Stížnost na právníka

Od: Datum: 10.01.15 18:21 odpovědí: 35 změna: 11.01.15 10:06

Dobrý den,

zajímalo by mě, kde si můžu stěžovat na jednání právníka, když nejsem jeho klient.

Příbuzná mi za pomoci právníka vyhrožuje. Právník mi píše, že jsem se dopustila toho a toho porušení zákova a příbuzná po mně proto požaduje finanční vyrovnání. V případě, že ji nezaplatím, tak na mě podají žalobu k soudu. První takový dopis jsem si nevyzvedla, neboť jsem byla mimo republiku, a právník mi napsal email, kde tvrdil, že mi zaslal kvalifikovanou výzvu, na kterou jsem nereagovala, čímž jsem porušila zákon ... já se tedy domnívám, že kvalifikovanou výzvu může zaslat pouze soud, ne kdejaká právní kancelář.

Příbuzné jsem navrhla, abychom se setkaly a vyjasnily si, o co jde a jak přišla na to finanční vyrovnání - to však nepomohlo. Dnes přišla další výhrůžka z právní kanceláře.

Dle mého není názoru toto není jednání, které právníkovi přísluší. Dopisy posílají v kopii i mému 70ti letému otci - údajně "pro informaci".

Lze se tomu nějak bránit?

Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: buss
Datum: 10.01.15 18:25

Vizte zákon o advokacii, adv. komora, páše tr. čin? Pak policie. Nevíte o co jde, on vám to snad píše, ne?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lionka*
Datum: 10.01.15 18:39

Záleží na tom, co je obsahem dopisů, které vám právník zaslal.

Pokud je zřejmé nebo alespoň pravděpodobné, že jste se dopustila protiprávního jednání nebo jste porušila smlouvu a dlužíte peníze, tak vám právník samozřejmě může napsat, že pokud do určité lhůty nezaplatíte, podá na vás žalobu. To je úplně standardní postup.

Posílání dopisů otci asi není na místě - to je pravda.

Jinak stěžovat si můžeže na Českou advokátní komoru.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mate59
Datum: 10.01.15 18:43

Vaše príbuzná se s vámi nedohodla, proto požádala rešit problém právní cestou.Advokát jedná v jejím jméne,neberte ho jako výhružku.Mela by jste se s ním spojit a predmetnou vec vydiskutovat a najít schúdné rešení.Jinak to posune na soud,než se problém vyreší, a vynese rozsudek, bude to trvat možná i nekolik let a ten, kdo soud prohraje bude platit náklady rízení.Myslím, že zatím není na co si na advokáta stežovat a proti posílaní kopií vašemu otci nic nezmúžete,i když vás to trápí.V zájmu vyrešení problému ve veci jednejte s pribuznou nebo s právníkem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hanka84
Datum: 10.01.15 19:06

Příbuzná se se mnou dohodnout nehodlá. Ona chce, abych ji vyplatila půl milionu. Tak jsou ty dopisy postavené - když nezaplatím, podají na mě žalobu za ... no asi prakticky cokoli, co je při ruce. Jde o vyrovnávání zděděného majetku.

Od: mate59
Datum: 10.01.15 19:19

Co se týče zdedeného majetku, bylo dedičské jednání a majetek byl rozdelen a jestli vám vyplývá nejaká finanční povinnost,musíte uhradit to, co je v rozhodnutí.V nem je presne napsáno co kdo dedí a jak se mají strany vyrovnat.Ona po vás nic víc nemúže požadovat.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: hanka84
Datum: 10.01.15 19:30

To já vim taky, ale to se bohužel neděje.

Já se ptám, jak se můžu bránit tomu, když si někdo udělá z právníka komplice a přes něj mě vydírá. Já to až tak neřeším, ale mého otce to poměrně psychicky zatéžuje. Právník musí mít přeci také zodpovědnost za to, co dělá. Někde musí existovat nějaký kodex nebo normy nebo omezení jejich jednání, ne?

Od: jpdd
Datum: 10.01.15 18:53

Prosím pěkně, na co si chcete stěžovat? Advokát dělá svoji práci, tak to má být. Vy se pouze cítíte ukřivděná a nechápete nejspíše obvyklé postupy. Ve vlastním zájmu vám doporučuji jednat o smíru a vřele doporučuji, jednejte za účasti právníka. Jednak věci jako laik asi nerozumíte (to si nevykládejte nijak osobně) a hlavně do toho vkládáte emoce - a to je cesta do pekel (pro vás). Bohužel nepíšete, oč jde, takže více asi nepsat nelze.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: hanka84
Datum: 10.01.15 19:04

Opakované výhrůžky - to je podle vás obvyklý postup? To jsem teda v šoku, co se všechno dozvídám.

