Nárok na peníze po otcovo smrti

Od: Datum: 12.01.15 09:57 odpovědí: 13 změna: 13.01.15 13:52

Dobrý den,

v roce 91 založil můj otec se svým kolegou z práce ovocný sad. Nadřel se tam jako kůň a bohužel na konci loňského roku zemřel. Náhle, na infarkt (56 let). Bylo tedy na mne, abych na sad zajel a odvezl jeho věci. Poslední roky se věnoval hlavně včelaření. Postavil si sám i chatku na stáčení medu, skladování a bydlení.

Ten jeho parťák mi řekl, že mi (mě a mé sestře - nemáme už ani matku) dá cca 40 tis. za tu chatku a nějaké náčiní a zařízení, které jsem tam nechal. Nám je k ničemu. Bohužel nemám na nic papír, jen na malotraktor za 55 tisíc (kupní smlouvu). K té mi ale tvrdil, že má doma papír, že ty peníze mu už kdysi vyplatil.

Ještě chci uvést, že mi táta osobně sám kdysi říkal, že kus pozemku přepíšou na něj za to, jak tam makal (asi 3 hektary, 1400 stromků broskví, meruněk a třešní.

Jenže! Když jsem odvezl poslední tátovo věci, tak ten člověk přestal komunikovat. Nereaguje na nic. Když jsem s ním před svátkama mluvil po telefonu, tak mi řekl, že ho mrzí, že jsem se ozval až měsíc po úmrtí a ne dřív. Bylo na něm hlavně vidět, že to chce mít co nejrychleji vyřešené (odevzdal jsem klíče od baráku ve vsi, od zahrady ještě mám). Řekl mi také, že kdybychom se ozvali dřív, tak by nám i "ten milion dal, tu třetinu". Ale že teď máme smůlu. To by snad znamenalo, že se tak přeci jen kdysi domluvili, ale žádnou smlouvu jsem nenašel a v katastru také nic není. Mě o peníze nejde, pro mne jsou to černé peníze, kvůli kterým se můj otec udřel, až umřel. Když jsem mu tohle říkal, tak mi do telefonu řekl, že kdyby nedřel na sadu, tak umře dřív. Že by se prý uchlastal. Můj otec ale nebyl alkoholik! Rozklepal jsem se a hovor ukončil. Od té doby vůbec nereaguje a já se bojím, že mi nechce dát ani ty peníze za chatku a nářadí.

Poradí mi někdo, jak bych mohl právně postupovat? Chtěl bych aspoň to minimum, na kterém jsem se dohodli, protože táta všechno dával do sadu, vzal si kontokorenty a podle banky dlužil cca 60 tis. (což mne tedy odrovnalo, to jsem netušil).

Nevíte někdo, jestli tohle jde dát k soudu? Chtěl bych to nechat plavat, moje peníze v tom nejsou. Toho jeho parťáka bych poslal ke všem čertům a hotovo. Ale nechci být za hlupáka.

Je to smutné, čeo jsou "lidé" schopni pro peníze. Doslova šlapat přes mrtvoly.

Pro upřesnění, táta věnoval věšekerý volný čas sadu, byl tam už třeba od 7 ráno a dělal. Ten druhej přijel většinou až před polednem až se vyspal a nědělal skoro nic. Já to něřešil, sad je v severních čechách a já žiju už nějakých 14 let v Plzni. Nerad bych zde četl odpovědi typu "to máte blbé, když nemáte nic v ruce" nebo že"váš tátá byl v tom připadě nezodpovědný". Svého času to byla spřátelená rodina, naše rodina tam makala celá, od něj jen manželka a to jen sázela kytičky a hulila jedno cigáro za druhým. Takhle to je ...

