Směnový pracovník a minimální mzda

Od: Datum: 11.01.15 11:48 odpovědí: 7 změna: 17.01.15 18:24
avatar

Prosím, k do by věděl: směnový pracovník - konkrétně strážný má nárok na stanovenou minimální mzdu na ten daný rok? Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: uska®
Datum: 11.01.15 11:51

Při plném pracovním úvazku ANO.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 11.01.15 12:04
avatar

Pokud odpracuje pplný počet hodin tj. plný ůvazek tak ano. Pokud neodpracuje plný počet hodin v měsíci tak nikoliv.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 11.01.15 19:33

Odpověď dává § 5 nařízení vlády č. 567/2006 Sb.:

§ 5

Sazby minimální mzdy a nejnižší úrovně zaručené

mzdy při jiné délce pracovní doby

(1) Při jiné délce stanovené týdenní pracovní doby než 40 hodin se hodinové sazby minimální mzdy a nejnižší úrovně zaručené mzdy úměrně zkrácení týdenní pracovní doby zvyšují.

Délku stanové týdenní pracovní doby upravuje § 79 zákoníku práce:

§ 79 zákoníkupráce

Stanovená týdenní pracovní doba

(1) Délka stanovené týdenní pracovní doby činí 40 hodin týdně.

(2) Délka stanovené týdenní pracovní doby činí u zaměstnanců

a) pracujících v podzemí při těžbě uhlí, rud a nerudných surovin, v důlní výstavbě a na báňských pracovištích geologického průzkumu 37,5 hodiny týdně,

b) s třísměnným a nepřetržitým pracovním režimem 37,5 hodiny týdně,

c) s dvousměnným pracovním režimem 38,75 hodiny týdně.

(3) Zkrácení stanovené týdenní pracovní doby bez snížení mzdy pod rozsah stanovený v odstavcích 1 a 2 může obsahovat jen kolektivní smlouva nebo vnitřní předpis. Zkrácení stanovené týdenní pracovní doby podle věty první nesmí však provést zaměstnavatel uvedený v § 109 odst. 3.

Prakticky - od 1.1.2015 tedy platí, že výše minimální hodiné mzdy činí (bráno u 1.skupiny prací):

Stanovená týdenní pracovní doba - výše minimální hodinové mzdy

40,00 hodin - 55,00 Kč

38,75 hodiny - 56,80 Kč

37,50 hodiny - 58,70 Kč

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 17.01.15 16:52
avatar

Záleží na tom, o jakého jde pracovníka. U uživatelů invalidních důchodů se minimální mzda nezvyšuje, pro ně stále platí 8.000 Kč měsíčně (48,10 za hodinu). Pracuje-li poživatel ID na směny, má nárok na příplatky za práci v noci, o víkendech, ve svátek ...

(Strážní často pracují pro firmy, které zaměstnávají pouze osoby s ID.)

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 17.01.15 16:58

Výše minimální hodinové mzdy je opět brána jako hrubá? Kolik je čistá? Děkuji

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.01.15 18:20
avatar

Opět je to v hrubém. Při podepsaném prohlášení byste neplatil žádnou daň, zaměstnavatel by odvedl jenom sociální a zdravotní pojištění. Tzn., že v čistém by mělo jít o ± 6.190 Kč za měsíc.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.01.15 18:24

tak čistá mzda záleží na tom, jaké si zaměstnanec uplatňuje slevy od základu daně nebo na dani *nevi* i proto se mzda uvádí v hrubém, protože dva zaměstnanci se stejnou hrubou mzdou mohou mít čistou mzdu jinou.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.