Od: jpdd
Datum: 10.01.15 19:12

Pokud vám přijde dopis s výzvou a někomu to jde na vědomí, to není výhrůžka. To je vobvyklý postup, v mnoha případech i nutný postup. Víte, ty emoce ve vás jsou a snadno tak můžete chybovat.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: jaha
Datum: 10.01.15 19:17

To, že píše, že vás dá k soudu, pokud se nedohodnete, je naprosto běžný postup, to není výhružka, ale povinné upozornění.

Buďte ráda, že vás vyzývá k domluvě. A pokud se domluvit nechcete a jste si sama sebou jistá, tak bez obav vyčkejte na soud.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: hanka84
Datum: 10.01.15 19:23

Ale ona mě nevyzývá k domluvě ! Ona po mě chce půl milionu jako vyrovnání za majetek, který jsme společně sdědily a který má cenu max. 750 000. Já jsem ji navrhla, že to prodáme a rozdělíme se 50-50, na což ona odmítá přistoupit, protože ví (není blbá), že tak toho půl milionu nedostane. Tak mi vyhrožuje tresním oznámením - za všechno možné. A v tom jí ten právník asistuje.

Od: mate59
Datum: 10.01.15 19:32

Hanko, nerozrušujte se, emoce bokem.Vy navrhujete domek prodat, to je v porádku, zájem ji vyplatit nemáte.Tak ať vyplatí ona vás,at vám dá to, co chce po vás a mužete být vysmátá.Nutit vás do toho, aby jste si domek nechala a ji vyplatila, vás v žádnem pripade nemúže.Právnikovi navrhnete jedinou cestu a to je prodej predmetného majetku a získaný obnos si rozdelit.Nevím jak je ten domek prodejný nebo neprodejný.Právník nevyhrožuje,koná svou práci, i když vám to tak nepripadá.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hanka84
Datum: 10.01.15 19:38

Přesné to jsem udělala. A dnes přišla výhrůžka mému otci, že jsem sice navrhla prodej domu, což ale není přijatelné, takže paní podá žalobu na mě i na otce a jemu hrozí tolik a tolik let trestu. Takže otec sedí celý den u počítače a řeší, kde ty peníze seźeneme.

Toto není práce právníka! Každý ćlověk má povinnost jednat seriózně a v mezích slušnosti, a to v každé profesi.

Od: nhl
Datum: 10.01.15 20:24

Hanko, přestaňte užívat slova jako výhrůžka. Nikdo vám nevyhrožuje. Začínám mít dojem, že je s vámi těžké pořízení a prostistraně se přestávám divit, že jde za advokátem.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: hanka84
Datum: 11.01.15 01:12

Ale jděte ;) Já jsem mírná jako ovečka, přístupná dohodě a ochotná se dohodnout. Ale dohodnout se racionálně a slušně, nikoli za pomoci psychického nátlaku a ultimát. To se domnívám je normální jednání každého člověka s kouskem úcty k sobě i k protistraně.

Od: now
Datum: 11.01.15 01:24

Co to je ve vašem případě psychický nátlak a ultimáta? Víte, lidé zde píší spousty věcí, ale o věci nic nevíme nikdo asi vědět nebudeme. Spousty lidí se ale shodlo, že jim vámi zvolený přístup k věci nějak nesedí. Nejde nyní o to, kdo má pravdu ve sporu, ale někde děláte chybu, která se jistým způsobem dostala i sem. Proto asi ty velmi podobné a spíše odmítavé reakce. Bylo by zajímavé vědět oč jde (sám jsem zvědavý), ale to asi nejde. Nezbývá nic jiného, než abyste si najalka advokáta. Nezapomeňte, žádný advokát nepůjde proti jinému advokátovi. Pro ně to je práce, ne osobní spor. Pozor na to, abyste neměla nějaká jiná očekávání.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jaha
Datum: 10.01.15 19:48

Ale ona vás na vás trestní oznámení nepodá, to totiž není trestní věc, nýbrž občanská. Může na vás podat žalobu k soudu.Soud majetek ohodnotí a rozdělí na půl.Budete ale obě platit. Takže domluva dopředu je lepší.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hanka84
Datum: 10.01.15 19:55

Dekuju To ja vim taky. Je naprosto nelogicke, davat to k soudu. Na tom prodelame obe. Jak to ale mam resit? Na prodej pristoupit nechce, na deleni uz vubec ne. Ty dopisy prisly uz tri a porad je to o tom samem, akorat je to pokazde napsano arogantnejsim a vyhruznejsim tonem.

