Vynětí syna z dědictví pozůstalosti

Od: Datum: 12.01.15 12:15 odpovědí: 5 změna: 12.01.15 14:48

Se synem se nestýkáme již 20 let a chceme jej vyloučit z dědictví bytu,chaty s pozemkem,tedy z našeho majetku.

Také nevíme jaká je daň z dědictví a jestli není výhodnější vzhledem k dani majetek převézt darem.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.01.15 12:36
avatar

1) syna můžete tzv. "vydědit". k tomu ale potřebujete rozhodnutí soudu.

2) nemovitosti (ale i věci movité) můžete za života darovat. máte-li komu. jen pozor na to, že pokud zemřete do tří let po darování, může syn uplatňovat tzv. "započtení daru". řešeno zde nedávno - použijte vyhledávací okénko vpravo nahoře

3) můžete sepsat závěť. ale syn (neopomenutelný dědic) se bude možná bránit... a ty boje potom si zřejmě nepřejete.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: klaban*
Datum: 12.01.15 12:44

Jaké bránit? Pokud sepíšu závěť a odkážu majetek bezdomovcům, tak prostě moje děti by měly smůlu. Nebo to už je v ČR zase jinak?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.01.15 13:03
avatar

Mýlíte se a není to jen otázka poslední doby.

"Neopomenutelný dědic je institut, který nastává při dědění ze závěti – zůstavitel nesmí opomenout svého potomka. Nový občanský zákoník použil termín nepominutelný dědic a stanovil, že nepominutelný dědic má nárok na povinný díl pozůstalosti".

Viz třeba zde.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.01.15 12:54
avatar

Vydědit syna můžete pouze tehdy, existují-li důvody uvedené v § 1646 obč. zákoníku:

(1) Ze zákonných důvodů lze nepominutelného dědice vyděděním z jeho práva na povinný díl vyloučit, anebo jej v jeho právu zkrátit. Zůstavitel může vydědit nepominutelného dědice, který a) mu neposkytl potřebnou pomoc v nouzi, b) o zůstavitele neprojevuje opravdový zájem, jaký by projevovat měl, c) byl odsouzen pro trestný čin spáchaný za okolností svědčících o jeho zvrhlé povaze nebo d) vede trvale nezřízený život.

Prohlášení o vydědění lze učinit nebo je lze změnit či zrušit stejným způsobem, jakým se pořizuje nebo ruší závěť, předchozí souhlas soudu se tedy nevyžaduje. Po smrti zůstavitele může syn prohlášení o vydědění napadnout, pokud se domnívá, že pro vydědění neexistují zákonné podmínky. Poté by o platnosti či neplatnosti vydědědění rozhodl soud.

doplněno 12.01.15 13:02:

Nutno ještě pamatovat na to, že v případě, kdy je potomek vyděděn, nastupují na jeho místo jeho potomci. V tomto případě tedy vaše vnoučata. Pokud to však v listině o vydědění výslovně uvedete, budou se důsledky vydědění vztahovat i na ně.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 12.01.15 14:48
avatar

S dědistvím jsou starosti, lépe je si udělat pořádek ještě za života a majetek darovat tomu komu chcete. Je to jednodušší. A nakonec pak není třeba nikoho vydědit, protože když člověk nic nemá, nikdo nic nemůže zdědit.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.