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: klaban*
Datum: 12.01.15 10:11

Předem Vám chci vyjádřit upřímnou soustrast. Přijít o člena rodiny je ošklivá událost, zvlášť když odejde v takovém krátkém věku života. Co se týče Vaší otázky, tak to bude zřejmě složitější. Všechny tyhle věci, které jsou jen na dobré slovo kamarádů končí špatně. Ono to léta funguje a pak někdo odejde a je problém. Přátelé přestanou býti přáteli. Určitě bych se poradil s právníkem, ten má větší přehled než-li diskutující zde na Poradte.cz

Když se podíváte na katastr nemovitostí, zjistíte si, koho ten daný pozemek vlastně je a podle toho můžete začít věci řešit.

Hezký den, pevné nervy a radost ze života i když v těchto chvílích to máte určitě moc těžké.

Ohodnoceno: 4x

Datum: 12.01.15 10:18

Děkuji za příjemný příspěvek. Souhlasím s tím, dnes na dobré slovo neznamená nic. Jak se říká, nejhorší kšefty jsou mezi příbuznými a kamarády.

Na katastru nemovitostí jsou vedeni oba manželé. část pozemku je na něj a část na ní (což moc nechápu proč to tak je). Koukal jsem tedy jen na internet.

Právníka zvažuji, ale ten už si jen za konzultaci vezme nějaké peníze. I soud, kdybych prorál, tak ho platím. A to si nemohu dovolit. Peníze svoje mám, ale kvůli 40ti tis. je nechci utrácet za právníka a soud, pokud by to nemělo žádnou cenu.

Žádal jsem toho "člověka" aby naskenoval ten papír, že tátovi za ten traktůrek peníze poslal, ale doposud to neudělal. Mohou se stát dvě věci ... peníze mu nevyplácel nebo ano, ale papír na to nemá a jen blafoval. A nebo ten papír skutečně má a prostě mi ho nechce poslat, protože nekomunikuje. Takže nemám jistotu, jestli to mohu dát k soudu, abych nakonec nebyl za pitomce. Ale ten papír bych chtěl vidět, jde o 55 tisíc a to už je víc než přestupek, ne?

Ještě jednou děkuji za dobrá slova. Přeji také hezký den.

Datum: 12.01.15 11:02

Proběhlo dědické řízení? Když máte v ruce tu kupní smlouvu, měl byste nárok na traktor uplatnit v jeho rámci, a tam by veškerá schovávaná skončila.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 12.01.15 11:19

Dědické řízení ještě stále neproběhlo. To zařizuje má sestra s notářkou a ta se prý ozve, až to bude připraveno. A právě mám takový pocit, že ten "člověk" tuší a proto na mne tlačil, aby to bylo rychle dořešené a že prý k nim mám přijít (to říkal na začátku, než se odmlčel), dá mi nějaké peníze a něco podepíšeme. Mě to vyznělo, jako kdyby chtěl podepsat papír, že je vše urovnáno. Ale já přece nevím, co spolu všchno měli a kdo co platil. Nic mu podepisovat nebudu, podle mne na to není zákon. Takže zkusím kontaktovat tu notářku a říct jí, že mám kopii kupní smlouvy a třeba mi poradí co s tím.

Datum: 12.01.15 11:39

Pokud dědické řízení teprve bude, v žádném případě bych tomu maníkovi nic nepodepisoval, nic nedával a s ničím ani slovně nesouhlasil. Vše bych nechal až na to dědické řízení, kde se opravdu nic umlčovat nebude.

Datum: 12.01.15 11:47

Vidím to stejně. Jen mne ale napadá, že notářka asi nebude mít nic v ruce, když to asi neměl ani táta. Leda že by měl něco v nějakém depozitáři nebo něco a my o tom nevíme. Ale spíš to bylo všechno na dobré slovo. Uvidíme. Každopádně až si nás zavolá, tak jí to všechno řeknu a doložím a třeba mi něco poradí. Podepisovat nechci nic ani teď ani nikdy. Nejsem oprávněná osoba a z těch lidí je mi zle. Nezdraví mou babičku když se potkají, nezdraví mou tetu (sestra táty, která pracuje taky u dráhy a toho "člověka" potkává, odhlásili si doručovací adresu pošty, kde za přepážkou pracuje paní, co s tátou bydlela a dodnes bydlí v našem bytě (zlatá ženská! Táta jí den před úmrtím dal prstýnek, chtěl si jí vzít!). Koukají na nás skrz prsty a přitom jsme jin nikdy nic neudělali. Jen to, že jsme narozdíl od "jeho" příbuzných na sad občas jezdili a makali. Oni ne. A teď tohle ... otevírá se mi kudla v kapse, mám chuť mu rozbít hubu a jít si klidně i sednout. Ale komu tím prospěju. Vře to ve mě, mám stres, nervy na pochodu, je mi smutno, chci tátu, nemám komu zavolat, s kým se poradit, nemám zbraň, nemám páky a jsem dobrák od kosti .. ale tohle mnou prostě mává :(

