Volno na hledání zaměstnání

Od: Datum: 09.01.15 06:44 odpovědí: 5 změna: 12.01.15 14:46

Doberý den,

chci se zeptat jak je to s volnem na hledaní zaměstnání ve vypovědní době.

-jaký je nárok

-dokladání že jsem někde byl

děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.01.15 07:24
avatar

Nárok na pracovní volno neplacené

Zaměstnanci, který je ve výpovědní době, náleží pracovní volno za účelem hledání nového zaměstnání v rozsahu jednoho půldne v týdnu, a to po dobu, která odpovídá stanovené výpovědní lhůtě. Toto volno je zpravidla neplacené. Zaměstnanci, který toto pracovní volno čerpá v době platné výpovědi, tedy nenáleží náhrada mzdy nebo platu. Na pracovní volno za účelem hledání nového zaměstnání je nárok vždy. Nerozhoduje, zda se jedná o pracovní poměr sjednaný na dobu určitou nebo neurčitou, ani to, zda byl ukončen ze strany zaměstnance, zaměstnavatele nebo dohodou.

Nárok na pracovní volno s finanční náhradou

V případě, že pracovní poměr končí výpovědí, kterou dal zaměstnavatel, má zaměstnanec právo nárokovat náhradu mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku. A to z důvodů uvedených v § 52 písm. a) až e) zákoníku práce. To stejné platí v případě dohody. Tedy za podmínky, že jde o ukončení pracovního poměru například z organizačních důvodů, v případě, že zaměstnanci jeho zdravotní stav či nemoc dále nedovolují vykonávat dosavadní pozici, nebo třeba při stěhování firmy. I v případě pracovního volna s finanční náhradou platí stejný rozsah zákonem stanoveného volna, tedy jeden půlden na každý týden výpovědní doby.

Pracovní volno je možné se souhlasem zaměstnavatele slučovat. A to po celou délku trvání výpovědní doby. V případě jejího trvání po dobu dvou měsíců má tedy zaměstnanec nárok na čtyři a půl dne volna. Je proto možné si tyto dny vybrat naráz nebo si vzít volno jen na den či dva podle aktuální potřeby. Zvlášť u několikakolových pohovorů či v případě, že se člověk o pracovní místo uchází ve vzdálenější lokalitě, by totiž půlden byl k ničemu. Je také dobré spojovat pracovní volno s dosud nevybranou dovolenou.

Zaměstnavatel je povinen pracovní volno pro hledání nového zaměstnání poskytnout. Je ale dobré připomenout, že v tomto případě platí obecná zásada § 206 odst. 1 a 2 zákoníku práce, že zaměstnanec musí o poskytnutí volna včas požádat. Měl by také být schopen prokázat, že toho pracovní volno čerpal jen za účelem hledání nového zaměstnání. Zaměstnavatel má totiž právo požadovat doklad od zaměstnavatele nebo jeho personalisty, kde se zaměstnanec ve výpovědi o místo ucházel.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: kedar76
Datum: 09.01.15 13:44

Dobrý den,děkuji takže mám shrnuji nárok na 4,5 dne (vypověd nadbytečnost) a+ nárok na nějakou dovolenou -to jsem zvědavej jak se k tomu postaví (hajzl soukromnický )

Od: kedar76
Datum: 12.01.15 14:46

dobrý den a nárok na dovolenou ve výpovědi mám děkuji a prosím jk je to stím potvrzením o tom že jsem hledal zaměstnání (dostal jsem výpověd s nadbytečnosti)děkuji

Od: duha®
Datum: 09.01.15 09:27
avatar

Máte nárok na jeden den v měsíci na hledání nového zaměstnání , doklad dle mého názoru nemá smysl.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 09.01.15 09:28
avatar

a to je ve kterém zákonu?

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.