Od: mate59
Datum: 10.01.15 20:03

Na prodej pristoupit nechce, na deleni uz vubec ne.V tom pripade odepište, že vyplácet nic nebudete,at soud rozhodne a narídí prodej domku.Myslím, že ona delá bububu.Vám nic nehrozí a vyplácet ji nemáte povinnost.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jaha
Datum: 10.01.15 20:16

Odpovězte ji rovněž doporučeným dopisem. Navrhněte ji částku, kterou ji dáte, nebo ať vám ji dá ona a nechá si dům.Rovněž ji navrhněte, že společně necháte nemovitost ocenit znalcem. Pokud na toto nezareaguje, tak se asi soudu nevyhnete.Ale i to je způsob řešení a nebude zas tak moc drahý. Každá zaplatíte cca 10 000 Kč za soud a znalce.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: hanka84
Datum: 10.01.15 23:52

Děkuji.

Píšete "Ale i to je způsob řešení a nebude zas tak moc drahý. Každá zaplatíte cca 10 000 Kč za soud a znalce." Můžete mi prosím napsat, odkud máte ten odhad 10 000 Kč? Měla jsem dojem, že soudní spory jsou drahé a pod 100 000 Kč se nevejdeme. (Jestli je to tahle levné, tak o té možnosti budu vážně uvažovat..)

Od: jpdd
Datum: 11.01.15 00:01

Hanko, soudní výlohy jsou odvislé od počtu jednání soudu, nákladů na zastupování, odměn znalců atd. Počítejte, že se některá ze stran odvolá, pak třeba ještě dovolá a nedej bože kdyby v dovolání byla úspěšná. To by pak bylo na 10 let. Ta nemovitost by nejspíše mezitím spadla. Pokud soud vyhrajete, neznamená, že vám budou uhrazeny protistranou náklady. Soud může rozhodnout, že si každá ze stran nese náklady sama.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 10.01.15 19:14

To ale neni vyhrozovani, poslal Vam klasickou predzalobni vyzvu a snazi se to urovnat mimosoudne. ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hanka84
Datum: 10.01.15 19:27

Už jsem to tu psala pětkrát ... mimosoudní dohodu jsem té pŕíbuzné navrhla JÁ. Ona na to nepřistoupila a přes právníka mi sdělila, že jí buď zaplatím částku, kterou ona požaduje, nebo že se budeme soudit. To není snaha o mimosoudní vyrovnání, to je vydírání. A tomu by, domnívám se, právník neměl asistovat.

Datum: 10.01.15 20:14

V tom případě se odstěhujte do jiného státu, jelikož se nejedná o vydírání ve smyslu trestního zákoníku, ale o výkon práva dle listiny základních práv a svobod, dále výkon funkce advokáta apod. Takže prostě jiné řešení, než je to, odstěhovat se jinam není, protože tady je to prostě takhle uzákoněné. To, že někomu řeknu, že ho dám k soudu, nebo na něj podám trestní oznámení je moje občanské právo, které mi nikdo nemůže odepřít a nejedná se o vydírání. Na druhou stranu bohužel dneska každý kdo má dírku do ****** si stěžuje, ale spousta lidí pouze prokazuje svou vlastní neznalost.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hanka84
Datum: 10.01.15 23:57

Kde přesné je to uzákonéné jako "výkon práva"? (Nerozporuji vaši odpověď, skutečně bych ráda věděla, kde se to v zákonu o oadvokacii píše.) Děkuji.

Od: wow
Datum: 10.01.15 20:55

Hanko, nezlobte se na mne, ale už se nedivím vaší příbuzné, že si na vás sjednala právníka a chce vás žalovat. Stačí, co předvádíte zde a mám pocit, že jste hodně problematická. Zkuste se nad sebou zamyslet, a myslím to velmi kamarádsky a upřímně.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lionka*
Datum: 10.01.15 20:59

Hanko, nejste vy náhodou trochu šílenec? To nemyslím nijak zle vůči vám, ale všechno berete až moc osobně. Advokát zastupuje vaši příbuznou - jedná jejím jménem, a snaží se s vámi komunikovat. On vám dává nějaký návrh, vy dáváte návrh jiný. Pokud se neshodnete, samozřejmě nezůstane nic jiného než řešit věc soudně. To není žádné vydírání. Jak si myslíte, že se jinak řeší spory, když se dva lidi nedohodnou?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hanka84
Datum: 11.01.15 01:20

lionko, děkuji za názor. Nejsem šílenec a neberu si nic osobně. Mám 70ti letého nemocného otce, kterému právník píše, že je nesporné, že porušil zákon, předkládá mu nepravdivá fakta, která o něm údajně má, a žádá po něm vyjádření, zda zaplatím mé příbuzné peníze, které po mně žádá, či zda by raději, aby na na něj podali žalobu. Já si pouze hájím svůj vlastní zdravý rozum a obyčejnou lidskou úctu k sobě i své rodině. Domnívám se, že kdyby toto dělalo víc lidí, právníci by nevyvolávali roztržky, na kterých pochopitelně mají zisk, ale podávali by kvalitnějšií služby.