Datum: 12.01.15 11:56

Naprosto Vás chápu a tuším, jaké máte teďka pocity. Máte v sobě obrovskou díru a smutek po smrti táty a ještě někdo se o něj otírá. Já jsem na tom podobně jako vy. Také jsem dobrák (alespoň si to myslím), ale pokud by se někdo otíral o mou rodinu, tak budu zabiják. Ta je prostě tabu, nedotknutelná. Vím, že v takovém případě se nervy na uzdě drží jen velmi ztěžka a že to ve Vás vře naprosto chápu. Ovšem neudělejte zbytečnou blbost, které byste později litoval i když by si to ten zmetek zasloužil. Držte se!

Ohodnoceno: 2x

Datum: 12.01.15 12:19

Snažím se na to hlavně nemyslet. Pak to ale zase řeším, protože musím, a jsem zas na nervy a mám pak špatné myšlenky ... Funguju tak celý život. Nedělej druhému, co sám nemáš rád. A když to uděláš, tak nečekej odpuštění, ale odplatu. Zkusím vydržet, než se to uzavře a až teprve pak si půjdu vylečít nervy odplatou. Nechci, aby s tím tamten "člověk" šel do hrobu. Že někoho využil, ponížil, obral a ještě si bude myslet, že já to hodím za hlavu. Kdepak. Něco vymyslím, trestat já umím.

I vám díky za dobrá slova. Je vidět, že ještě stále jsou tady dobří lidé. I když už jich je dnes málo, respektive s tou dobrotou nechodí pořád na světlo. Dnešní svět je fakt zlej, hodně zlej ...

Datum: 13.01.15 13:52

Neuvěřitelné! Dnes mi ten člověk zavolal. Zněl normálně a dohodli jsme se, kdy mám přijít a vyplatí mi za tu chatku něco. Že by se v něm něco hnulo? Každopádně uvidím, jak to dopadne, s jakým výsledkem.

Od: honzajs122
Datum: 12.01.15 11:09

Taková konzultace u advokáta Vás přijde na 1000-2000 Kč, cca. za hodinu. Tak uvažte, jestli to chcete obětovat.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 12.01.15 11:20

Myslel jsem si to, že to bude tak 1500,- za hodinu. Otázka je, jestli to k něčemu bude.

Datum: 12.01.15 12:36

Dobrý den,

upřímnou soustrast. Lidi jsou schopni pro peníze lecčeho. Než půjdete za právníkem, zkuste toto:

https://www.google.cz/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0CDsQFjAB&url=http%3A%2F%2Fwww.cak.cz%2Fscripts%2Fdetail.php%3Fid%3D2617&ei=GLGzVN3WGoTtUv-bgZgD&usg=AFQjCNHzaJW9m8MnisA7em6XL27IBNCLzA&sig2=i6rNZsm5Ua63zdFpkI-jvg&bvm=bv.83339334,d.d24

Snad se Vám odkaz otevře, je to bezplatné právní poradenství české advokátní komory, fungující po celé ČR.

Datum: 12.01.15 12:42

Děkuji. To bych mohl zkusit. Asi si sepíšu všechny věci na jeden papír a zajdu tam s tím. Třeba mi poradí, určitě nejsem ani první ani poslední s podobnou zkušeností.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.