Platební karta v nepovolaných rukou

Od: Datum: 10.01.15 07:20 odpovědí: 12 změna: 10.01.15 13:39
avatar

Dobrý den, zajímalo by mě následující. Mám kartu Era u Poštovní spořitelny. K placení v obchodě ji používám jen velice zřídka /třeba jsem si zapomněla vzít dostatek hotových penět/. Pokaždé jsem při placení musela zadávat PIN.

Zajímalo by mě následující. Je možné s touto kartou Era platit i bez zadání PIN? Viděla jsem v obchodě, že lidé kartou jen tak mávli nad terminálem a bylo zaplaceno.

Kartu jsem měla asi 4 hodiny mimo dohled. PIN u ní napsaný nebyl. Když jsem ji dostala znovu zpátky, v bankomatu jsem si hned ověřila dostupný zůstatek. Podle něho neubylo nic. Mohu věřit, že tomu tak opravdu je, nebo by se případný výběr objevil až později?

Předem děkuji - Jaga.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.01.15 07:34
avatar

Ty karty, kterými stačí mávnout, jsou bezdotykové.Pracují úplně jinou metodou. Chlapi to asi vysvětlí přesněji. Mají ale tu nevýhodu, že je může použít i ten, kdo nezná PIN. Uvažovala jsem o ní, ale raději ji nebudu chtít. Raději budu jediná, kdo s ní může manipulovat, protože já jediná znám PIN. Kdo můj PIN nezná, nemůže se mi do účtu nabourat a vybrabčit mi ho. Příjde mi mnohem bezpečnější, než bezdotyková. ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.01.15 08:01
avatar
Ahoj. Bez zadani PIN lze platit do 500,- Kc.
Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 10.01.15 08:08
avatar
Zda je karta bezkontaktní poznáte podle obrázku na kartě. Koukněte na obrázek na odkazu https://www.erasvet.cz/fyzick…arty/bezkontaktni-platby.aspx
Bezkontaktně bez zadání pinu, se dá zaplatit max 500 Kč. Pro vyšší částce pin zadat musíte a banka ho po Vás náhodně může chtít i při nižších částkách.
Na výpisu byste zaplacenou částku viděla v blokacích hned.
Ono dávat kartu z ruky může být nebezpečné i tak. Někdo by s ní mohl zaplatit přes internet. Stačí znát jméno, číslo karty, její expiraci a ze zadní strany opsat kód CVC. Pokud pak zaplatí někde, kde nepodporují 3D secure, kdy Vám přijde kód formou SMS pro potvrzení platby (pokud máte aktivované a umí Vaše banka) tak k tomuto žádný pin není třeba.
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 10.01.15 10:38
avatar
Ta bezkontaktní je v podstatě jednodušší a placení je rychlejší. Nemusí se zasunovat do terminálu a čekat na načtení. Jen prilozis a hotovo. Pokud je částka nad petset pin se musí zadat. Kartu nikdy nenechávej z dohledu. Pokud si někdo opíše údaje, může pak platit na internetu, aniž by kartu nebo pin potřeboval. Zabránit se tomu dá tak, ze si v internetovem bankovnictví nastavis limit pro platbu na internet na nulu.
Ohodnoceno: 2x
 
Od: jajda
Datum: 10.01.15 11:42

Jak se vám povedlo mít kartu bez dozoru? Já to řeším tak, že mám dva účty - v dnešní době nulových poplatků to není problém. Na jeden mi chodí výplata a jeho kartu nikam nenosím. A na druhý si posílám pár peněz podle potřeby a kartu nosím pořád u sebe, kdyby mi ji ukradli, přijdu o 500 kč, kdyby zaplatili bezkontaktně, což není částka, která by mi zruinovala život. Pořád lepší než u sebe nosit větší hotovost a přijít o to.

Existují staré terminály, kde lze platit bez pinu i větší sumy, ještě nedávno je měl shell. Stačí se podepsat na stvrzenku. Nicméně obsluha je povinna ověřit totožnost a pokud takto někdo zaplatí kradenou kartu, nese zodpovědnost za škodu ten obchodník.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: honzajs122
Datum: 10.01.15 11:45

Bezdotyková platební karta Era má na sobě logo , vypadá jako 3 závorky za sebou )) (ale zvětšují se)

limit 500 na jendu platbu, pokud se uskuteční víc plateb za sebou v krátkém časovém úseku, měli by to ověřit

http://www.erasvet.cz/fyzicke…ni+platby_bezkontaktni+platby

jinak, co je to mimo dohled? V tom případě bych si nechal vystavit jinou, jsem paranoidní

