nový. Přijeli v zimě a zimou dost trpěli. Oblečení měli zřejmě také z nějakého bazaru nebo charitního skladu. Evidentně mají rádi barvy, protože si vybrali pestré kousky.

Pán získal práci v Technických službách, paní se asi za rok narodilo další dítě. S češtinou byly zpočátku velké problémy, a to i administrativní. Vzpomínám, že pro ně nějaká nezistovka chtěla najmout učitele. Jedna z aktivních členek evangelického sboru, mimochodem s pedagogickým vzděláním, je chtěla učit sama a zdarma. Jak to dopadlo, už nevím, ale byl to tehdy opravdu problém.

Ať vás chuť pomáhat druhým neopouští!

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 16.01.15 09:01
avatar

Ahoj Aleno,

vaše snaha je opravdu chvályhodná. Myslím, že takto můžete usnadnit rodině, která se opravdu snaží začlenit, podstatně jejich situaci. Zde máte odkazy na organizace, které se zabývají pomocí uprchlíkům a jak se k nim připojit jako dobrovolník. Nenechte se odradit, kdybyste hned v první nenašla to, co hledáte a zkoušejte i jiné možnosti. Vše je to hlavně o lidech:

http://p-p-i.cz/Dobrovolnictvi/

http://www.opu.cz/cz/zapojte-se/podporte-nas-i-vy-/

http://www.migrace.com/cs/zap…-se/spolupracujte/dobrovolnik

http://www.cicpraha.org/cs/do…uby/dobrovolnici-a-kluby.html

Držím moc palce a budu ráda, když se občas do tohoto tématu ozvete a dáte vědět, jak jste kde pochodila, co se daří a nedaří. Bude to vodítkem i pro ostatní případné zájemce. Kdybyste něco potřebovala, napište mi klidně i na mail coracos@seznam.cz

Ohodnoceno: 3x
 
Od: mikes
Datum: 16.01.15 16:58

buď opatrná,raději snad přispěj nějaké organizaci s finanční částkou,ať se angažují oni,mají více možností.proč to říkám:měli jsme v abcházii sympatickou gruzinskou rodinu.v devadesátých letech je abcházani vyhnali.v tbilisi bydleli někde ve sklepě,pokud nechtěli do uteč.tabora.krátce nato požádali o nějaké peníze.příšlo nás to na 100000kč.dnes žijí v usa a,jak na internetu sleduji,tak velice úspěšně. nám nepošlou ani pozdrav k novemu roku,ale hledám způsob,jak se ,,připomenout"

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.