Žádost o občanku jinou osobou

Od: Datum: 12.01.15 18:34 odpovědí: 6 změna: 15.01.15 12:50

Když si dcera (32 let) nechce udělat občanku, může za ní jít o občanku požádat matka? Vnučce (4 roky) to dělá problémy, když se matka nemůže prokázat občankou, např. u doktora a podobně.

č. 328/1999 Sb.Zákon o občanských průkazech

§ 4

(5) Žádost a doklady potřebné pro vydání občanského průkazu může za občana předložit i jiná osoba, která se nemusí prokazovat plnou mocí; údaje této osoby v rozsahu jméno, popřípadě jména, příjmení, datum a místo narození se zapisují na žádost. Jde-li o vydání občanského průkazu uvedeného v § 2 odst. 2 písm. a) a b), může jiná osoba předložit žádost a doklady, jen pokud obecní úřad obce s rozšířenou působností nepořizuje při zpracování žádosti digitalizovanou podobu občana a jeho podpisu.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.01.15 18:58

Ano, můžete doklady a žádost učinit za dceru, musíte však předložit dosavadní občanský průkaz a občanku si dcera musí vyzvednout osobně, pokud by si ho ani po opakované výzvě nevyzvedla, dopustila by se přestupku a mohla by jí být uložena pokuta až do výše 10.000,-Kč.

§ 6

Vydání nového občanského průkazu

(1) K žádosti o vydání nového občanského průkazu je třeba předložit dosavadní občanský průkaz. V případě, že občan předkládá před vydáním nového občanského průkazu občanský průkaz, vydaný bezprostředně po nabytí státního občanství udělením podle § 4 odst. 1 písm. d), je povinen předložit rodný list5.

(2) Nemůže-li občan předložit dosavadní občanský průkaz, je povinen prokázat totožnost a předložit

a) potvrzení o občanském průkazu (§ 9),

b) další doklady osvědčující skutečnosti potřebné k odstranění případných rozporů zjištěných při zpracování údajů uvedených v žádosti s údaji vedenými v registru obyvatel, v evidenci obyvatel, v evidenci občanských průkazů nebo v evidenci cestovních dokladů.

§ 8

Převzetí občanského průkazu

(1) Občan je povinen převzít občanský průkaz osobně. Po prokázání totožnosti zkontroluje správnost osobních údajů uvedených v občanském průkazu, ověří funkčnost a kapacitu kontaktního elektronického čipu, pokud jej občanský průkaz obsahuje, zvolí bezpečnostní osobní kód a potvrdí svým podpisem na žádosti převzetí občanského průkazu. Podpis se nevyžaduje, pokud občanovi v jeho provedení brání těžko překonatelná překážka; tato skutečnost se uvede v žádosti o vydání občanského průkazu.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: le2
Datum: 15.01.15 12:50

Bohužel dcera občanku už mnoho let nemá, nemůže tedy vrátit dosavadní OP. Potřebujeme, aby si vyřídila příspěvek na bydlení, zadlužuje se, dluží na nájmech, časté stěhování a konflikty pak dopadají na vnučku. Dluhy pak splácíme my, ale už nemáme sílu.

Potřebujeme jakýmkoli způsobem nechat udělat nový OP a pak na základě plné moci vyřídit příspěvek na bydlení, to by šlo, už jsme se informovali. Nevím, o co se jedná, dcera trpí jakýmsi syndromem z úřadů, dlouho trvalo, než jsme jí vyřídili mateřskou a jiné záležitosti. Nemáme sílu ji byť násilím dovést na úřad, to jsme schopni udělat tak jednou do roka, ona se pak před námi schovává, má vypnutý telefon a zapírá se, neotvírá dveře.

Nastudovali jsme zákony a máme takový plán, že o OP bychom požádali my, pak bychom ji chytli za ruku a odvedli OP vyzvednout, současně by nám podepsala plnou moc a vyřídili bychom příspěvek na bydlení. Ona nemá bankovní účet, příspěvek bychom nechali posílat na svůj a majiteli platili nájem přímo my. Žádný jiný nápad nemáme.

Od: honzajs122
Datum: 12.01.15 19:37

Řekl bych, že to skončí na fotce ..., pokud nemají fotku v databázi, tak to nepůjde ...a dcera dostane flastr

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss®
Datum: 12.01.15 20:15

A když dcera nechce, tak proč se do toho montujete? Dá vám dobrovolně foto aj?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.01.15 06:46
avatar

Myslím, že narazíte při focení.

Dávala jsem si dělat novou občanku před necelým půlrokem /konec platnosti té staré/. Už se nenosí s sebou fotografie od fotografa, ale úřednice má na stole takový aparát a černobíle Vás vyfotí. Asi dostává prémie za to, čím hůř lidi vyfotí. Byla jsem tam strasně zblízka, jako veliký rozplácnutý černobílý lívanec, paní řekla, že je to dobré. Dřívější občanky s fotkou od fotografa bývaly daleko hezčí. Teď se nesmíte ani usmívat, čučela jsem tam jak myš z díry! Ale co nadělám, stejně - kdypak ji ukazuju? A když už ano, prokazuji se lívancem. *smich* No a co.

Takže dcera bude muset přijít, podat žádost a hlavně ji musí vyfotit. Vy to místo ní udělat nemůžete. Asi po 3 týdnech tam přijde znovu, občanku si vyzvedne, starou vrátí, vše stvrdí svým podpisem. Ten je i na občance, teprve po podpisu úřednice průkaz zataví do té hmoty.

Takže tyto úkony za dceru dělat nemůžete Vy, ani nikdo jiný. Proč si nechce dát udělat novou? Je přece dospělá a je to její povinnost. Pokud by snad žádala o nějaký příspěvek, či jí přišly na poštu peníze, nedostane nic, pokud se prokáže neplatnou.

A navíc, výměna je zdarma, poplatku se bát nemusí. Podle toho chování mi žena připadá trošku "momentálně"...Protože normálnímu člověku by výměna občanky naprosto nedělala problémy.

Vy se do toho raději nepleťte, když ji nemohou vyfotit, stejně tam nebudete nic platná, jen budete mít zbytečně ostudu. Jaga.

doplněno 13.01.15 06:52:

Na občanku se člověk nekouká každý den a tak se může stát, že třeba někomu propadne a on si toho všimne třeba za 2 - 3 měsíce. A kouká to ale hned napravit. Jsme jenom lidi.

Ovšem, vědět, že mi skončila a přitom odmítnout novou, to je vážně na Chocholouška. *ee*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jumba
Datum: 13.01.15 08:46

To je nějaké divné. Podle dotazu to vypadá, že její dcera nemá žádnou občanku. Bud ji ztratila nebo má jiné jméno, než používá. Také nechápu, proč by 4 leté vnučce to dělalo problémy. Lékař občanku většinou nevyžaduje, ten chce jen průkazku pojištovny. Na úřadech je to jiná věc, ale opět je to problém matky, né 4 leté vnučky. Nechal bych jí, at si to vyřídí sama. Je nějaká divná.

U nás se můžeme nechat vyfotit u fotografa, ale usmívat se také nesmíme. Pak se s fotkou jde na úřad a za tři neděle je občanka.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.