Vydědění?

Od: Datum: 11.01.15 09:19 odpovědí: 8 změna: 11.01.15 16:58

Ahoj,

mám otázku, momka se snaží mého nevlastního staršího a plnoletého bratra vydědit ze závěti. Dnes se s mamkou můj nevlastní otec kvůli tomu hádali a otčín řekl, že pokud půjde ze závěti on- mů nevlastní bratr, půjdu i já. Mamka řekla, že Martin, tedy můj nvl. bratr nás obral o peníze, atd. Chci se proto zeptat, je mi 16 let a kdyby se mamce a strejdovi stalo něco do mých 18- ti let, i po je možné, aby mě vydědili a dům se vším připadl mým mlaším sourozencům?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: janplinto*
Datum: 11.01.15 09:24

Možné to je. Novela Občanského zákoníku výrazně posiluje vůli zůstavitele, v tomto případě otčíma. Otčím také může za svého života dům někomu darovat. Záleží na tom, jak je tomu nyní, zda je dům veden jako SJM, půl na půl, nebo patří otčímovi. *kafe*

doplněno 11.01.15 09:41:

Mrkněte se na katastru, komu nemovitost patří.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 11.01.15 09:30

Pokud je dům ve vlastnictví Vaší maminky a Váš nevlastní bratr není jejím potomkem, nemůže ho vydědit. Není zákonným dědicem. Vydědit lze jenom zákonného dědice.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 11.01.15 09:31
avatar

Já si myslím,že pokud je to majetek maminky,může ho u notáře odkázat na Vás i když nejste plnoletá, ale stejně si myslím,že jako její dcera,máte nárok na polovinu majetku a na druhou polovinu by měl nárok její manžel, nebo druh.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 11.01.15 09:34

Ahoj, tak pokud jsem to dobře pochopil, Tvoje matka chce vydědit svého nevlastního syna a Tvůj otčím by pak chtěl vydědit Tebe?

Jak píše rádce nade mnou, skutečně dnes po novele OZ jsou posílena práva zůstavitele, dokud bude otčím i matka naživu, s majetkem mohou nakládat jak chtějí, případně mohou sepsat závěť a podle ní se pak dědické řízení bude řídit. Navíc si v té závěti - odkazu mohou klást nějaké přiměřené podmínky, které budeš muset splnit, pokud budeš chtít dědit.

Stále ale platí, že pro vydědění musí být nějaký zákonný důvod, nelze vydědit bezdůvodně. Pokud by se tak stalo, stále máš pak po smrti zůstavitele nárok podat námitku například pro neplatnost a bude na Tobě, jestli prokážeš, že jsi byl vyděděn bezdůvodně. Ze zákona totiž stále budeš mít jako tzv. neopomenutelný dědic nárok na nějakou část majetku, i když jak podotýkám, po novele je to výrazně méně, než dříve. Pokud by si však v té době ještě nebyl dospělý, máš pochopitelně nárok na větší podíl.

Čistě teoreticky ano, pokud by bylo vydědění oprávněné či se tak strýc rozhodl, můžou majetek zdědit pouze Tví mladší sourozenci. Ale zároveň platí to, co jsem napsal výše.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.01.15 13:04
avatar
Poradcům podle mě unikla zmínka že nejsi plnoletá. Do 18 let jsi podle mě neopominutelný dědic a žádný institut vydědění se na tebe nevztahuje.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.01.15 14:47

Nezletilost s vyděděním nesouvisí . I nepominutelný nezletilý dědic může být vyděděn, zákon nerozlišuje, zda je nepominutelný dědic zletilý či nezletilý. Je však pravda, že vydědit nezletilého potomka je prakticky velmi výjimečné, v praxi by přicházel v úvahu obvykle závažný trestný čin.

§ 1492

[Povinný díl nepominutelného dědice]

Pořízením pro případ smrti nelze zkrátit povinný díl nepominutelného dědice, který se práva na povinný díl nezřekl a nedošlo-li ani k vydědění. Pokud tomu pořízení pro případ smrti odporuje, náleží nepominutelnému dědici povinný díl.

§ 1646

[Zákonné důvody]

(1) Ze zákonných důvodů lze nepominutelného dědice vyděděním z jeho práva na povinný díl vyloučit, anebo jej v jeho právu zkrátit. Zůstavitel může vydědit nepominutelného dědice, který

a) mu neposkytl potřebnou pomoc v nouzi,

b) o zůstavitele neprojevuje opravdový zájem, jaký by projevovat měl,

c) byl odsouzen pro trestný čin spáchaný za okolností svědčících o jeho zvrhlé povaze nebo

d) vede trvale nezřízený život.

(2) Zůstavitel může vydědit i nepominutelného dědice, který je nezpůsobilý dědit, a proto je z dědického práva vyloučen.

(3) Přežije-li vyděděný potomek zůstavitele, nedědí ani potomci vyděděného potomka, ledaže zůstavitel projeví jinou vůli. Nedožije-li se vyděděný potomek smrti zůstavitele, pak jeho potomci dědí vyjma těch, kteří jsou samostatně vyloučeni z práva dědického.

§ 1647

[Vydědění nepominutelného dědice]

Zůstavitel může vydědit i nepominutelného dědice, který je tak zadlužen nebo si počíná tak marnotratně, že tu je obava, že se pro jeho potomky nezachová povinný díl. Učinit to však může jen tak, že tento jeho povinný díl zůstaví dětem tohoto nepominutelného dědice, popřípadě, není-li jich, jejich potomkům.

§ 1648

[Právo na povinný díl]

Nevysloví-li zůstavitel důvod vydědění, má nepominutelný dědic právo na povinný díl, ledaže se proti němu prokáže zákonný důvod vydědění.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: adri
Datum: 11.01.15 16:56

A bratr je od tvé maminky a od jiného otce nebo je to syn od toho tvého strejdy?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: adri
Datum: 11.01.15 16:58

Pokud je dům maminky tak tě vydědit nikdo nemůže. Navíc myslím, že do její závěti jí nemá kdo co říkat, může ji napsat klidně, aniž by o tom tvůj nevlastní otec věděl.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.