Práce neschopnost

Od: Datum: 09.01.15 12:07 odpovědí: 4 změna: 09.01.15 15:19

Zdravím. Nastala mi taková zvláštní situace...minulou neděli sem byl ošetřen na pohotovosti, následne sem marodil s angínou, antibiotiky atd. celý pracovní týden prostě doma. Dnes jsem si zašel k mojí obvodní lékařce na kontrolu a po lejstro o pracovní neschopnosti. Ta mi však řekla že to múže vypsat na max. 3 dny zpět, ze zákona. Proto se ptám jestli se lze proti tomu nějak bránit jelikož jak múže nemocný člověk běhat k doktorovi kvúli debilnímu papíru. Omluvte prosím zlou češtinu, jsem cizinec. Díky předem za odpovědi.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jmlc®
Datum: 09.01.15 12:23
avatar

Neschopenku jste si měl zajistit hned na místě ošetření - pohotovosti. Pokud ji tam nedokáží nebo nesmí vystavit, měl byste si ji zajistit během následujících dnů ...

Je však logické, že jsou případy, kdy si člověk prostě toto zajistit nedokáže - nemá možnost. Doktorka má pravdu - ona nemůže zpětně, ale zkuste si zavolat na místo pohotovosti pro možnost zpětného vystavení.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.01.15 13:41

pokud vím (možná se mýlím, ruku do ohně za to nedám), tak záchranná a pohotovostní služba neschopenku vystavit nemůže, je potřeba, aby ji vystavil ošetřující lékař. a ten by ji měl vystavit opravdu nejpozději do tří dnů.

na druhou stranu je možnost i zpětného vystavení, lékař by ale musel o souhlas požádat revizního lékaře správy sociálního zabezpečení a je na něm, aby uznal, jestli neschopenku ano nebo ne.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 09.01.15 13:00
avatar

Neschopenku vám lékař může vystavit opravdu jen 3 dny zpětně, je to vaše chyba, že jste si ji neobstaral dříve.

doplněno 09.01.15 13:03:

A zaměstnavateli jste tuším též povinen neschopenku doručit do 3 pracovních dnů

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.01.15 15:19
avatar

Lékař může vystavit neschopenku zpětně jak dlouho chce, ale déle než 3 dny zpětně musí být zdůvodněny (právě třeba tím, že Vás ošetřili na pohotovosti a že jste ležel doma s horečkami) a musí to potvrdit posudkový lékař. Pak není problém s proplacením. Nevím přesně postup, zavolejte si na Vaši OSSZ na nemocenské oddělení, měli by Vám říci, kdo Vám co může vypsat. Já se setkávám s neschopenkami, až je nemocenská vypočítaná, kontroluji a aprobuji vypočítané dávky a odesílám k výplatě. Pokud je neschopenka vystavená více než 3 dny pozpátku, musím vidět potvrzení posudkáře, abych dávku pustila.

doplněno 09.01.15 15:23:

Zaměstnavateli jste povinen doručit neschopenku neprodleně, což v praxi znamená, že mu zavoláte, že máte neschopenku, a doručíte ji jak to nejdřív půjde. Je jasné, že když jste sám a ležíte doma se zlomenou nohou, nebudete se plazit na poštu po břiše s neschopenkou v zubech a ohněm v srdci jako Meresjev.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.