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nikc®
Datum: 10.01.15 11:48

Mně tu kartu dali v České spořitelně sami. Byla pro mě připravená a to jsem ji ani nechtěla. Taky mám strach z toho, že mi jí někdo ukradne a bude s ní bezdotykově platit. Zadaní Pinu bylo bezpečnější. Jedné kolegyni v práci tu kartu někdo ukradl a vesele s ní platil. Když bude platit všude možně dokud to ona neblokne, tak jí vybílí účet.

doplněno 10.01.15 12:32:

Cartaginci. To znamená, že když by mi někdo ukradl kartu, tak si může nakoupit bezkontaktně do 1500 Kč. Už jsem si snížila limit na nákup v obchodu. Ale ne na 1500. Když mám kartu, tak mám 1500 Kč jako. Radši bych zadávala Pin. Nejradši bych tu kartu ani neměla.

doplněno 10.01.15 12:34:

To je něco pro zloděje. Mají větší motivaci ke krádežím.

doplněno 10.01.15 12:36:

Budu si tu kartu házet do podprdy.*smich* Tam mi nikdo nevleze.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 10.01.15 13:14
avatar

aby ti tu kartu někdo neukradl i s prsama ) chlap by se kartou momentálně asi vůbec nezabýval Myslm, že se z toho dělá velká kovbojka a lidi se toho zbytečně bojí. Banky mají nastavené nějaké algoritmy, takže v případě častých plateb pak může terminál vyžadovat i pin při nižší částce. Já jsem platil nižší částky v průběhu dne několikrát, víc než třikrát, z toho první dvě platby byly asi 15minut po sobě a pin to tedy nechtělo , ale i tak se není třeba bát, protože při nahlášení ztráty banky peníze vrací. Pro ně to jsou drobné. Výhoda té bezkontaktní karty je, že ji člověk nemusí z peněženky nebo kabelky vůbec vytahovat, stačí přiložit celou pěněženku a je to. Já tedy vytahovat musím, protože mám bezkontaktní karty dvě, když chci aby se platba provedla z konkrétní karty.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: nikc®
Datum: 10.01.15 13:22

stirečku, tak to budu přikládát místo peněženky prso. Kdyby to dělaly všechny ženy, to by byla sranda.:-D

doplněno 10.01.15 20:07:

stirecku, to mluvíš za sebe?

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 10.01.15 13:39
avatar

a co když bude u pokladny chlap? Bude si myslet, že mu ho podáváš a chytne ho do ruky

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.01.15 12:03
avatar

Vše podstatné zde bylo řečeno, doplním nějaké drobnosti.

K té bezkontaktní kartě: v zásadě se pozné podle loga, které představuje patrně šířící se (elektromagnetické?) vlny. Je vidět nekde v tom odkaze od @dejavu (který je, mimochodem, velmi dobrá), nicméně jsem so dovolil jeho podstatu vyextrahovat a přidat sem.

Jinak ta "bezpinová" karta dovoluje výběr bez PINu maximálně třikrát v jednom dni.

Co se pak týče plateb po internetu, tak snad ani nepotřebuji znát jméno, stačí znát údaje na kartě, ale při těch bezpečných platbách je to jištěno mobilem,. A musí být tyto platby povoleny, přičemž to povolení lze zařídit tak, aby povolovalo jen ty 3D secure platby a lze nastavit denní limit výše platby, osobně na pobočce nebo i přes internetové bankovnictví. Tedy obecně, jednotlivé banky se mohou chovat trochu jinak.

A ještě k těm bezkontaktním kartám: teď to banky začínají vydávat automaticky (třeba při výměně expirované karty) a pokud to nechci, není jednotuché se toho zbavit, pokud je to vůbec možné.

doplněno 10.01.15 13:35:

Taky existují bezkontaktní nálepky, kterou nosím na mobilu. A na těch všechny údaje vypsané nejsou, což je další ochrana proti pklatbě po internetu

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.01.15 12:04
avatar

Ahoj Marcelko,

vše důležité již popsali rádci přede mnou, já ti jen napíšu, jak zjistíš, zda ti něco "ubylo" (abys byla klidnější).

Když zaplatíš kartou, peníze se ti hned neodečtou z účtu, nicméně se ti zablokují.

Když vlezeš do internetového bankovnictví, tak hned na úvodní stránce se ti objeví tvůj učet. Tam uvidíš Disponibilní zůstatek, Aktuální zůstatek a Blokované částky. A právě ty blokované částky jsou např. platby kartou, které ještě nejsou zúčtované (neubyly ti z účtu).

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.