Datum: 10.01.15 19:32
avatar

To nejlepší, co můžete pro sebe udělat, je mít lepšího právníka, než má Vaše příbuzná.

Ten Váš potom může Váš spor vyhrát.

Pokud by jste měla zájem, a jste z Prahy a okolí, mohu Vám dát dva tipy na dva slušné a dobré právníky. Do vnitřní pošty.

doplněno 10.01.15 20:30:

Hanko84, bylo by potřeba více info.

Bylo dědické řízení. Vše je napsáné v rozhodnutí, komu co bylo přiřčeno. Někdy se dědicové domluví. My nevíme, o co se jedná, kdo je dědic domku. Pokud bychom věděli, co kdo dostal, pak bychom Vás mohli ubezpečit, aby jste byla v klidu, a žádné vyhrožování Vás potom nemůže zastrašit. Jste snad spolumajitelé? Nebo jste dostala povinnost vyplatit tu příbuznou? Je určená částka kterou máte vyplatit od notáře, který vypořádal dědictví?

Prostě záleží, co je v rozhodnutí. Buďto jste souhlasili, nebo podali námitku. Nemovitost byla ohodnocena znalcem a z té ceny vycházejte. Vy si musíte být jista v kramflecích, co je psáno, to je dáno. Jinak pokud byl otec účasten dědického řízení, pak je snad v pořádku, že se mu dává na vědomost nějaké pokračování. Nejedná se o znovuotevření dědického řízení?

Ohodnoceno: 1x
 
Od: hanka84
Datum: 10.01.15 23:55

Děkuji za nabídku. Kam Vám můžu napsat? Schopný právník se hodí vždycky.

Já jsem nechtěla, abyste za mě řešili spor s příbuznou. Já jsem chtěla védět, jak se můžu hájit vůči sprostému a neprofesionálnímu jednání právníka - což jsem se bohužel nedozvědéla od nikoho. Jednání právníků se zjevně netrestá.

 

Datum: 11.01.15 00:05
Jak psal repkin, tak to JE! A kde to je napsáno si najděte sama!
A jak psali ostatní..sežeňte si právníka a hurá k soudu a šup platit a platit.. Akorát vám moc z toho dědictví nezbyde
Ohodnoceno: 0x
 
Od: jirkazxc
Datum: 11.01.15 01:01

Právník Vám nevyhrozuje, jedná v nejlepším zájmu Vaší příbuzné. Pokud vidí, že jste vztahovačná a vše si berete osobně a jeste jste si nenašla právníka, který by napsal dopis za Vás, tak to co nyní dělají je asi nejlepší způsob, jak z vás dostat, co nejvíce peněz.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.01.15 07:09
avatar

Zaregistrujte se a kontakt a vše potřebné Vám napíši do vnitřní pošty.

Chápu, že jste chtěla radu ohledně nekorektního postupu právníka, ale já si myslím, že je důležité řešit podstatu problému, protože když se vyřeší dědictví, tak se dostanou vztahy více méně do klidu. Takhle se budete zbytečně nervovat a zničíte si zdraví. Je vidět, že i otec z toho má nervy a trápí se.

Komunikujte s příbuznou i právníkem písemnou formou, nezapomeňte mít od všeho kopie a používat doručenky. Pokud nesouhlasíte s 500 000 Kč pro příbuznou, doložte, že dům nemá takovou hodnotu, nebo spolu s příbuznou nechte udělat odhad, ale já bych vycházela z ceny v dědickém řízení.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.01.15 10:06

Proti právníkovi budete bojovat jako proti větrným mlýnům a nic nedokážete, řeště vyrovnání dědictví a neřešte slovíčka a nějaké emoce svoje a právníka, pokud je to specialista z turba Plzeň ani si neuvědomuje svůj postup, pokud je to lepší třída, tak si s vaší znalostí pohraje jak bude chtít a vyžene spor do finanční výše

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.